Az író Janikovszky Éva már ott van a kamasz Kucses Éva naplójában

Az író Janikovszky Éva már ott van a kamasz Kucses Éva naplójában

Janikovszky János előszava szerint egy hétfiókos komódban hevertek sok-sok éven át édesanyja naplófüzetei, ám sokáig nem mert hozzájuk nyúlni, beleolvasni, holott sejteni lehetett, hogy nagy titok nem lehet bennük, hiszen akkor Janikovszky (lánykori nevén: Kucses) Éva nagy valószínűséggel már megsemmisítette volna őket. A füzetek most végre könyv alakban is megjelentek, a Naplóm című kötet pedig az 1938-1944 közötti időszak kamaszéveit villantja fel.

Ruff Orsolya | 2020. november 12. |

Janikovszky Éva mindössze 12-13 éves, amikor elkezdi a naplóját – az olvasónak talán nem annyira izgalmas, de ettől függetlenül érdekes tényadat, hogy nem egyetlen vaskos könyvbe írta fel a gondolatait, hanem több füzetbe, és ezeket fésülte aztán egybe Dóka Péter szerkesztő, valamint az író fia, Janikovszky János és a válogatást segítő Dési János. Az 1938-as év inkább csak jelzésértékű, ebből az időszakból mindössze két bejegyzés szerepel, és ez a rapszodikusság végig jellemző, hiszen míg például az 1939-es és 1940-es esztendők viszonylag jól dokumentáltak, addig később – valószínűleg a történelmi események miatt is – az egyes bejegyzések között hetek vagy akár hónapok is eltelhetnek.

Janikovszky Éva
Naplóm, 1938-1944
Móra Könyvkiadó, 2020, 198 oldal

Mindenesetre, ami már az első bejegyzésekben is feltűnik, hogy Kucses Évában milyen sok van már ekkor is a későbbi Janikovszky Évából. Éles megfigyelő és humoros, a mindennapok fonákságának krónikása. Csak egy példa:

„1938

Csuda rendes osztályom van. Van ugyan egypár hülye, de azok nem számítanak.

1939

JANUÁR 21.

(…) Azt hiszem, tavaly csak fölvágásból mondtam, hogy rendes osztályom van, ugyanis rájöttem az alábbiakra. Őrült hülye osztályom van, van ugyan egypár rendes, de azok nem számítanak.”

A napló inkább a mikrokörnyezet történéseire reflektál, elsősorban is a kamaszlány bontakozó szerelmi életére, amelynek sokáig központi figurája volt Gabi, azaz Kardos Gábor (a szerkesztők a naplóból hiányzó hat lapból ötöt tőle kaptak vissza). Kucses Éva intenzív társasági életet élt Szegeden, táncolni, színházba, hangversenyre, korzózni, télen korcsolyázni járt, rengeteg barát vette körül, ennek a közösségnek a dinamikája (összeveszések, kibékülések, beleszerelmesedések és kiábrándulások, intrikák, stb.) a naplóbeli események fontos alapját adják. A tágabb külvilág történéseire ritkán reagál, ez különösen feltűnő a vészkorszak idején, lakonikus bejegyzései mégis mérhetetlen fájdalomról tanúskodnak. („Most ment el a Laci, éjjel fél 11 van, ma viszik el Nagymamáékat, talán éppen most, marhakocsikban, nem tudom, hova.”) A napló egyik legmegrázóbb része, amikor 1944 karácsonyán felsorolja, hogy a családjából ki mindenki hiányzik az asztal mellől. Ez a leltárszerű felsorolás amúgy is jellemzője a naplónak, az 1944. decemberi bejegyzése ugyanakkor éles kontrasztban áll a napló legelső, 1938-as írásával, amelyben az akkor kiskamasz Kucses Éva viccesen karikírozza és sorolja a tanárait.

Janikovszky Éva naplója 80 évig egy komódban pihent - Könyves magazin

Janikovszky Éva tizenkét és tizennyolc éves kora között vezette azt a naplóját, amely néhány hete jelent meg a Móra Könyvkiadó gondozásában. A korabeli naplóbejegyzésekből kibomlik egy különlegesen érzékeny lány története, aki a világháború éveiben lett felnőtt, ebben az időszakban volt először igazán szerelmes, és miközben életre szóló barátságokat kötött, szembesült a vészkorszak legdurvább intézkedéseivel, amelyek a családját is érintették.

Ám mire eddig eljutunk, maga a naplóírás is alakul, formálódik. Az első bejegyzések címzettje nem egy konkrét személy („Micsoda fennkölt érzés, mikor az ember egy 3-as latindolgozatot ír! Phű, azt nem is képzelitek!”), majd 1939 végétől kezdve már magának a naplónak ír („Ugye imádkoztál értem, drága naplókám?”), 1944-től pedig az írások címzettje az akkori (valószínűleg plátói) szerelme, Ortutay Gyula, néprajzkutató, későbbi politikus lesz. Kucses Éva az elején még sokat szabadkozik, amiért nem jutott ideje a naplóírásra („Jaj, most irtón szégyellem magam! (Pszt, meg se merem mondani, öt napja nem írtam!) Öt napja! Nahát!”), ennél viszont sokkal érdekesebb, amikor írásainak tárgya maga az írás lesz, és arra panaszkodik, milyen szörnyűnek és zagyvának találja a saját stílusát, pedig saját bevallása szerint is dicséretre vágyik, ugyanakkor tisztában van azzal is, hogy vannak dolgok, amiket nem írhat le.

