Csokornyakkendő és piros tornacipő - Így diktálják az írók a divatot

A pandémia alatt valószínűleg a legkevésbé az izgatta az embereket, hogyan öltözzenek fel (kivéve azokat, akik a szemetes kihúzásához is nagyestélyit húztak), ráadásul ez az időszak, ami a virtuális megbeszéléseknek hála a legtöbb meglepő ruhavariációt hozta (úgymint vasalt ing és pizsamanadrág együtt). De ennek is vége lesz egyszer, a LitHub pedig készített egy nagyon vicces összeállítást azoknak, akik esetleg stílusváltásban gondolkodnak, vagy egyszerűen csak divatinspirációkat keresnek. Összesen húsz híres írót és a védjegyükké vált kiegészítőiket vették sorra, amelyekből mi most csak a kedvenceiket válogattuk ki, és egészítettük ki a magyarokkal!

ro | 2021. április 29. |

-  
Aki látta a Mintha egy városban lennél című Netflix-sorozatot, az pontosan tudja, hogy Fran Lebowitz (aki Martin Scorsesének mesél New Yorkról, írásról, a hetvenes évekről) szinte mindig oversize zakót hord, amire télen legfeljebb felkap egy hosszú kabátot. A szettjét rendszerint cowboy-csizmával és egyenes szárú farmerrel egészíti ki. Lebowitznak láthatólag nem a divat diktál, hanem ebben is a saját ritmusát követi, és – ami a legfontosabb – szemlátomást jól is érzi magát benne.

-

James Baldwinnak még a hanyagul megkötött nyakkendőiben is van valami sárm, ezen a fotón viszont a szemüvege ural és visz mindent. A korabeli képeken az látszik, hogy Baldwin több fazont váltogatott, a fenti egy túlméretezett darab, ami egyszerre stílusos és időtlen.

-

Kazuo Ishiguro egyedül az ünnepélyes alkalmakkal tesz kivételt, amúgy tokától bokáig feketét hord, és ami azt illeti, jól is áll neki. A dolognak vélhetően azonban nem stílusbeli, hanem praktikus oka van, a lánya szerint ugyanis az író utál vásárolni, de szeretett volna menőn kinézni, így aztán egyszer fogta magát, és vett ezer fekete pólót. Egy darabig biztosan kitart.

-

Tom Wolfe fehér öltönye már csak azért is az olvasók retinájába éghetett, mert a 2018-ban elhunyt író a nyilvános megjelenésein kivétel nélkül ebbe bújt. De nem csak ott, hiszen ezt hordta otthon, és állítólag még konditerembe is fehér öltönyben járt. Tom Wolfe szettje valószínűleg minden idők legkevésbé praktikus író-divatdarabja, de ez nem rettentette vissza őt attól, hogy unásig hordja. Amúgy a véletlennek köszönhetően vált a védjegyévé: egyszer egy olyan fehér öltönyt csináltatott, ami nagyon vastag volt a meleg nyári hónapokra, így aztán decemberben hordta. Wolfe rájött, hogy a fehér öltönye irritálja az embereket, de ez nem tartotta vissza attól, hogy élete végéig ragaszkodjon a vakítóan fehér zakó-nadrág összeállításhoz.

-

Zadie Smith-t ma már alig tudjuk elképzelni a különböző turbánjai és fejkendői nélkül, aminek szimplán az az oka, hogy az elmúlt években alig készült róla olyan fotó, amin ne abban szerepelne. A fejfedő egyszerre stílusos és praktikus; több interjúban elmondta már, hogy eredetileg azért kezdte hordani, mert így akart időt spórolni a készülődéssel. A fejkendő egyúttal viszont jelkép is, hiszen Smith így akar közösséget vállalni afrikai őseivel, és azokkal a nőkkel is, akik a világ számos pontján – ahogy ő fogalmazott – hordanak valamit a fejükön, és ezzel is szeretne része lenni ennek a női közösségnek.

-

Kosztolányi Dezsőről életében rengeteg fotó készült, és talán a fiatalkoriakat leszámítva szinte kivétel nélkül mindegyiken csokornyakkendőben feszít. Az öltöny, a kikeményített fehér ing, a csokornyakkendő és a félresöpört haj vitán felül maga a megtestesült kosztolányiság, már ami a divatot illeti.

-

Hátrafésült szurokfekete haját már fiatalon egy tekintélyes méretű kalap alá rejtette Kassák Lajos, és izmusok jöhettek-mehettek, de ehhez a ruhadarabjához szemlátomást ragaszkodott. Ha hihetünk a képeknek, öltözködésében a fiatal Kassák – akárcsak sok-sok évvel később Ishiguro – az all black-összeállításokat kedvelte, ezeket pedig csöppet sem szerénytelen kalapjával egészítette ki. Ha a kortársak közül kellene egyetlen kalapost kiemelnünk, akkor Nemes Z. Máriót semmiképp nem hagynánk ki!

