- Vonnák Diána szerint fontos kérdés, mit kezdünk azzal az idővel, ami rendelkezésünkre áll. Ugyanakkor nem gondolja hihetetlenül izgalmas feladatnak, hogy a saját életét szedje szét és nézze meg irodalmi eszközökkel: „Azért ennél a világ sokkal nagyobb és érdekesebb, mint hogy én ki vagyok benne és mit csinálok”.
- Az antropológia szerinte annyiban más, mint a többi társadalomtudomány, hogy erősen használja a kutató személyét, aki így egy műszert csinál saját magából, és fontos, hogy a saját reakcióit is ugyanúgy rögzítse. Szerinte ez a figyelem rokon a nem antropológus írók figyelmével is.
- Amióta vissza tud emlékezni, a legijesztőbbnek azt találta a felnőtt életben, hogy be kell ülni egy irodába, és eltelik az ébren töltött órák nagy része valamivel, amihez nincs köze, miközben ott van a világ a maga hatalmas tágasságával. „Meg akartam hekkelni ezt a felnőtt életet valahogy”, és erre viszonylag jó menekülő útnak gondolta az antropológiát.
- A Látlak című debütáló kötetnél (kritikánk ITT, beszámolónk a bemutatóról ITT olvasható) szerette volna, ha nagy a fesztávja („picit arról is szólt, én mit bírok el”). Egy olyan világot akart felépíteni, aminek nem egy darab központja van, hanem egymás mellett létezik rengeteg radikálisan más élet.
- Talán, mivel sok helyen élt, nagyon fontosak a gyökerei, Budapest mint város, az itteni régi barátságok, a család. Ahogy fogalmazott, erős első kézből származó az az élménye, mennyire hatalmas munka meggyökerezni valahol.
Vonnák Diána: Meg akartam hekkelni ezt a felnőtt életet [E/3]
E/3 címen új sorozat indul a Könyves Magazinon, amelyben női szerzőket kérdezünk nőiségről, írásról, felnövésről, az irodalom strukturális rendszerében betöltött helyükről. A Petőfi Irodalmi Ügynökség támogatásával megvalósuló sorozattal láthatóvá és hallhatóvá szeretnénk tenni a női szerzők tapasztalatait, elsőként pedig Vonnák Diána mesélt, akinek Látlak című kötete felkerült a Libri irodalmi díj rövidlistájára. „Az érzékletes és költői novellák bolyongásra invitálnak a világban, és miközben kitágítják a perspektívánkat, azt is megmutatják, hogy bárhová is sodor minket az élet, saját magunktól nem tudunk távolabb kerülni” – írtuk kritikánkban a könyvről. Vonnák Diána idén a Mastercard - Alkotótárs egyik irodalmi ösztöndíjasa lett, az E/3-sorozatban pedig ezúttal a felnőtt léttel kapcsolatos félelmeiről, a világ tágasságáról és választott szakmájáról, az antropológiáról beszélt. A videót Reisz Gábor rendezte.