Harari most képregényben meséli el az emberiség történetét

Harari most képregényben meséli el az emberiség történetét

Az elmúlt évek egyik legnagyobb könyvsikere volt Yuval Noah Harari Sapiens című könyve, amelyben a történész nagyon érthetően mesél arról, hogy miért pont az ember vált uralkodó fajjá a bolygón. A 60 nyelvre lefordított és több mint 16 millió példányban elkelt bestseller most két neves képregényrajzoló, David Vandermeulen és Daniel Casanave közreműködésével képregényként is megjelent.

ro | 2020. november 17. |

Még október elején szemléztük azt az interjút, amelyben Yuval Noah Harari arról mesélt, hogy képregények készülnek a könyveiből, ebben pedig egy belga és egy francia művész segít neki: "Harari érdekes kísérletnek nevezte, hogy más formában meséljen a történelemről, a tudományról, ehhez pedig az említett képregényben egy szuperhős figura segítségét fogják igénybe venni. Lesz olyan fejezet, amelyik az emberi együttműködésről, a másik pedig a nagy állatok kipusztulásáról szól, az egészet pedig egy szuperhősös-nyomozós történetbe ágyazzák majd".

Yuval Noah Harari, David Vandermeulen, Daniel Casanave
Sapiens - Rajzolt történelem - Az emberiség születése
Ford.: Torma Péter, Animus, 2020, 245 oldal

Végre magyarul is megjelent az egyik leghíresebb könyve, a Sapiens képregényváltozata, amelynek központi témája, hogyan lett egy jelentéktelen majom a Föld nevű bolygó ura, és hogyan jutott el odáig, hogy képes legyen széthasítani az atomot, elrepülni a Holdra, vagy módosítani az élet genetikai kódját. A történelmi körutazás idegenvezetője Yuval Noah Harari lesz, aki segítségül hívja a képregény kitalált, világjáró karaktereit. A kötet az emberi evolúciót egy olcsó valóságshowként ábrázolja, a sapiens és a Neander-völgyiek első találkozását a modern művészet remekművein keresztül tárja elénk, míg a mamutok és a kardfogú tigrisek kihalását „detektívfilmként ” meséli újra.

„A képregény csodálatos eszköz. Létezésének köszönhetően Yuval Noah Harari eszméi most még világosabban jelenhetnek meg. Yuvallal együtt dolgozni ezen a nagyszerű szövegen egyszerre jelent kihívást és megtiszteltetést” – mondta David Vandermeulen, a könyv társszerzője, míg az illusztrátor, Daniel Casanave fantasztikus kalandnak tartja, hogy egy kedves, régi munkatársával állhat Harari eszméinek szolgálatába.

A Sapiensnek nagyon komoly rajongótábora van, és olyan hírességeket tudhat olvasói között, mint például Barack Obama és Bill Gates. Utóbbi a következőt mondta róla: „Harari olyan közvetlen stílusban mondja el a történelmünket, hogy a könyv szinte letehetetlen. Akit érdekel a fajunk történelme és jövője, annak csak ajánlani tudom.”

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Harari szerint csak együttműködéssel lehet legyőzni a járványt

A sztártörténész szerint korunk jelentős eseménye lesz a járvány, és a következményei hosszútávon kísérnek majd minket. 

...
Nagy

Harari: Az emberek nem mindig a legigazabb sztoriban hisznek

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

...
Nagy

Pléh Csaba életútja a soha el nem fogyó kíváncsiság története

 A pszichológus-nyelvész a Magvető Kiadó Tények és tanúk sorozatában most megjelent Árnyak lapjain saját élettörténetét, tudományos pályafutását, és ezen keresztül a korszak pszichológiai és a nyelvészeti tudományos világát is bemutatja, miközben annak kiemelkedő alakjairól (munkatársairól, barátairól) is portrékat rajzol.

...
Nagy

Pam Jenoff a Covid alatt értette meg, hogyan változhat meg radikálisan az élet egy másodperc alatt

Pam Jenoff a kilencvenes évek közepén Krakkóban kezdett el dolgozni diplomataként, ahol többek között a holokauszttal kapcsolatos ügyeken, a zsidó tulajdon visszaállításán dolgozott. Szoros kapcsolat alakult ki közte és az idős túlélők között, történelmi fikciós regényeit a tőlük hallott történetek inspirálják. Interjú.

...
Nagy

Behrouz Boochani: Kurd vagyok. Az ellenállás az identitásom része

Behrouz Boochani iráni kurd újságíróként dolgozott, mikor menekülni kényszerült, majd illegális bevándorlóként éveket töltött embertelen körülmények között egy ausztrál börtöntáborban. A Margó előtt beszélgettünk a kurd ellenállásról, az iráni tüntetésekről, a börtöntábor rendszeréről, kontrollról és migrációról is. Interjú.

...
Panodyssey

Kiss Tibor Noé: Hogyan jutottam el a tajgába? (Megjegyzések személyességről és a társadalmi realitásról)

Kiss Tibor Noé esszésorozatának első részében saját könyvein végigtekintve mutatja meg az olvasónak, milyen változatos módokon fogalmazthatók meg a személyes tapasztalatok.

...
Nagy

A Budapest Nagyregény társasjátékba invitálta meg az írókat

Adott 23 szerző, 23 kerület, egy főváros és 150 év. A Budapest Nagyregény a főváros regénye lesz. A Margó harmadik napján  a projekt három résztvevője beszélgetett nehézségekről, emlékekről, kövekről és a különleges társasjátékról, amely szeretett városunk történetét megírja.

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

Szerzőink

...
Gurubi Ágnes

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

...
Könyves Magazin

Szabó Magda egész életében hitt a nagy történetekben

...
Ruff Orsolya

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A hét könyve
Kritika
Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében
...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.