A fennmaradásunk múlik azon, hogy tanulunk-e az idei év eseményeiből

A fennmaradásunk múlik azon, hogy tanulunk-e az idei év eseményeiből

Az evolúciós elméletek szerint egy-egy faj sikerének és fennmaradásának titka abban rejlik, hogy mennyire képes tanulni kudarcaiból, megbirkózni kihívásaival és adaptálódni az új helyzetekhez. Az idei év keményen feladta a leckét – több tantárgyból is –, számos, az életmódunkra vonatkozó és evidensnek gondolt tételt vonva kétségbe. 2020 nemcsak lelassította mindennapjainkat, de egyben új perspektívába helyezte jövőnket is, rákényszerítve minket arra, hogy végre valóban összefüggéseiben nézzünk a világra és ennek szellemében definiáljuk újra jelenünket. A klímavédelem, az esélyegyenlőség és a testi-lelki jóllét témája mellett az élethosszig tartó tanulás fontosságára hívja fel a figyelmet a Bookline kampánya is, amelynek központi gondolata, hogy a könyvek segítségével egy igazságosabb és fenntarthatóbb jövőt építhetünk. Olyan könyveket ajánlunk – gyerekeknek és felnőtteknek is –, amelyek megmutatják, mennyi olvasata lehet egy-egy evidensnek tűnő helyzetnek, milyen sokféleképpen nézhetjük a világot, és hogy minden és mindig lehet másként is, mint ahogy „tanultuk”.

Szeder Kata | 2020. december 04. |

Elena Favilli és Francesca Cavallo: Esti mese lázadó lányoknak

Elena Favilli és Francesca Cavallo
Esti mesék lázadó lányoknak
Ford.: Todero Anna, Móra Könyvkiadó, 2017, 212 oldal
-

Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy lány, aki – némi bonyodalom után – férjhez megy, és boldogan él, míg meg nem hal...  De mi van akkor, ha nem így dönt? Ha nem tetszik neki a királyfi, ha ahelyett, hogy a hősre várna, maga győzi le a sárkányt, menti meg a világot? Ha nem elégszik meg a passzív áldozat szereppel, hanem kezébe veszi sorsát és saját életét kezdi el élni, úgy, ahogy ő szeretné?  Elena Favilli és Francesca Cavallo rendhagyó mesekönyve olyan történeteket mutat be, melyek hősei szembementek a társadalmi normákkal. A szerzőpáros „Kleopátrától Amelia Earhartig, Frida Kahlótól Jane Goodallig viszonylag ismert női történeteket mesélt újra, a könyvben szereplők portréit pedig egy-egy női illusztrátorral készíttette el. A projekt nagyszerűsége éppen egyszerűségében rejlik. Ráadásul a szerzők nem elégedtek meg annyival, hogy egy lexikonszerű összeállítást készítsenek a híres nőkről, hanem törekedtek arra is, hogy minden egyes történetben megkeressék azt a momentumot, ami új irányba terelte a szóban forgó lány életét, vagy megerősítette abban, hogy helyes az út, amelyen végig kíván haladni. Holott ezek a nők nem nagyon akartak nagyon mást annál, mint ami a férfiaknak teljesen természetes volt: matematikusok akartak lenni meg regényírók, szavazni akartak, esetleg versenyautót vezetni, ha éppen abban voltak tehetségesek. A lázadásuk teljesen hétköznapi lázadás volt, amennyiben vágyaik is azok voltak.” – írtuk korábban a kötetről. 

Anne Frank naplója

Anne Frank naplója - Olvass velünk!
Napraforgó, 2020, 68 oldal
-

Anne Frank naplója a holokauszt és a második világháború egyik legfontosabb emlékirata, és nem mellesleg a Biblia után a világ második legolvasottabb könyve. Októberben a Szívünk rajta program szakmai és gyerekzsűrije a hónap könyvének választotta, Gyurkó Szilvia gyermekjogi szakértő a következő szavakkal ajánlotta: „Anne Frank naplója a legcsodálatosabb szöveg, amit a 20. században kiadtak. Anne-nak nem lett volna szabad meghalnia, a naplóját a gyerekeinek, meg az unokáinak kellene olvasnia, nem nekünk. Nekünk Anne újabb könyveit kellene megvásárolnunk, amit ugyanolyan tisztánlátással, keresetlen őszinteséggel és okosan írt volna meg, mint a naplóját. De nem így alakult. A második világháború, a fasizmus nem engedte, hogy így alakuljon. Ezért kell Anne naplóját újra és újra kiadni. S a sorait olvasva emlékezni arra az okos, érzékeny tizenéves kamaszlányra, aki valahol minden mai tizenévesben is ott van, aki harcban áll az anyjával, aki nem érti a testi változásokat, aki szerelmet keres, és jobbá akarja tenni a világot.”

Taffy Brodesser-Akner: Fleishman bajban van

TAFFY BRODESSER-AKNER
Fleishman bajban van
Ford.: Kepes János, 21. Század Kiadó, 2020, 463 oldal
-

„Rachelt meg engem úgy neveltek, hogy azt tegyük, amit akarunk, és meg is tettük. Sikeresek voltunk, megmutattuk mindenkinek. Nekünk nem kellett felvennünk azt az apokrif pólót (The Future Is Female – a szerk.), mert mi már ismertük a titkot: ha egyszer valóban sikert aratunk, többet keresünk, jobban szerepelünk, minden várakozást túlteljesítünk, akkor sem igazán változik körülöttünk semmi." Taffy Brodesser-Akner Fleishman bajban van című könyve elsőre egy házasság széthullásának a története. Egymásból kiábrándult apuka és anyuka, akik két gyerekük életének menedzselése mellett, most külön útra lépve kénytelenek megbirkózni az új élethelyzet kihívásaival és lehetőségeivel. De csak elsőre, mert igazából Toby és Rachel Fleishman kálváriája sokkal inkább a társadalmi és párkapcsolati elvárások görbe tükre, annak a „A jövő nőnemű!” sallangokat puffogtató világnak a kritikája, ami a nagy egyenlőségedi hangoztatása mellett azért továbbra is kettős mércével méri a férfi-női sikereket, és ugyanúgy megbélyegez, ha a nagy átlagtól eltérően másként képzelnéd el életedet. 

