Janikovszky Éva az utókorra kacsintva írta naplóját

Janikovszky Éva az utókorra kacsintva írta naplóját

Ki ne ismerné Janikovszky Éva munkásságát? Most azonban egy újdonságot mutatott be a Móra Kiadó, az író fiatalkori naplóját adták ki. A bemutatón kiderült, hogy a háború napjai alatt Janikovszky Évát jobban érdekelték a fiúk, mint a történelmi pillanatok, és hogy már gyerekként is humor és irónia szőtte át írásait.

Fotó: Valuska Gábor/ Posztós János

Rátkai Zsófi | 2020. október 18. |

Janikovszky Éva Naplóm: 1938-44 című könyvének bemutatóját szombaton tartották a Margó Fesztivál Kisszínpadán. Janikovszky Jánossal, az író fiával és Dési Jánossal Dóka Péter szerkesztő beszélgetett, aki azzal kezdte, hogy a könyv igazi irodalmi szenzáció. Az író fia beszélt kicsit édesanyja hagyatékáról, a több generációnyi örökségről. “Súlyos pesti hagyatékkal élőnek szoktam magam hívni” - mondta, utalva arra a rengeteg teleírt füzetre, amelyet az író gondosan megőrzött. Pont azért, mert gondosan megőrizte ezeket, és még hosszú, súlyos betegsége alatt sem szabadult meg tőlük, amikor felkészült a távozásra, véli teljes bizonyossággal Janikovszky János, hogy édesanyja azt szerette volna, hogy kiadják az emlékiratait. “Most valahol fentről mosolyog, és örül, hogy kiadtuk ezt a könyvet” - jegyezte meg.  

Janikovszky Éva
Naplóm 1938-44
Móra, 2020, 198 oldal
Janikovszky Éva: Naplóm, 1938-1944

A könyv Kucses Éva (Janikovszky Éva eredeti neve) 12 és 18 éves kora közötti időszakának naplóbejegyzéseit tartalmazza, és érdekessége, emelte ki Dési János, hogy majdnem úgy írt már akkor az író, mint felnőtt korában: ugyanaz a humor, irónia szövi át. Továbbá sokszor szerepel a szövegben, hogy ezeket az utókornak írja, teszi hozzá. Felolvasta a releváns részt is a könyvből, amelyben Janikovszky Éva elhatározza, hogy naplót ír, hogy majd az unokái olvassák, mert milyen izgalmas lesz, ha az összeáll egy könyvvé. 

A szerkesztő rávilágított, hogy az írások túlnyomó része fiúkról szól, nem a korszak történései izgatták. Miközben Magyarország a legnagyobb tragédiákat élte át, a Szegeden élő kislány Évát jobban izgatta, hogy a fiúiskolában nincsen tanítási szünet, így hiába megy ki a Korzóra. Hozzátette, korabeli újságcikkek segítették őket munkájukban, például így talált rá, hogy a Tisza-híd felrobbantásának napja is szerepel a könyvben. Éva azt írja naplójában, hogy a nagyszüleit elvitték, de túl sokat nem említi ezt. A család zsidó felmenőkkel rendelkezik, de korán kitértek, és csak a 3. zsidótörvény érintette őket, mesélte Dési János, majd Janikovszky Éva és a vallás viszonyáról beszéltek. A lány szín egyes (=ötös) bizonyítvánnyal rendelkezett, de vallástanból nem szerzett jó jegyeket. Tudvalevő, hogy Szegedre hamar megjöttek az oroszok, nem volt nyilas uralom, így a legrosszabból kimaradtak. 

Janikovszky János elmesélte, hogy egy részt úgy tettek a könyvbe, hogy nincs benne a naplóban, de egy levél vagy interjú tartalmazta, ez pedig az érettségi volt. Évát hazazavarták ugyanis, mert nem megfelelő ruhában jelent meg, majd átöltözött, leérettségizett és át is engedték, de ez az incidens nagyon megrázta őt, hiszen kirekesztették a származása miatt. Ezután nem is írt a naplójába egy ideig. Egy másik füzet hátuljában találtak valamilyen kapcsolódó anyagot, tehát nem dobta ki, csak kitépte, és eltette. Ez egyébként több alkalommal előfordult, teszi hozzá a fia. 

Ezután a férfiakhoz fűződő viszonyáról beszéltek a jelenlévők. Fia úgy tudja, férje volt az egyetlen férfi, akihez vonzódott, Ortutay Gyula pedig az egyetlen barát. A Napló több alkalommal említi őt, és a szövegből kitűnik, hogy Janikovszky Éva az utókorra kacsintva írt.  

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Kiss Tibor Noé: Folyamatos űzöttségben él az emberek nagy része

Kiss Tibor Noé új regénye azt mutatja be, hogyan változik meg egy baleset miatt négy ember élete. Az idei év az írónak nemcsak a könyv megjelenése miatt jelentős, hanem azért is, mert elnyerte a Hazai Attila-díjat. A Beláthatatlan táj bemutatóját tegnap tartották a Margón, ahol a szerzővel Szegő János beszélgetett.

...

A Meseország mindenkié azoknak ad hangot, akik ritkán jutnak szóhoz

Az elmúlt hetekben óriási indulatokat váltott ki a Meseország mindenkié című kötet, amelyben marginalizált helyzetű mesehősök jelentek meg. Szombaton a Margón a mesékről és az elfogadásról beszélgettek ötletgazdák, szerkesztők és meseírók.

...

Háy János: Létvizsgálatban vagyok érdekelt

Rendhagyó módon zajlott Háy János A cégvezető című regényének margós bemutatója, hiszen beszélgetőtársa, Bojár Gábor interneten keresztül jelentkezett be, az író pedig közönség előtt, a Várkert Bazár színpadán mesélt a szembesülés fontosságáról és a léttel szembeni jóindulatáról.

Olvass!
...

Kell egy applikáció, ami fordít felnőtt és kamasz között – Olvass bele a Tárgyalhatunk című kötetbe!

Ecsédi Orsolya, akit a gyerekirodalom kidolgozatlan témái érdekelnek.

...

A férj, akit a földrengés tüntetett el, a múltban található meg? – Olvass bele a Pokoltó című regénybe!

Van, hogy a történelem egyedül a dobostortát hagyja érintetlenül.

...

„A vetkőzésművészet a komplexitásán túl a legelemibb művészeti ág” – Olvass bele a Szindbád Amerikában című regénybe!

„Nincs olyan művészeti ág, mely jobban kifejezné az ember egyszerre égi és földi lényegét, mint a sztriptíz!"

Gyerekirodalom
...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

...

A Véletlenül írtam egy könyvet elhozta a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját

Fődíjat nyert Montréalban Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című filmje. 

...

Ezek az év legjobb gyerekkönyvei: taroltak az állatos és az erdei történetek

10. alkalommal adta át a HUBBY - Magyar Gyerekkönyv Fórum az év legjobb gyerekkönyveinek járó díjakat. A rekord számú nevezés sok izgalmas kötetet hozott, mutatjuk a részleteket.