Az író Janikovszky Éva már ott van a kamasz Kucses Éva naplójában

Az író Janikovszky Éva már ott van a kamasz Kucses Éva naplójában

Janikovszky János előszava szerint egy hétfiókos komódban hevertek sok-sok éven át édesanyja naplófüzetei, ám sokáig nem mert hozzájuk nyúlni, beleolvasni, holott sejteni lehetett, hogy nagy titok nem lehet bennük, hiszen akkor Janikovszky (lánykori nevén: Kucses) Éva nagy valószínűséggel már megsemmisítette volna őket. A füzetek most végre könyv alakban is megjelentek, a Naplóm című kötet pedig az 1938-1944 közötti időszak kamaszéveit villantja fel.

Ruff Orsolya | 2020. november 12. |

Janikovszky Éva mindössze 12-13 éves, amikor elkezdi a naplóját – az olvasónak talán nem annyira izgalmas, de ettől függetlenül érdekes tényadat, hogy nem egyetlen vaskos könyvbe írta fel a gondolatait, hanem több füzetbe, és ezeket fésülte aztán egybe Dóka Péter szerkesztő, valamint az író fia, Janikovszky János és a válogatást segítő Dési János. Az 1938-as év inkább csak jelzésértékű, ebből az időszakból mindössze két bejegyzés szerepel, és ez a rapszodikusság végig jellemző, hiszen míg például az 1939-es és 1940-es esztendők viszonylag jól dokumentáltak, addig később – valószínűleg a történelmi események miatt is – az egyes bejegyzések között hetek vagy akár hónapok is eltelhetnek.

Janikovszky Éva
Naplóm, 1938-1944
Móra Könyvkiadó, 2020, 198 oldal

Mindenesetre, ami már az első bejegyzésekben is feltűnik, hogy Kucses Évában milyen sok van már ekkor is a későbbi Janikovszky Évából. Éles megfigyelő és humoros, a mindennapok fonákságának krónikása. Csak egy példa:

„1938

Csuda rendes osztályom van. Van ugyan egypár hülye, de azok nem számítanak.

1939

JANUÁR 21.

(…) Azt hiszem, tavaly csak fölvágásból mondtam, hogy rendes osztályom van, ugyanis rájöttem az alábbiakra. Őrült hülye osztályom van, van ugyan egypár rendes, de azok nem számítanak.”

A napló inkább a mikrokörnyezet történéseire reflektál, elsősorban is a kamaszlány bontakozó szerelmi életére, amelynek sokáig központi figurája volt Gabi, azaz Kardos Gábor (a szerkesztők a naplóból hiányzó hat lapból ötöt tőle kaptak vissza). Kucses Éva intenzív társasági életet élt Szegeden, táncolni, színházba, hangversenyre, korzózni, télen korcsolyázni járt, rengeteg barát vette körül, ennek a közösségnek a dinamikája (összeveszések, kibékülések, beleszerelmesedések és kiábrándulások, intrikák, stb.) a naplóbeli események fontos alapját adják. A tágabb külvilág történéseire ritkán reagál, ez különösen feltűnő a vészkorszak idején, lakonikus bejegyzései mégis mérhetetlen fájdalomról tanúskodnak. („Most ment el a Laci, éjjel fél 11 van, ma viszik el Nagymamáékat, talán éppen most, marhakocsikban, nem tudom, hova.”) A napló egyik legmegrázóbb része, amikor 1944 karácsonyán felsorolja, hogy a családjából ki mindenki hiányzik az asztal mellől. Ez a leltárszerű felsorolás amúgy is jellemzője a naplónak, az 1944. decemberi bejegyzése ugyanakkor éles kontrasztban áll a napló legelső, 1938-as írásával, amelyben az akkor kiskamasz Kucses Éva viccesen karikírozza és sorolja a tanárait.

Janikovszky Éva naplója 80 évig egy komódban pihent - Könyves magazin

Janikovszky Éva tizenkét és tizennyolc éves kora között vezette azt a naplóját, amely néhány hete jelent meg a Móra Könyvkiadó gondozásában. A korabeli naplóbejegyzésekből kibomlik egy különlegesen érzékeny lány története, aki a világháború éveiben lett felnőtt, ebben az időszakban volt először igazán szerelmes, és miközben életre szóló barátságokat kötött, szembesült a vészkorszak legdurvább intézkedéseivel, amelyek a családját is érintették.

