Csokornyakkendő és piros tornacipő - Így diktálják az írók a divatot

A pandémia alatt valószínűleg a legkevésbé az izgatta az embereket, hogyan öltözzenek fel (kivéve azokat, akik a szemetes kihúzásához is nagyestélyit húztak), ráadásul ez az időszak, ami a virtuális megbeszéléseknek hála a legtöbb meglepő ruhavariációt hozta (úgymint vasalt ing és pizsamanadrág együtt). De ennek is vége lesz egyszer, a LitHub pedig készített egy nagyon vicces összeállítást azoknak, akik esetleg stílusváltásban gondolkodnak, vagy egyszerűen csak divatinspirációkat keresnek. Összesen húsz híres írót és a védjegyükké vált kiegészítőiket vették sorra, amelyekből mi most csak a kedvenceiket válogattuk ki, és egészítettük ki a magyarokkal!

ro | 2021. április 29. |

-  
Aki látta a Mintha egy városban lennél című Netflix-sorozatot, az pontosan tudja, hogy Fran Lebowitz (aki Martin Scorsesének mesél New Yorkról, írásról, a hetvenes évekről) szinte mindig oversize zakót hord, amire télen legfeljebb felkap egy hosszú kabátot. A szettjét rendszerint cowboy-csizmával és egyenes szárú farmerrel egészíti ki. Lebowitznak láthatólag nem a divat diktál, hanem ebben is a saját ritmusát követi, és – ami a legfontosabb – szemlátomást jól is érzi magát benne.

-

James Baldwinnak még a hanyagul megkötött nyakkendőiben is van valami sárm, ezen a fotón viszont a szemüvege ural és visz mindent. A korabeli képeken az látszik, hogy Baldwin több fazont váltogatott, a fenti egy túlméretezett darab, ami egyszerre stílusos és időtlen.

-

Kazuo Ishiguro egyedül az ünnepélyes alkalmakkal tesz kivételt, amúgy tokától bokáig feketét hord, és ami azt illeti, jól is áll neki. A dolognak vélhetően azonban nem stílusbeli, hanem praktikus oka van, a lánya szerint ugyanis az író utál vásárolni, de szeretett volna menőn kinézni, így aztán egyszer fogta magát, és vett ezer fekete pólót. Egy darabig biztosan kitart.

-

Tom Wolfe fehér öltönye már csak azért is az olvasók retinájába éghetett, mert a 2018-ban elhunyt író a nyilvános megjelenésein kivétel nélkül ebbe bújt. De nem csak ott, hiszen ezt hordta otthon, és állítólag még konditerembe is fehér öltönyben járt. Tom Wolfe szettje valószínűleg minden idők legkevésbé praktikus író-divatdarabja, de ez nem rettentette vissza őt attól, hogy unásig hordja. Amúgy a véletlennek köszönhetően vált a védjegyévé: egyszer egy olyan fehér öltönyt csináltatott, ami nagyon vastag volt a meleg nyári hónapokra, így aztán decemberben hordta. Wolfe rájött, hogy a fehér öltönye irritálja az embereket, de ez nem tartotta vissza attól, hogy élete végéig ragaszkodjon a vakítóan fehér zakó-nadrág összeállításhoz.

-

Zadie Smith-t ma már alig tudjuk elképzelni a különböző turbánjai és fejkendői nélkül, aminek szimplán az az oka, hogy az elmúlt években alig készült róla olyan fotó, amin ne abban szerepelne. A fejfedő egyszerre stílusos és praktikus; több interjúban elmondta már, hogy eredetileg azért kezdte hordani, mert így akart időt spórolni a készülődéssel. A fejkendő egyúttal viszont jelkép is, hiszen Smith így akar közösséget vállalni afrikai őseivel, és azokkal a nőkkel is, akik a világ számos pontján – ahogy ő fogalmazott – hordanak valamit a fejükön, és ezzel is szeretne része lenni ennek a női közösségnek.

-

Kosztolányi Dezsőről életében rengeteg fotó készült, és talán a fiatalkoriakat leszámítva szinte kivétel nélkül mindegyiken csokornyakkendőben feszít. Az öltöny, a kikeményített fehér ing, a csokornyakkendő és a félresöpört haj vitán felül maga a megtestesült kosztolányiság, már ami a divatot illeti.

-

Hátrafésült szurokfekete haját már fiatalon egy tekintélyes méretű kalap alá rejtette Kassák Lajos, és izmusok jöhettek-mehettek, de ehhez a ruhadarabjához szemlátomást ragaszkodott. Ha hihetünk a képeknek, öltözködésében a fiatal Kassák – akárcsak sok-sok évvel később Ishiguro – az all black-összeállításokat kedvelte, ezeket pedig csöppet sem szerénytelen kalapjával egészítette ki. Ha a kortársak közül kellene egyetlen kalapost kiemelnünk, akkor Nemes Z. Máriót semmiképp nem hagynánk ki!

