Az angliai Hull városában működő csendes könyvklub az introvertált olvasók közössége, és olyan sikeres, hogy a szervezők már több helyszín bevonását tervezik. A Silent Book Club elnevezésű közösség eseményein befelé forduló emberek jönnek össze, hogy csendben üljenek és olvassanak, mondta az egyik szervező az eredetileg az Egyesült Államokból induló kezdeményezésről.
Nem kell okosakat mondani
„Ez nem olyan, mint egy normál könyvklub” - tette hozzá. A Covid miatti bezártság miatt még mindig sok embernek magasabb a szociális szorongása, és ha valaki introvertált személyiség, már a társasági élet gondolata is ijesztő lehet számára. Ez a klub viszont egy olyan hely, ahol a könyvek szerelmesei nyugodtan leülhetnek és együtt olvashatnak anélkül, hogy feltétlenül
„valami okosat vagy szellemeset kellene mondaniuk a könyvekről”.
Az egyik résztvevő elmondta, hogy élvezte a társaságot, de elismerte, hogy az ötlet eleinte azért bizarrnak tűnt számára. Egy másik olvasó arról beszélt, hogy nincs nyomás rajta, nem kell beszélgetni, ha éppen nem szeretne. Mások azt mondták, hogy ez egy jó módja annak, hogy új barátokat szerezzenek, miközben élvezik a békét és a csendet.
Egy amerikai olvasóklub tagjai 28 éve olvassák a Fennegan ébredését.
A Silent Book Clubot két barát, Guinevere de la Mare és Laura Gluhanich alapította 2012-ben San Franciscóban, és azóta egész kis hálózattá nőtte ki magát, Európában is több csoportjuk van, ezek egyike a hulli közösség. Z ötlet onnan jött, hogy elképzelték, milyen jó lenne élvezni egy italt és olvasgatni a barátokkal anélkül, hogy valami okosat kelljen mondaniuk.
Az egyre népszerűbb hulli könyvklubnak saját Facebook-oldala is van, ahol az alapvető szabályokat is rögzítették, és ezek szerint elég kellemesnek tűnik ez az elsőre furcsának tűnő időtöltés. Persze az oldal egyik kommentelője megjegyezte, hogy amit kitaláltak, az semmiben nem különbözik attól, amit a könyvtárak évszázadok óta biztosítanak bárkinek.
(BBC)