Szóljanak a lányokról a képregények!

Szóljanak a lányokról a képregények!

A képregényekről a hétköznapi emberek – nagyon leegyszerűsítve – azt gondolják, hogy szuperhősökről szólnak, erőszakkal vannak tele és fiúknak való mindegyik. A Ciceró Könyvstúdió szerkesztőjének, Kleinheincz Csillának nem titkolt szándéka, hogy ennek a tévhitnek ellent mondjon és célja, hogy a kiadónál megjelenő képregények összeválogatásakor minél több erős női karaktert és valódi példát mutasson a lányoknak. A tartalmon, belső értékeken, minőségi megjelenésen és neves díjakon túl a megjelentetni kívánt alkotások felkutatásakor nagy hangsúlyt helyez a női szereplőkre. Kleinheincz Csilla vendégcikkét olvashatjátok.

Könyves Magazin | 2021. február 18. |

Így kiemelt helyre kerülnek a lányok, ami jót tesz a megítélésüknek és az önbecsülésüknek is, emellett nagyon jó történeteket és mély gondolatokat kapunk ezektől képregényektől. A hercegnők kora lejárt, jöjjenek a vagány lányok!

A megjelenésük sorrendjében mutatjuk be az egyes képregényeket és a bennük szereplő lányokat.

Az első a sorban Nimona, Noelle Stevenson képregénye, amely jó példa arra, hogy a lányok egyáltalán nem törékeny lények, hanem rejtélyesek és hihetetlen képességek birtokában lehetnek.

-

Nimona

Súlyos titkokkal teli múlt áll a címszereplő fiatal alakváltó lány mögött, aki a gonosz (vagy nem is annyira gonosz?) Lord Bitangfőnél jelentkezik csatlósnak, és világuralomra törő terveiket megosztják egymással. Sőt, Nimona szinte egy pillanat alatt átveszi az irányítást, felfordulást okoz, hirtelen tetteket visz végbe, hogy megdöntse a jelenlegi rendszert… vagy esetleg még annál is többet akar elérni. 

Nimonát szemtelennek, türelmetlennek, belevalónak, közben sokszor gyerekesnek, elesettnek is látjuk, aki egyrészről igazi kamasz, közben talpraesett és igazán jó harcos. A megjelenése sem mindennapi: karcsú, hagyományos szépségideálnak megfelelő lány helyett egy hajszínét sokszor változtató, alacsony és duci fruska, aki teljesen jól érzi így magát a bőrében. A „gonosz” tervek véghezvitele közben látjuk, hogy képes megváltoztatni Lord Bitangfőt: összetartanak, figyelnek és törődnek egymással. Bármennyire is rossz cél vezérli őket, ebben a világban mégis az ő értékeik számítanak jónak. Valójában a főgonosz és csatlósa képviselik az értékeket, bosszúnak tűnő tevékenységük békéhez és egy kiegyensúlyozott világhoz vezethet. Így a képregény olvasása közben átértékelődik bennünk minden, és bár csak a történet legvégén tudjuk meg, hogy valójában ki ez a fiatal lány, egy biztos: meg fogunk lepődni.

Az Egérőrség 1152. ősz és tél története, amelyet David Petersen álmodott meg, egy középkorhoz hasonló, városállamokból álló világban zajlik, ahol eleve egy matriarchális társadalomban élnek a védegerek. Városaik többségét, mint például Óvrejteket is, egy nőstény harcos, a megfontolt Gwendolyn irányítja. A párhuzamosan futó, évszakokon átívelő történetek főszereplői közül az egyik lány, és nem is akármilyen, hiszen Sadie hihetetlenül bátor és talpraesett, hiába nagyon fiatal. Apró egér létére óriási rákokkal vagy éppen bagollyal száll szembe, és mindig a köz érdeke lebeg a szeme előtt.

-

Egérőrség 1152

Nemcsak a jó oldalon, hanem az ellenségek között is akadnak nőstények, akik kis tettekkel hatalmas pusztítást lennének képesek okozni, így a nőknek ezekben a kötetekben valóban fontos szerep jut. A párbeszédekből vagy épp Gwendolyn naplójából a kételyeiket, gondolataikat és indítékaikat is megismerjük, azokkal azonosulni tudunk, és ahogy fentebb is írtuk, igazi példaképekké válnak.