-

Az Igazából szerelem óta tudjuk, hogy egy szép sál mindig öröm, és bár azt nem sejtjük, hogy Péterfy Gergelynek mi erről a véleménye, de egy időben sokat lehetett látni a nyakába lazán vetett vagy megkötött sállal – például a legelső Margó-díj kiosztásánál is egy ilyen kiegészítővel lépett a színpadra. A magunk részéről bírjuk a sálakat – az interneten elérhető fotói szerint Péterfy is sokat és sokfélét hordott már –, és szemlátomást szívesen hord elegáns nyaksálakat az Artisjus Irodalmi Nagydíjjal frissen kitüntetett Márton László is.

-

A kortárs magyar irodalom egyik legizgalmasabban feltűnő képviselője Karafiáth Orsolya, nem utolsósorban a gyakran és tudatosan váltogatott parókáinak hála. Egy pár évvel ezelőtti Magyar Narancs-cikk szerint vélhetően „ő az ország legnagyobb parókagyűjteményének tulajdonosa, előfordult, hogy hódolói saját levágott hajukat küldték el neki”. A paróka Karafiáth Orsolyánál ugyanakkor valószínűleg több egyszerű játéknál vagy divathóbortnál, és már-már hiányozna, ha nem lepne meg minket egy-egy új fazonnal. Hogy mi mindenre képes egy paróka, az kiderül Péterfy Borival közös projektjükből, a Tíz kicsi dívából.

-

Németh Gáborral legutóbb A mormota nyara megjelenésekor interjúztunk, az akkor készült fotón viszont pont nem látszik a lába. Pedig már akkor is piros tornacipő volt rajta, és ezt a jó szokását azóta is megtartotta (még Fehér Renátó is kitér rá a 2016-os könyvfesztes hangulatjelentésében a Literán).  A piros tornacipő egy igazi statement divatdarab, Németh Gábor pedig vitán felül tudja viselni, legyen szó akár bemutatóról vagy egy sima interjúról.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Kazuo Ishiguro szerint a mesterséges intelligencia újfajta irodalmat hozhat el

A Nobel-díjas írónak nemrég jelent meg angolul új regénye, a Klara and the Sun, amelynek narrátora egy robot. 

...
Kritika

Zadie Smith a karantén alatt a szenvedésről, a nők helyzetéről és a rasszizmusról elmélkedett

Bár a tavaszi karanténidőszak az emberek többségének nem volt túl termékeny, Zadie Smith nem állt meg, inkább írt egy egész esszékötetet, ami aztán 2020 egyik legaktuálisabb könyve lett. A Sugallatok a hét könyve. 

...
Hírek

Patti Smith Kosztolányit olvas

Olvasott már Krasznahorkait is, viszont most egy másik magyar könyv van soron - Patti Smith az Instagramon mutatta meg, mit olvas éppen.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.

Hírek
...
Hírek

Ők a TikTok Book Awards 2024-es győztesei

...
Hírek

Donald Trump felesége is beszáll a Trump család memoárbulijába

...
Hírek

Magyar Péterről és a Tisza Pártról ír könyvet Bódis Kriszta

...
Beleolvasó

Kamala Harris első nagy beszédét igazán erősre írták, csak aztán nem azt mondta el

...
Hírek

A Büszkeség és balítélet sztárja meglepő dolgot árult el Mr. Darcy szerepéről

...
Gyerekirodalom

Eva Mendes gyerekkönyve mindazoknak szól, akik szorongtak már valaha

Olvass!
...
Beleolvasó

A narcisztikus szülők fogságából segít kiszabadulni ez a könyv – Olvass bele!

A hatalom kisajátítása vagy az elnyomás nemcsak az autoriter politikai rendszernek, hanem egy narcisztikus családnak is lehetnek ismérvei. Dr. Karyl McBride könyve azzal foglalkozik, miként szabadulhatunk ebből a közegből. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ellenséges testvérek, orosz-svéd háború és nyomasztó családi titkok – Olvass bele Asko Sahlberg regényébe! [MARGÓ KÖNYVEK]

A finn Asko Sahlberg Ők című regényével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. Most elolvashatsz egy részletet a háború, a bosszú és az árulás motívumain alapuló kötetből. 

...
Beleolvasó

A gyógyszeripar politikai kapcsolatai után nyomoz Sissel-Jo Gazan detektívje – Olvass bele az új dán krimibe!

Soren Marhauge ezúttal a Big Pharma nyomába ered. Olvass bele a krimibe!

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Billie Eilish esti mesét olvas egy gyerekcsatornán

A legújabb sztár, aki egy gyerektévén mesél a kicsiknek, Billie Eilish énekesnő. Méghozzá egy jávorszarvasról.

...
Gyerekirodalom

Otthonuk megmentéséért szövetkezik az ork, a troll és egy undok elf – Olvass bele!

Bartók Imre első ifjúsági regénye mesebeli vidékre kalauzolja olvasóit. De mi történik, ha az orkok, trollok, elfek és a többi varázslatos lény otthona, Dlöf veszélybe kerül?

...
Gyerekirodalom

Mi lehet izgalmasabb, mint a nyár a Balatonon? – 10 gyerekkönyv a kedvenc tavunkról

Gyerekeknek való olvasmányokat ajánlunk, ha nemcsak mártóznátok a vízben, hanem a Balaton partján könyveket is olvasnátok a tóról.