Harari most képregényben meséli el az emberiség történetét

Harari most képregényben meséli el az emberiség történetét

Az elmúlt évek egyik legnagyobb könyvsikere volt Yuval Noah Harari Sapiens című könyve, amelyben a történész nagyon érthetően mesél arról, hogy miért pont az ember vált uralkodó fajjá a bolygón. A 60 nyelvre lefordított és több mint 16 millió példányban elkelt bestseller most két neves képregényrajzoló, David Vandermeulen és Daniel Casanave közreműködésével képregényként is megjelent.

ro | 2020. november 17. |

Még október elején szemléztük azt az interjút, amelyben Yuval Noah Harari arról mesélt, hogy képregények készülnek a könyveiből, ebben pedig egy belga és egy francia művész segít neki: "Harari érdekes kísérletnek nevezte, hogy más formában meséljen a történelemről, a tudományról, ehhez pedig az említett képregényben egy szuperhős figura segítségét fogják igénybe venni. Lesz olyan fejezet, amelyik az emberi együttműködésről, a másik pedig a nagy állatok kipusztulásáról szól, az egészet pedig egy szuperhősös-nyomozós történetbe ágyazzák majd".

Yuval Noah Harari, David Vandermeulen, Daniel Casanave
Sapiens - Rajzolt történelem - Az emberiség születése
Ford.: Torma Péter, Animus, 2020, 245 oldal

Végre magyarul is megjelent az egyik leghíresebb könyve, a Sapiens képregényváltozata, amelynek központi témája, hogyan lett egy jelentéktelen majom a Föld nevű bolygó ura, és hogyan jutott el odáig, hogy képes legyen széthasítani az atomot, elrepülni a Holdra, vagy módosítani az élet genetikai kódját. A történelmi körutazás idegenvezetője Yuval Noah Harari lesz, aki segítségül hívja a képregény kitalált, világjáró karaktereit. A kötet az emberi evolúciót egy olcsó valóságshowként ábrázolja, a sapiens és a Neander-völgyiek első találkozását a modern művészet remekművein keresztül tárja elénk, míg a mamutok és a kardfogú tigrisek kihalását „detektívfilmként ” meséli újra.

„A képregény csodálatos eszköz. Létezésének köszönhetően Yuval Noah Harari eszméi most még világosabban jelenhetnek meg. Yuvallal együtt dolgozni ezen a nagyszerű szövegen egyszerre jelent kihívást és megtiszteltetést” – mondta David Vandermeulen, a könyv társszerzője, míg az illusztrátor, Daniel Casanave fantasztikus kalandnak tartja, hogy egy kedves, régi munkatársával állhat Harari eszméinek szolgálatába.

A Sapiensnek nagyon komoly rajongótábora van, és olyan hírességeket tudhat olvasói között, mint például Barack Obama és Bill Gates. Utóbbi a következőt mondta róla: „Harari olyan közvetlen stílusban mondja el a történelmünket, hogy a könyv szinte letehetetlen. Akit érdekel a fajunk történelme és jövője, annak csak ajánlani tudom.”

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Harari szerint csak együttműködéssel lehet legyőzni a járványt

A sztártörténész szerint korunk jelentős eseménye lesz a járvány, és a következményei hosszútávon kísérnek majd minket. 

...
Nagy

Harari: Az emberek nem mindig a legigazabb sztoriban hisznek

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

...
Podcast

Ne a borító alapján ítéld meg a könyvet! Podcastunkban mi megtesszük!

Ha már akadtál ki könyvborítón, ha csomagoltad már újságba a regényedet, akkor hallgasd meg ezt a podcastot, amiben bemutatjuk, mennyi szempontot kell figyelembe venni a tervezéskor. 

Szerzőink

...
Vass Norbert

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.