Halász Rita: A regényírás is olyan, mint a Camino

E/3 sorozatunkban ezúttal Halász Rita mesélt az első olyan traumájáról, amelyet megírt, az El Caminón való bolyongás és a regényírás kapcsolatáról, valamint arról a dermedtségről, amely a Mély levegő megjelenése, illetve a Margó-díj után lett úrrá rajta.  A Petőfi Irodalmi Ügynökség támogatásával megvalósuló videósorozatunkban női szerzőket kérdezünk nőiségről, írásról, felnövésről, az irodalom strukturális rendszerében betöltött helyükről. Az E/3-ban eddig Vonnák DiánaVida KamillaPuskás PanniHarag Anita és Mécs Anna mesélt nekünk.

fk | 2022. július 12. |

  • Amikor először érezte azt, hogy az írás segíthet feldolgozni egy élményt, még csak nyolcéves volt. A családdal elmentek a Hármashatár-hegyre kirándulni, ő pedig elkóborolt az öccsével. Egy szőke hajú férfi, akivel találkoztak, azt mondta neki, hogy „de szép kislány vagy”. Ettől borzasztóan megijedt.
  • Ezt az élményét senkinek nem mondta el, de rossz érzés maradt benne. Később beállt focizni, ahol véletlenül hasba rúgták, és akkor végre sírt, és ez a terhelt mondat, amiben valami rosszat érzett, kijött. Az anyukája, aki megérezte, hogy valami történt vele, azt mondta neki, hogy írja le azt a napot, attól jobb lesz. Ez volt az első találkozása az írással.
  • 2014-ben megjárta a Caminót, a zarándokút után viszont maró hiányt érzett. Főleg a bolyongás hiányzott neki, hogy az ember csak megy, sok emberrel találkozik, nagyon sok élettörténetet hall, mindenféle tájat lát, néha pedig eltéved, még akkor is, ha jól ki van táblázva a cél.
  • Amikor elkezdte írni a regényt, ezt a nagy hiányát akarta ellensúlyozni, ezért úgy gondolt a regényírásra, mint a Caminóra, mintha úton lenne. „Felkelek reggel, írok, este lefekszem, alszom, másnap ugyanez, és az a cél, hogy megszülessen a könyv.”
  • Meglepő volt számára, amikor férfi olvasók azt írták, különleges élmény volt számukra, hogy férfiként is teljesen azonosulni tudtak Verával. Ekkor arra gondolt, hogy ő nőként hétéves kora óta mást se csinál, csak férfi szereplőkkel azonosul.
  • Az első könyv, a Mély levegő megjelenése, illetve a Margó-díj után volt egy megdermedtség benne. Nem nagyon tudott kikelni az ágyból reggel. Már gyerekkorában volt benne egyfajta halálfélelem, egy késztetés, hogy csinálnia kell valamit, ami itt lesz akkor is, amikor ő maga már nem. A dermedtség szerinte valószínű, hogy ezzel függött össze, olyan volt, mint egy tetszhalott állapot. De szerencsére végül ki tudott jönni belőle.  

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Tompa Andrea, Grecsó Krisztián és Halász Rita könyveiből is mintafordítás készült

A Petőfi Kulturális Ügynökség ötödik alkalommal hirdette meg a magyar irodalom pályakezdő fordítói, és a szakma már gyakorlott művelői számára mintafordítási pályázatát. 

...

Halász Rita: A Mély levegő tétje az volt, tudok-e regényt írni

Halász Rita hosszú évekig formálta első regényét, a Mély levegőt, amellyel tavaly elnyerte a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat. Női újrapozícionálásról, írói dermedtségről és tudatosan kialakított rutinról beszélgettünk vele.

...

A Mély levegő a hallgatás és a némaság könyve – Laudáció Halász Rita Margó-díjához

Halász Rita kapta idén a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjat Mély levegő című könyvéért. Az elismerést tegnap adták át a Várkert Bazárban. Most a zsűri egyik tagja, Gaborják Ádám laudációját olvashatjátok. 

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

Csányi Vilmos 90: „Egész életében kíváncsi volt, mégse öregedett meg hamar”

A 90 éves Csányi Vilmost, világhírű etológust köszöntötték barátai, kollégái, egykori tanítványai.

Szerzőink

chk
chk

7 kihagyhatatlan könyv a 90 éves Csányi Vilmostól: a kutyák viselt dolgaitól a teremtő képzeletig

Bakó Sára
Bakó Sára

Nádasdy Ádám: A melegeknél fontosabb problémái is vannak Magyarországnak

Kiemeltek
...

Az erdő gyógyít és kisimít – ezért töltsünk minél több időt a természetben!

Amekkora közhely, akkora igazság, hogy a természetnek gyógyító ereje van. Litkai Gergely Bükki Tamás erdőmeditáció oktatóval beszélgetett.

...

„A senki földjén szeretek a legjobban mozogni” – 20 éves az egyik leghíresebb disztópia, a Ne engedj el...

A szerző a több mint egy évtizedig készülő mű keletkezésének történetéről mesélt: a nagy elakadásokról, a “heuréka”-pillanatról és a címadásról árult el részleteket. 

...

Závada Péter: A kiabálást ki lehet nőni, de a lírát nem

Mindenki autofikciót akar írni, erre Závada Péter mit csinál? Új kötetében mindent ráfog az Éngépre, ami megírja a verseit. 

Gyerekirodalom
...

„Nem jöhetnek rá, hogy nem ember vagyok” – folytatódnak az alakváltó gyerekek kalandjai, olvass bele!

Olvass bele a Woodwalkers második részébe!

...

Amikor Hitler ellopta a rózsaszín nyuszimat: olvass bele a valaha írt egyik legfontosabb gyerekkönyvbe!

 Judith Kerr német származású brit szerző a saját és családja történetét írta meg gyerekkönyvében.

...

A gyerekek új barátai a született újrahasznosítók, a Kacatkák

Sally Gardner kétrészes könyvsorozatából sok mindent megtudunk a tengerek élővilágáról is, és arról, miért használjuk tévesen a „szemét” kifejezést.