Ám mire eddig eljutunk, maga a naplóírás is alakul, formálódik. Az első bejegyzések címzettje nem egy konkrét személy („Micsoda fennkölt érzés, mikor az ember egy 3-as latindolgozatot ír! Phű, azt nem is képzelitek!”), majd 1939 végétől kezdve már magának a naplónak ír („Ugye imádkoztál értem, drága naplókám?”), 1944-től pedig az írások címzettje az akkori (valószínűleg plátói) szerelme, Ortutay Gyula, néprajzkutató, későbbi politikus lesz. Kucses Éva az elején még sokat szabadkozik, amiért nem jutott ideje a naplóírásra („Jaj, most irtón szégyellem magam! (Pszt, meg se merem mondani, öt napja nem írtam!) Öt napja! Nahát!”), ennél viszont sokkal érdekesebb, amikor írásainak tárgya maga az írás lesz, és arra panaszkodik, milyen szörnyűnek és zagyvának találja a saját stílusát, pedig saját bevallása szerint is dicséretre vágyik, ugyanakkor tisztában van azzal is, hogy vannak dolgok, amiket nem írhat le.

Janikovszky Éva az utókorra kacsintva írta naplóját - Könyves magazin

Ki ne ismerné Janikovszky Éva munkásságát? Most azonban egy újdonságot mutatott be a Móra Kiadó, az író fiatalkori naplóját adták ki. A bemutatón kiderült, hogy a háború napjai alatt Janikovszky Évát jobban érdekelték a fiúk, mint a történelmi pillanatok, és hogy már gyerekként is humor és irónia szőtte át írásait.

„Igazán rémes, úgy utálom ezt az egész kisvárosi, nyárspolgári felfogást. Igazán minden célom az, hogy ha nagy leszek, elkerüljek innen, mert érzem, hogy itt sose lehetnék boldog. Na, különben hagyjuk! Sajnos ahhoz túl sokan olvasnak Téged, naplókám, hogy minden gondolatomat leírhassam. Elég szomorú, mert

így majd kénytelen leszek egy könyvet írni nagykoromban, csupa gondolatról.”

Janikovszky Éva naplója egy lenyomat, pillanatkép a háború előtti időszakról és egy olyan családi-polgári miliőről, amely pont a háború miatt hullott szét atomjaira.

A sorok között már megjelenik a későbbi író alakja;

a bejegyzések sokszor csapongók, de egyéni, sajátos hangja van már ekkor is. A kislányos viháncolás egy idő után átadja helyét a sokkal komorabb eszmefuttatásoknak, a napló viszont szinte végig a belső vívódásokra, fellángolásokra reflektál. A Dési János írta utószó szerint nem kizárt, hogy lesz folytatás, és a gyerekkori naplók után Janikovszky Éva későbbi feljegyzéseit is megismerhetik majd az olvasók.

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Janikovszky Éva az utókorra kacsintva írta naplóját

Ki ne ismerné Janikovszky Éva munkásságát? Most azonban egy újdonságot mutatott be a Móra Kiadó, az író fiatalkori naplóját adták ki. A bemutatón kiderült, hogy a háború napjai alatt Janikovszky Évát jobban érdekelték a fiúk, mint a történelmi pillanatok, és hogy már gyerekként is humor és irónia szőtte át írásait.

...
Nagy

Kilencvenéves lenne Janikovszky Éva - Ez a hét kedvenc könyvünk tőle

...
Beleolvasó

Janikovszky Éva naplója 80 évig egy komódban pihent

Janikovszky Éva tizenkét és tizennyolc éves kora között vezette azt a naplóját, amely néhány hete jelent meg a Móra Könyvkiadó gondozásában. A korabeli naplóbejegyzésekből kibomlik egy különlegesen érzékeny lány története, aki a világháború éveiben lett felnőtt. Olvass bele!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Pogátsa Zoltán: Rá kell jönnünk, hogyan haladjuk meg a kapitalizmust

Litkai Gergely podcastsorozatának novemberi témája a Fenntartható gazdaság vagy társadalmi összeomlás című kötet, amiről a szerzővel, Pogátsa Zoltán közgazdász-szociológussal beszélgettek.

...
Zöld

Legendás, ismeretlen, regényes, sétálós – 10+1 új könyv a 150 éves Budapestről

Budapest 150 éves születésnapján a város sokszínűségét és sokféleségét hangsúlyozva válogattunk össze róla szóló, (egy kivételével) friss kiadású könyveket. Vessz el az ismeretlen ismerős Budapesten!

...
Zöld

A hagyománytisztelet egy iszonyú gyorsan változó világban öngyilkos stratégia

Az ember vége, a természet esélye című új könyve apropóján Jordán Ferencet népességcsökkentésről, az ember rendmániájáról, visszavadításról, hibás fókuszról és a kötet zavarba ejtő címéről is kérdeztük. Interjú.

ADVENT
...
Könyves Advent

A Baska magyarul beszél egy Benes-dekrétumok elől menekülő család drámájába avat be

A 12 éves Baska József és családja 1947-ben menekült Magyarországra a Beneš-dekrétumok és a kitelepítés elől. Felnőttként megírta, hogy mi történt azon a sorsdöntő téli éjszakán. Olvass bele a kötetbe!

