A könyvek nemcsak arra jók, hogy szabadon engedd a fantáziád vagy elmerülj egy ismeretlen világban, de közösségeket és személyes kapcsolatokat is építhetünk általuk. A történetekről való beszélgetések során az emberek megoszthatják egymással saját tapasztalataikat és gondolataikat, és közelebb kerülhetnek egymáshoz. Reneszánszukat élik a könyvklubok, és ebből a hírességek sem maradtak ki. Oprah Winfreytől Reese Witherspoonig, Dua Lipától Emma Watsonig és Kamilla királynéig sokan elindították a saját kis könyves közösségeiket.
Korábban a Könyvesen mi is beszámoltunk a csendes könyvklubokról, ahol megszólalni sem kell, és hírt adtunk egy olyan csoportról, melynek tagjai 28 éven át olvastak egyetlen Joyce-regényt.
Ha te is könyvklubot indítanál, itt van pár tudnivaló, amit érdemes fontolóra venned.
Keress olvasókat!
Találd meg azokat az embereket az életedben, akik olvasnak, és gyűjtsd össze őket. Lehet, hogy eleinte ez mindössze annyit jelent majd, hogy ketten beszélgettek egy könyvről egy kávé mellett. Vagy havonta egy tucatnyian találkoztok. Minden verzió tökéletes, és az sem kizárt, hogy a kétszemélyes beszélgetés idővel csoportnyi méretűre duzzad.
Fektess le alapszabályokat!
Milyen gyakran fogtok találkozni? Milyen könyveket szeretnétek olvasni? Bestsellereket, kortárs műveket vagy a jó öreg klasszikusokat? Szépirodalmat vagy nonfictiont? A szabályok felállításánál azért hagyd, hogy a csoport közös érdeklődési köre vezessen. Az egyetlen dolog, amit kőbe vésni javasolunk, a következő: beszélgetni fogunk a könyvről. (Bár még ezt is lehet rugalmasan kezelni, lásd az introvertáltaknak kitalált könyvklubokat.)
Válassz több könyvet előre!
A résztvevők így megtervezhetik és ténylegesen elolvashatják a könyvet, nem is beszélve arról, hogy előre be tudják írni a dátumokat a naptárukba.
Nézz körül a könyvtárakban!
Különösen ha klasszikusokat olvastok, nem árt utánanézni, hogy lesznek-e mindenki számára elérhető példányok. Így elkerülhető, hogy a könyv beszerzésének nehézségei szabjanak gátat az olvasásnak.
Engedj teret a közösségnek!
Ha a célod a kapcsolatépítés, szánj teret és időt a mellékes beszélgetésekre is. Bátorítsd az embereket, hogy jöjjenek akkor is, ha esetleg még nem fejezték be a könyvet.
Légy következetes!
A rendszeres találkozás segít, ugyanúgy, ahogyan a visszatérő kérdések is. Jó módszer, ha minden beszélgetést szabványos kérdéssorral kezdesz, így az olvasók felkészülhetnek a későbbi diskurzusra. Néhány kérdés, ami hasznos lehet: Mi volt az általános benyomásotok a könyvről? Mi lepett meg benneteket leginkább? Mit tanultatok? Ki volt a kedvenc karakteretek? Kit nem szerettetek? Ajánlanád ezt a könyvet másoknak is?