-

Az Igazából szerelem óta tudjuk, hogy egy szép sál mindig öröm, és bár azt nem sejtjük, hogy Péterfy Gergelynek mi erről a véleménye, de egy időben sokat lehetett látni a nyakába lazán vetett vagy megkötött sállal – például a legelső Margó-díj kiosztásánál is egy ilyen kiegészítővel lépett a színpadra. A magunk részéről bírjuk a sálakat – az interneten elérhető fotói szerint Péterfy is sokat és sokfélét hordott már –, és szemlátomást szívesen hord elegáns nyaksálakat az Artisjus Irodalmi Nagydíjjal frissen kitüntetett Márton László is.

-

A kortárs magyar irodalom egyik legizgalmasabban feltűnő képviselője Karafiáth Orsolya, nem utolsósorban a gyakran és tudatosan váltogatott parókáinak hála. Egy pár évvel ezelőtti Magyar Narancs-cikk szerint vélhetően „ő az ország legnagyobb parókagyűjteményének tulajdonosa, előfordult, hogy hódolói saját levágott hajukat küldték el neki”. A paróka Karafiáth Orsolyánál ugyanakkor valószínűleg több egyszerű játéknál vagy divathóbortnál, és már-már hiányozna, ha nem lepne meg minket egy-egy új fazonnal. Hogy mi mindenre képes egy paróka, az kiderül Péterfy Borival közös projektjükből, a Tíz kicsi dívából.

-

Németh Gáborral legutóbb A mormota nyara megjelenésekor interjúztunk, az akkor készült fotón viszont pont nem látszik a lába. Pedig már akkor is piros tornacipő volt rajta, és ezt a jó szokását azóta is megtartotta (még Fehér Renátó is kitér rá a 2016-os könyvfesztes hangulatjelentésében a Literán).  A piros tornacipő egy igazi statement divatdarab, Németh Gábor pedig vitán felül tudja viselni, legyen szó akár bemutatóról vagy egy sima interjúról.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Kazuo Ishiguro szerint a mesterséges intelligencia újfajta irodalmat hozhat el

A Nobel-díjas írónak nemrég jelent meg angolul új regénye, a Klara and the Sun, amelynek narrátora egy robot. 

...
Kritika

Zadie Smith a karantén alatt a szenvedésről, a nők helyzetéről és a rasszizmusról elmélkedett

Bár a tavaszi karanténidőszak az emberek többségének nem volt túl termékeny, Zadie Smith nem állt meg, inkább írt egy egész esszékötetet, ami aztán 2020 egyik legaktuálisabb könyve lett. A Sugallatok a hét könyve. 

...
Hírek

Patti Smith Kosztolányit olvas

Olvasott már Krasznahorkait is, viszont most egy másik magyar könyv van soron - Patti Smith az Instagramon mutatta meg, mit olvas éppen.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.

Hírek
...
Szórakozás

8 könyv, amiről azt hitték, soha nem lehet filmre vinni

...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Így döntöttek ők

Nyáry Luca: Már egy hete szélcsend van

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmesélni a holokausztot a gyerekek nyelvén? – Olvass bele!

...
Alkotótárs

Kiderült, ki lett a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 10 döntőse

...
Hírek

3 új könyv áprilisban, amit szupersztárok írtak, és érdemes beszerezned

...
Hírek

Jane Austen bátyjának memoárját senki nem tudja elolvasni, pedig ritka kincseket rejthet

...
Hírek

Megdöbbentő ítéletet hozott a bíróság Harvey Weinstein, a hollywoodi csúcsragadozó ügyében

Olvass!
...
Beleolvasó

Tom Hanks elképesztő hollywoodi kulisszatitkokat árul el új regényében – Olvass bele!

Tom Hanks nagyszabású regénye főhajtás a filmkészítés igazi főszereplői és a filmművészet előtt, egyszerre szívmelengető mese és bepillantás a forgatások rejtelmeibe. Olvass bele!

...
Beleolvasó

Ebben az új fantasyben a tündérek közül kerül ki a leggonoszabb ellenfél – Olvass bele!

Emily Wilde a tündérekkel foglalkozó kiváló tudós, aki egy eldugott sarkköri faluban keveredik bele a különös lények gonosz játszmáiba. Olvass bele Heather Fawcett regényébe!

...
Beleolvasó

Olvass bele Jón Kalman Stefánsson első kötetébe, ahol a csodáké a főszerep

Jón Kalman Stefánsson már az első, 1996-ban megjelent prózakötetében is Izland nyugati fjordjainak tájaira vezet bennünket. Olvass bele!

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmesélni a holokausztot a gyerekek nyelvén? – Olvass bele!

A fiú, aki nem akart meghalni elgondolkodtató, szívszorító történet arról, hogyan élte túl a vidéki kisgyerek a XX. század egyik legrémesebb gaztettét, a holokausztot. Olvass bele a könyvbe!

...
Gyerekirodalom

Tarolt az apa a TikTokon, aki telefon helyett könyvet adott a gyereke kezébe

A pár másodperces videó egy elmerülten olvasó fiúról rövid idő alatt a TikTok kedvencévé vált.

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmagyarázni egy gyereknek, hogy mi a háború?

Az ukrán házaspár, Romana Romanisin és Andrij Lesziv képeskönyve érzékenyen, de bátran mesél nehéz, mégis fontos témáról gyerekeknek, arról, hogy mit jelent, ha valahol háború van.