Hétköznapi történetnek indul Vera Brosgol képregénye, az Ánya kísértete. Egy amerikai kisvárosban játszódik, ahol az orosz bevándorló családból származó kamasz lány, Ánya a tinik hétköznapjait éli. Ő is azzal foglalkozik, mint minden korabeli, hogy ne lógjon ki a származásával a sorból, jó értelemben véve feltűnő legyen, észrevegyék és menőnek tartsák, nagyon fontos számára a külseje, szeretne vékony lenni, bulizós társaságba kerülni, és célja, hogy jól érezze a magát a bőrében. Majd a véletlen folytán beleesik a kútba, ahol egy csontváz mellett az ahhoz tartozó szellemmel találkozik. Igazi, egymást segítő jó barátok lesznek; talán a kísértet többet is tesz ezért a kapcsolatért, viszont cserébe egyre többet és többet akar. Kiderül, hogy múltja miatt tartani kell tőle, és idővel félelmetessé válik. Ezért Ányának nemcsak a kísértetet, hanem átvitt értelemben önmagát, kissé önző énjét is le kell győznie, fel kell nőnie, és más szempontokat kell előtérbe helyeznie az életében. 

Ez a képregény arra is jó, hogy lássuk a barátságok és más kapcsolatok dinamikáját, erőviszonyait, pozitívumait vagy éppen romboló hatásukat, valamint elgondolkodjunk saját és a világ elvárásain, és bár mindehhez persze nem feltétlenül szükséges egy szellem, de kedvet hoz, hogy kezünkbe vegyük a kötetet. 

Raina Telgemeier attól lett világszerte ismert és elismert, hogy teljesen hétköznapi történeteket, eseményeket mesél el lebilincselő közvetlenséggel. A saját gyerekkorából hoz példákat, de nem fantasztikus vagy hősies történésekről, hanem olyan élethelyzetekről, amelyek a mi életünkben is bármikor előfordulhatnak. Ilyenek a veszekedős lánytestvérek, hiszen láttunk már sok ilyet. A Nővérek című képregényekben azt követhetjük nyomon hogyan kerül Raina és húga, Amara közelebb egymáshoz. 2021 első félévében fog megjelenni a következő képregény Görcs címmel, melynek témája az iskolai események miatti szorongás, valamint annak látványos tünete, a hasfájás. Rainát egyre jobban aggasztja a félelem a betegségektől, a barátnők közötti civakodás, az iskolai elvárások, saját külseje és mások által történő megítélése. A kamaszkor igazi borzalmai. 

Egy képregény által ezeket a problémákat kívülről szemléljük, mégis ugyanúgy hatnak ránk, mintha magunk tapasztalnánk meg őket, és ez segítséget nyújt a saját életünkben is. Telgeimeier karakterei olyanok, mint mi magunk, és ezért állnak közel hozzánk, ettől annyira szerethetőek és így adják a legtöbb erőt: egyszer tükröt tartanak elénk, máskor példát mutatnak, így válnak a részeinkké.

-

Paper Girls

Ebben az évben még további képregények érkeznek női főszereplőkkel és női mintákkal a Ciceró Könyvstúdió gondozásában, az előbb bemutatottakhoz képest több lesz a misztikum. Ilyen lesz a Cserkeszterek (Lumberjanes), amely a cserkész lányok hétköznapjait egészíti ki egy mágikus küldetéssel, illetve sok természetfeletti lénnyel, valamint a Paper Girls misztikus sci-fi képregény-sorozat első kötete, a nyolcvanas években indul, egy csapat biciklis újságkihordó lányról szól, akik különös, időutazással kapcsolatos bonyodalmakba keverednek. Bár természetfeletti szálak szövik majd át a történeteket, de az alapok azonosak: a lányok egyediek, fontosak, erősek, határozottak és példaértékűek.

Mindez nem jelenti azt, hogy ezeket a képregényeket csak lányok olvasnák és csak lányoknak ajánljuk. Ugyanolyan szívesen forgatják a fiúk, vagy a kalandok vagy pont a hétköznapiságuk miatt, miközben kicsit megismerik a női lelkeket is.

És ez így van jól…

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

7+1 képregény a karácsonyfa alá kicsiknek és nagyoknak

Szereted a képregényeket? Most az idei felhozatalból válogattunk gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt.

...
Hírek

Harari most képregényben meséli el az emberiség történetét

Végre magyarul is megjelent Yuval Noah Harari Sapiens című könyve - azúttal képregényként!

...
Nagy

Képregényben aprítják a folklór rémeit magyar huszárok

Közösségi finanszírozásban jelent meg Varga Bálint Bánk és Tuli Krisztián akciódús folk horror képregénye, Az utolsó előtti huszár. Hőseinek feladata nem más, minthogy megregulázzák a folklórból ismert természetfeletti lényeket.

