Vida Kamilla: A politika rengeteg mindent meghatároz a magánéletünkben is

Vida Kamilla: A politika rengeteg mindent meghatároz a magánéletünkben is

E/3 címen új sorozat indult a Könyves Magazinon, amelyben női szerzőket kérdezünk nőiségről, írásról, felnövésről, az irodalom strukturális rendszerében betöltött helyükről. A Petőfi Irodalmi Ügynökség támogatásával megvalósuló sorozattal láthatóvá és hallhatóvá szeretnénk tenni a női szerzők tapasztalatait. Vonnák Diána után Vida Kamilla mesélt nekünk, akinek tavaly jelent meg első verseskötete. A Konstruktív bizalmatlansági indítvány megjelenésekor a hét könyve volna nálunk (Olvass bele ITT!), ezt írtuk róla: „Vida Kamilla személyes hangú versei pont a radikális személyességükön keresztül válhatnak közösségi tapasztalattá, amiben kifejezetten fontos a generációs élmény, hogy nincs valódi vagy politikai hatásunk az életünkre, vagyis idegenek és kiszolgáltatottak vagyunk.”

fk | 2022. június 29. |

  • Szerinte nem elválasztható a magánéletünk és a politika, hiszen a politika rengeteg mindent meghatároz a magánéletünkben is. Éppen ezért, amikor valaki verset ír, az egy gesztus a nyilvánosságban. Arról döntünk, hogy mi az, ami a miénk, és azt közösségivé akarjuk tenni azáltal, hogy kimondjuk. Ez már egy közéleti gesztus. Ilyen szempontból nincs olyan, hogy közéleti vers.
  • Tizenhat-tizenhét éves lehetett, amikor az írásai miatt egy táborba elment. Akkor még csak meséket és novellákat írt, de sokan voltak mások, akik verseket vittek a műhelyre. Addig távol állt tőle a versek logikájában való gondolkodás, a sűrítés, sokáig azt gondolta, hogy ő ezt soha nem tudná elsajátítani. De ott találkozott olyan fiatalokkal, akiknek ez volt az anyanyelvük. Hazafelé a vonaton eszébe jutottak olyan képek, amikről nyilvánvaló volt számára, hogy nem működhetnek másként, mint versben. Mire hazaért, felépült a fejében az első verse.
  • Onnantól kezdve 90%-ban csak versekkel foglakozott, és onnantól érzett rá arra, hogy mégis hogyan szeret és hogyan tud valójában és szenvedéllyel gondolkodni szövegekről.
  • Felszabadító élmény volt számára, hogy lehetne bátrabban beszélni magáról és nem kihelyezni ezt más történetekbe. Ehhez végül jobban illett a vers nyelve, ebben tudtak kibontakozni azok a történetek, amik őt valójában érdekelték.
  • A szülei munkája miatt gyerekként a délutánokat a nagymamájánál töltötte. A televízióban mentek a parlamenti közvetítések. Ez számára már akkor izgalmas játéktér volt.  Érdekesnek tartotta és a mai napig izgalmasnak tartja annak a logikáját, ahogy a politika működik, és hogy állampolgárként hogyan lehet ezt a logikát megérteni.
  • Ami körülvesz minket, amit a kötete meg akart fogalmazni, ahhoz szükséges valamiféle ironikus visszarántás néha, hogy egyszerűen levegőt kapjuk. Néha viszont el tud vinni ez egy önsorsrontó cinizmusba, ami káros és nem konstruktív. Éppen ezért egyszerre próbálja a kötet használni az irónia eszközét és próbált ellen is tartani neki. 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Mit gondol az író az olvasók országában? Aki válaszol: Vida Kamilla

Érdekel minket, hogy a hazai szerzők hogyan látják irodalom és közélet kapcsolatát, de nem aktuál- és pártpolitikai törésvonalak mentén, hanem eggyel általánosabb nézőpontból, ezért összeállítottunk és elküldtünk nekik egy kérdéssort.

...
Beleolvasó

Ki írja majd meg a nagy járványverset?

Vida Kamilla első kötete, a Konstruktív bizalmatlansági indítvány friss és izgalmas, ráadásul a versektől nem idegen az önirónia. Olvassátok el a Nagy járványverset a közetből!

...
Kritika

Cinikusak vagyunk mind, ez köt össze - Gyurcsány és Orbán hatása a kortárs fiatal lírára

A Konstruktív bizalmatlansági indítvány Vida Kamilla első kötete, amelyben Majka és Gyurcsány járják a táncot. Nosztalgia nincs. Értsük meg egy generáció cinizmusát. A hét könyve.

Kiemeltek
...
Podcast

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

Megjelent a Könyves Magazin 50-es listája, alaposan átbeszéljük, hallgassátok! 

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Megfontolt, alapos és csodálatosan furcsa adaptáció készült a Netflixre.

...
Szórakozás

Nincs magyar film az Oscar-jelöltek között

Nem izgulhatunk a Semmelweisért a márciusi gálán, de a fontosabb kategóriák bejelentése még hátravan. 

...
Szórakozás

Az Outlander gyártója készít tévésorozatot a Vér és hamu könyvekből

Sorozatfeldolgozást kap a „Trónok harca vámpírokkal".

Gyerekirodalom
...
Nagy

Zágoni Balázs: A világháború, a vészkorszak története gyakrabban akad meg a felnőttek torkán, mint a fiatalokén

Szólhat ifjúsági regény a világháború egyik legsötétebb évéről, 1944 történéseiről, a zsidóüldözésről és a nyilasok kegyetlenkedéseiről? A csillag és a százados kötet szerzőjével, Zágoni Balázzsal beszélgettünk.  

...
Hírek

Ezért olvas egyre kevesebb gyerek – ciki szeretni a könyveket?

Egy angol gyerekkönyv-szerző szerint azért olvas egyre kevesebb gyerek a szabadidejében, mert félnek a csúfolástól.

...
Gyerekirodalom

Kincsek a szocializmusból: Vuk, Garfield és más mesehősök korabeli plakátokon

Vuktól az Óz, a nagy varázslóig – kiállítás nyílik a szocializmusban készült gyermek- és ifjúsági plakátokból.