Janikovszky Éva az utókorra kacsintva írta naplóját - Könyves magazin

Ki ne ismerné Janikovszky Éva munkásságát? Most azonban egy újdonságot mutatott be a Móra Kiadó, az író fiatalkori naplóját adták ki. A bemutatón kiderült, hogy a háború napjai alatt Janikovszky Évát jobban érdekelték a fiúk, mint a történelmi pillanatok, és hogy már gyerekként is humor és irónia szőtte át írásait.

„Igazán rémes, úgy utálom ezt az egész kisvárosi, nyárspolgári felfogást. Igazán minden célom az, hogy ha nagy leszek, elkerüljek innen, mert érzem, hogy itt sose lehetnék boldog. Na, különben hagyjuk! Sajnos ahhoz túl sokan olvasnak Téged, naplókám, hogy minden gondolatomat leírhassam. Elég szomorú, mert

így majd kénytelen leszek egy könyvet írni nagykoromban, csupa gondolatról.”

Janikovszky Éva naplója egy lenyomat, pillanatkép a háború előtti időszakról és egy olyan családi-polgári miliőről, amely pont a háború miatt hullott szét atomjaira.

A sorok között már megjelenik a későbbi író alakja;

a bejegyzések sokszor csapongók, de egyéni, sajátos hangja van már ekkor is. A kislányos viháncolás egy idő után átadja helyét a sokkal komorabb eszmefuttatásoknak, a napló viszont szinte végig a belső vívódásokra, fellángolásokra reflektál. A Dési János írta utószó szerint nem kizárt, hogy lesz folytatás, és a gyerekkori naplók után Janikovszky Éva későbbi feljegyzéseit is megismerhetik majd az olvasók.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Janikovszky Éva az utókorra kacsintva írta naplóját

Ki ne ismerné Janikovszky Éva munkásságát? Most azonban egy újdonságot mutatott be a Móra Kiadó, az író fiatalkori naplóját adták ki. A bemutatón kiderült, hogy a háború napjai alatt Janikovszky Évát jobban érdekelték a fiúk, mint a történelmi pillanatok, és hogy már gyerekként is humor és irónia szőtte át írásait.

...
Nagy

Kilencvenéves lenne Janikovszky Éva - Ez a hét kedvenc könyvünk tőle

...
Beleolvasó

Janikovszky Éva naplója 80 évig egy komódban pihent

Janikovszky Éva tizenkét és tizennyolc éves kora között vezette azt a naplóját, amely néhány hete jelent meg a Móra Könyvkiadó gondozásában. A korabeli naplóbejegyzésekből kibomlik egy különlegesen érzékeny lány története, aki a világháború éveiben lett felnőtt. Olvass bele!

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Olvass!
...
Beleolvasó

Meztelenül vagy ruhában kacérabb a nő? – Olvass bele Milbacher Róbert: Ködképek az irodalom láthatárán könyvébe!

Milbacher Róbert a magyar irodalmi művekből következtet a szerzők pszichés problémáia.

...
Beleolvasó

Milyen a tökéletes szex? – Olvass bele Emily Nagoski könyvébe

Emily Nagoski  eegyedi nézőpontja új utakat nyit az szexualitás és a vágy megértéséhez. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Milyen, ha a szerelmi történetben te vagy a gonosz harmadik? – Olvass bele Emily Henry új könyvébe!

Léteznek a Hallmark-szerelmi történeteknek károsultjai? Emily Henry megmutatja a romkomok visszáját Könyvek szerelmese című kötetében - most beleolvashatsz!

A hét könyve
Nagy
Edith Eva Eger a testen keresztül meséli el a holokauszt borzalmait
...
Podcast

Szentesi Éva: Mindig találok egy családot, ahol befogadnak [Podcast]

Szentesi Éva sosem vágyott arra, hogy gyereket szüljön, de családot mindig is szeretett volna.

Hírek
...
Hírek

Cormac McCarthy 16 éves lánnyal folytatott viszonyt

...
Hírek

Ezeket tudni a Da Vinci-kód írójának új könyvéről

...
Hírek

Láttad már Radnóti vagy Rodolfo ex librisét a Széchényi Könyvtárban?

...
Hírek

Rakovszky Zsuzsa és Pál Sándor Attila költészeti díjat kap

...
Hírek

A „manifesztálás” lett az év szava 2024-ben

...
Hírek

Netflixen lesz látható az Igazából szerelem rendezőjének új karácsonyi filmje

Kiemeltek
...
Nagy

Hogy fordulhat elő, hogy nincs tíz roma queer szerző?

A roma queerek hangját erősíti fel a Leányvállalat gondozásában megjelent új kötet.

...
Nagy

Péterfy Gergely: Umbria dombvidékén az ember átértékeli az életét

Umbria mindenkit megbabonáz, aki szeret enni, inni, utazni, élni. A Péterfy-házaspár könyvbemutatóján jártunk.

...
Podcast

A Donald rágó, Passuth László és a Katona József Színház: Magyarország, örök hely

Máté Gábor elolvasott egy interjút Jánossy Lajos íróval, majd egy év se telt el és a Katona József Színház bemutatta a színdarabot a Kádár-korról.