Legjobb Könyvek Nőknek

Az egyik legnagyobb ajándék, amit egy nő kaphat, az olvasás élménye. A kifejezetten nők számára írt könyvek óriási forrást jelentenek az önismeret, az inspiráció és az élet különböző aspektusainak megértéséhez. A "legjobb női könyvek" kifejezés mögött olyan könyvek gazdag és változatos könyvtára húzódik meg, amelyek megérintik a női lélek mélységeit, és arra inspirálnak bennünket, hogy a önmagunk legjobb verzióját hozzuk elő.

Rengeteg mű ebben a témában például egyedülálló utazásra visz minket az identitás és az önkifejezés világába. Több könyv pedig egy olyan nő történetét mesélik el, aki a világ különböző részein újra felfedezi önmagát. A legjobb női könyvek azok, amelyek képesek bemutatni a nők tapasztalatainak sokszínűségét és összetettségét, ugyanakkor inspiráló és megnyugtató üzeneteket közvetítenek. Az ilyen könyvek lehetnek regények, memoárok, pszichológiai kötetek vagy önismereti útikönyvek, amelyek mind hozzájárulnak a nők életének mélyebb megértéséhez és gazdagításához. E könyvek olvasásával a nők sokat tanulhatnak önmagukról, kapcsolataikról és a világról. Megérthetik saját érzéseiket, vágyaikat és álmaikat, és megerősödhetnek abban a tudatban, hogy nincsenek egyedül az útjukon. A legjobb könyveket nemcsak élvezetes olvasni, hanem életünk társává válnak, és segítenek abban, hogy a legjobbat hozzuk ki magunkból és a világból.

Életünk során számos nehézséggel és döntéssel szembesülünk, és gyakran nehéz megérteni önmagunkat és a bennünket vezérlő érzelmeket. Ezért fontos, hogy olyan könyveket olvassunk, amelyek segítenek jobban megismerni önmagunkat. Ezek a könyvek segíthetnek feltárni olyan belső gondolatokat, érzéseket és vágyakat, amelyeket nem mindig könnyű szavakkal kifejezni. Ha jobban megértjük önmagunkat, képessé válunk arra, hogy hatékonyabban kezeljük az élet kihívásait, erősítsük a másokkal való kapcsolatainkat, és valóban teljes életet éljünk. Ezek a könyvek lehetővé teszik számunkra, hogy mélyebb szinten kapcsolódjunk saját érzéseinkhez és tapasztalatainkhoz, így segítve, hogy valóban tartalmas és boldog életet éljünk.


Finy Petra: Akkor is

A 40 éves Sára tanárnő történetét meséli el. Két gyerek, kiszámítható munka, tökéletes házasság - legalábbis a főhősnő ezt hitte. Ám egy nap a férje összecsomagol. A főhősnő sokféle érdekeltségű nő: egy túlérzékeny anya, két koraérett gyerek, barátok, akik egyben kollégák is, egy mogorva szomszéd és egy férfi, aki kómában fekszik a kórházban, és soha nem beszélt vele, csak könyveket olvasott neki. A regény stílusa könnyed, helyenként nagyon fanyar és őszinte, annak ellenére, hogy egy nehéz sorsú nő sorsát ábrázolja. Kötelező darab a könyvespolcra!


Gurubi Ágnes: Szív utcájában

A történet a nagymama életének krónikája körül forog, de a regény narrátora nem teljesen a szerző. Ági laza határvonalat húz a valóság és a fikció között, és nemcsak saját családi történetével szembesül, hanem több generáció tükre is. A fő motívum egy zsidó család menekülése és az azt követő események, de ez nem holokausztregény, hiszen egy anya és lánya felnőtté válásának története származástól függetlenül érvényes.


Tompa Andrea: Haza

Főhőse olyan útra indul, amely nemcsak az otthon és a haza fogalmát tárja fel, hanem közelebb hozza őt önmagához is. A regény cselekmény helyett inkább a főhős belső útját írja le, amelyet életének és döntései megértése utal. A regényben egy nagyon találó gondolat is helyet kapott: „Elmenni lehet, de visszatérés nincs. Nincs visszatérés tehát, csak a kudarc tér vissza.” Ezek a szavak kiterjeszthetők az élet egészére. Az emberek nem tudják megváltoztatni múltbeli döntéseiket, ezért az elfogadás és a megbékélés az idő előrehaladtával egyre fontosabbá válik. Tompa Andrea regénye tehát nemcsak az otthon és a haza fogalmát járja körül, hanem a sors és a saját döntések elfogadását, valamint a visszafordíthatatlan idővel való megbékélést is. A főhősnő ezen utazása arra ösztönzi az olvasót, hogy elgondolkodjon saját életének kihívásain, és azon, hogyan lehet elfogadni azt, amin már nem lehet változtatni.