...
Könyves Advent

Egy autista srác természethez írt szerelmes levele

Dara McAnulty magával ragadó, lírai hangvételű könyve, az Egy ifjú természetbúvár naplója a természettel való mély kapcsolatát tárja fel, de olvashatunk benne az aktivista munka és az autista lét mindennapi kihívásairól és örömeiről is. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Rosszul végződő, abszurd és megbocsájtó mesék – 8 prózakötet karácsonyra

Három fiútestvér, három nemzedék, egy zombianyu és megannyi izgalmas sztori. Például családtörténetek és tönkretett szerelmek, metsző irónia és őrült tanmesék. 8 friss magyar prózakötetet ajánlunk.

...
Könyves Advent

Jézus korában is kórházban születtek a kisbabák? Keresd a választ a Bibliai Kisokosban!

Bibliai Kisokos csupa olyan kérdést tesz föl, amelyet minden Biblia iránt vagy napjaink bibliai vonatkozású helyszínei, kultúrtörténeti eseményei iránt érdeklődő gyermek vagy épp felnőtt fejében is megfogalmazódhat. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Mister Morrison állatlexikona megmutatja milyen változatos és gyönyörű az élővilág

A Mágikus állatok iskolája rajongói számára igazi csemege Mister Morrison állatlexikona, melyben minden tudnivalót összeszed az egyes állatokról. Olvass bele!

...
Könyves Advent

Megható, varázslatos, vicces – 10 karácsonyi gyerekkönyv az adventi hangolódáshoz

Karácsonyhoz közeledve 10 olyan gyerekkönyvet ajánlunk, melyek valamilyen módon kötődnek a kicsik által várva várt ünnephez.  

Olvass!
...
Beleolvasó

Cserna-Szabó: Összebékülhetnek egy emberen belül ennyire különböző múltak és kultúrák?

A dán Hassan Preisler A barna ember terhe című könyvéhez Cserna-Szabó András írt utószót. Olvasd el!

...
Beleolvasó

Borda Réka: Vesna Lemaic történeteiben nincs olyan, hogy mi és ők, csak mi, emberek

A Szívélyes fogadtatás novelláiból kirajzolódik az idegenségérzet, az akadozó kommunikáció, és a vágy arra, hogy valahogy megtaláljuk a helyünket a világban. Olvasd el az utószót, melyet Borda Réka írt a kötethez.

...
Zöld

Elon Musk gyerekkorában az erőszak része volt a fiatalok oktatásának

A könyv különleges betekintést nyújt Elon Musk sikereinek és kudarcainak történeteibe és soha nem látott közelségből vizsgálja meg, hogy Musk démonjai vajon zálogai-e az innovációnak és a kreativitásnak. Olvass bele!

A hét könyve
Kritika
Hűség a felejtésben: a táborokba zárt japánok sorsa nem csak amerikai történet
...
Kritika

Megtudtuk a választ arra, hogy miért született még egy könyv Alföldiről

Csáki Judit Alföldi Róberttel, a mai magyar színházi élet egyik legismertebb alakjával készített beszélgetőkönyvet. Az Alföldi ‒ Rajtam nem múlt című kötetben szóba kerülnek a meghatározó tanárok, a magánéletet bekebelező szakma és a nem túl jó színészek is. Kritika.

Hírek
...
Hírek

Demeter Szilárd újabb öt évig a Petőfi Irodalmi múzeum főigazgatója lesz

...
Hírek

Déry-díjat kapott Ilma Rakusa, Ladik Katalin, Nagy Gabriella és a Mohácsi-testvérek

...
Szórakozás

Maffiózók felemelkedése és Robbie Williams mélypontja ‒ 5 friss doku, amit streamelhetsz

...
Hírek

A Horthy család hagyatéka a Magyar Nemzeti Levéltárhoz kerül

...
Szórakozás

Alternatív kabaré, roma hősök és az ezerszer áldott nyolcadik kerület [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Podcast

Szűcs Ádám: Olyan könyvekért rajongok, amiket én soha nem tudnék megírni

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Andrés Neuman: Amikor gyászolsz, az otthonod is beleremeg

Az argentin-spanyol szerzővel a Magunknak mondjuk apropóján beszéltünk mások mellett katonai diktatúráról, az anyanyelv különös elvesztéséről, a regénye valódi főszereplőjéről és arról is, mi a közös a gyászban és a száműzetésben. Interjú.

...
Kritika

Hűség a felejtésben: a táborokba zárt japánok sorsa nem csak amerikai történet

Julie Otsuka a saját családja történetét is beleírta debütregényébe, amiben a második világháború során internálótáborokba zárt amerikai japánokról mesélt. Az Amikor isten volt a császár a hét könyve.

...
Kritika

Pusztán attól, hogy valaki anya lesz, nem válik varázsütésre jó emberré

A norvég Lars Svisdal regénye a generációk közötti szakadékot érzékelteti, miközben egy felnőtté válás története is. Láthatóvá válik benne, hogy a jóléti társadalmak is küzdenek a maguk démonaival.