Bakos Gyöngyi: Nyolcszáz utcán járva

A regényként olvasható novellagyűjtemény egy filmkritikus önismereti, kalandos, apátlan és bátor, őszinte szexualitással teli utazása. Az olvasót nem egy, hanem több útra is elviszi, helyszínek, emberek és események váltják egymást. A szövegben a stroboszkópikusan felvillanó események mögött egy fiatal nő benyomásai, reflexiói és belső monológjai állnak, értelmezve a vadul galoppozó eseményeket.


Péntek Orsolya: Hóesés Rómában

Két nő sorsa tárul fel 1951 és 2020 között. Ebben a regényben a főszereplők alig ejtenek ki egy szót. A szavak önmagukban nem elegendőek érzéseik megértéséhez vagy közvetítéséhez. A lírai képek és benyomások azonban értelmezik az eseményeket, bár nem a megszokott racionális módon. Péntek Orsolya könyvében a hallgatag és zárkózott szereplők helyett az utcák, a tájak, sőt a kanálra ragadt lekvár íze is mesél. A regény nemcsak mesél, hanem az érzelmek és benyomások kifinomult leírásán keresztül mélyen belemerül a két nő életébe és belső világába.


Virginia Woolf: Egy saját szoba

Az irodalmi világban élő nők helyzetét elemzi a 20. század elején, kifejtve, hogy mire van szüksége a nőknek a szellemi függetlenséghez és a művészi kifejezéshez. A könyv filozofikus és történelmi utalásokkal gazdagított, ráadásul üde színfoltja az akkoriban férfiak uralta irodalmi világnak.


Chimamanda Ngozi Adichie: Mindannyian feministák vagyunk

Esszéje egy rövid, mégis hatásos mű, amely a feminizmus modern értelmezését tárgyalja, arra ösztönözve olvasóit, hogy gondolkodjanak el a nemek közötti egyenlőség fontosságán és a társadalmi szerepek átalakításának szükségességén. Adichie éleslátása és közvetlen stílusa révén képes megragadni az olvasó figyelmét, és arra készteti, hogy újragondolja a nemi szerepekkel kapcsolatos saját előítéleteit.



Margaret Atwood: A Szolgálólány meséje

Olyan jövőképet fest, ahol a nők szabadságát drasztikusan korlátozzák, és szinte teljesen az uralkodó rendszer kiszolgálóivá válnak. Atwood mélyreható karakterábrázolása és a társadalomkritikai elemek ötvözete izgalmas olvasmányt biztosít, amely elgondolkodtatja az olvasót a jelenkor társadalmi dinamikáiról és a szabadság értékéről.



Maya Angelou: Én tudom, miért szabad a madár a kalitkában

Maya Angelou önéletrajzi műve egy erőteljes és megindító történet az önazonosság kereséséről, a rasszizmus és a nemi megkülönböztetés legyőzéséről. Angelou lírai prózája és őszinte hangvételű elbeszélése a személyes küzdelmek és győzelmek univerzális történetévé varázsolja a könyvet.


A legjobb könyvek nőknek különböző perspektívákból közelítik meg a női tapasztalatokat, és kiváló olvasmányt nyújtanak azok számára, akik mélyebb betekintést szeretnének nyerni a hölgyek életét érintő kihívásokba és győzelmekbe. Minden mű más és más stílusban és hangnemben szólal meg, de közös bennük a mély emberi érzések és társadalmi kérdések iránti elkötelezettség.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

...
Zöld

A szerzetes, aki megalkotta a középkori Google Earth-öt

Fra Mauro, a velencei laikus testvér az addigi történelem legrészletesebb térképét készítette el az 1450-es években. Csettintenének rá a Google Earth tervezői is.

...
Zöld

Vajon tudod a választ 3 egyszerű kérdésre a pedofíliáról és a gyerekek elleni erőszakról?

A cikkben könyveket is találsz a Hintalovon ajánlásával!

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

...
Vass Norbert

Mit szeretnek az emberek a kihalt Balatonban? Ebből az albumból megtudod

...
Vass Norbert

Milyen apa volt Hemingway?

A hét könyve
Kritika
A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról
...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.