Nick Hornby: Olyan, mint te

NICK HORNBY 
Olyan, mint te
Ford.: M. Nagy Miklós, Helikon, 2020, 380 oldal
-

Saját kis buborékunkban létezve, a jól megválogatott kommunikációs csatornák híreit figyelve sokszor teljesen elképzelhetetlennek tűnik, hogy létezhet más valóság, más logika a világ dolgainak értelmezésére, mint amit a saját, józannak vélt eszünk diktál. Majd egy-egy meglepő választási eredmény után értetlenül nézünk körbe, hogy mégis mi a franc van, hogy a csudába történhetett ez vagy az. Nick Hornby idén megjelent könyve az Olyan mint te – sok minden más mellett – az egymástól gyökeresen eltérő világok találkozásának története is. „Az emberek között mindig is volt és mindig is lesz egyfajta áthidalhatatlan távolság: mivel nem vagyunk gondolatolvasók, a kommunikációs képességünkre kell hagyatkoznunk, ami a gyakorlatban sajnos soha nem 100%-os. Rosszul fejezzük ki magunkat, utalgatunk, elhallgatunk, hazudunk, nem figyelünk a másikra, félreértjük egymást és máris kész a katasztrófa. Nick Hornby új regényében elképesztően bravúrosan és rengeteg humorral mutat rá az emberi kapcsolatok sérülékenységére és arra, hogy ez hogyan függ össze a kommunikációs és beleérző képességünkkel (vagy annak hiányával). Az Olyan, mint te ráadásul nagyban is megmutatja mindennek a következményeit, mégpedig nem más, mint a Brexit példáján.” – írtuk kritikánkban.

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Mi történik a férfiakon túl az irodalomban?

Olyan könyveket ajánlunk, amelyek megmutatják, hogy sokfélék vagyunk, és sokféle nézőpontot érdemes megismerni, mert a könyv az egyetlen igazán nyitott társadalom.

...
Nagy

A koronavírus idején még fontosabb, hogy törődjünk a lelki egészségünkkel

Bármilyen élethelyzetben vagyunk, bármilyen problémával is kell megküzdenünk, a könyvek segítenek. Olyan olvasnivalókat ajánlunk, amelyek a kudarc, a gyász, a szakítás vagy éppen a kiégés feldolgozásában lehetnek támaszaink. 

...
Nagy

Attenborough és a fák dilemmája a miénk is

A koronavírus-járvány miatt mintha megtorpant volna az elmúlt évek zöld lendülete, de szerencsére elég sok olyan film és könyv van, ami a természeti környezet törékenységére és sérülékenységére figyelmeztet.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Hírek

Budapesti koncertjére időzítve képregény jelenik meg Nick Cave-ről

...
Szórakozás

Sípoló gumielefánt okoz kalamajkát a horrorszerző animációs zombivígjátékában

...
Szórakozás

Regényadaptációkkal és női rendezőkkel jön a Szemrevaló Filmfesztivál

...
Hírek

Képregényes feldolgozást kapott T. S. Eliot Átokföldje című verse

...
Hírek

Gyönyörű térképekkel járhatod végig Agatha Christie és mások regényhelyszíneit

...
Hírek

Újságírót keres a Könyves Magazin

...
Nagy

Találkozz Visky Andrással, a hitben megélt szeretet írójával

Kitelepítés című regényével 2023-ban Visky András nyerte a Margó-díjat. Ehhez kapcsolódva október 14-én önálló esten mesél a műről, valamint az életéről a Müpa színpadán. Most röviden összefoglaljuk a Kossuth-díjas író és dramaturg pályáját.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Sauron macskaként játszik az áldozataival, végül a Gyűrűk ejtik rabul őt [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/3.]

...
Kolozsi Orsolya

Narine Abgarjan boldogtalan történetei mélyén mindig ott parázslik a remény

...
Könyves Magazin

„Magamévá tettem a mantrát, hogy ha hülye vagy, gyereket szülsz” – Gryllus Dorka és Kőváry Katalin az anyaságról [Podcast]

...

A romantikus csalások elkövetői akár évekig együtt élnek valakivel, de így is képesek kifosztani

...

Darvasi László: A neandervölgyi beszélni nem, de sírni tudott - Könyves Podcast

...

Pálos Hanna: Beképzeltség nélkül tudom, ki az a lány, akit Halász Rita a Mély levegőben megírt

A hét könyve
Kritika
A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad
...
Podcast

Sauron macskaként játszik az áldozataival, végül a Gyűrűk ejtik rabul őt [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/3.]

Celebrimbor, a törpök, a tündék hűsége, aranykor és hanyatlás Tolkiennél. Még egyszer kibeszéltük A hatalom gyűrűi második évadát.

Kiemeltek
...
Kritika

Narine Abgarjan boldogtalan történetei mélyén mindig ott parázslik a remény

A mesei történetszövés, a különös figurák, a csoda és a szépség Narine Abgarjan új könyvéből sem hiányoznak.

...
Podcast

„Magamévá tettem a mantrát, hogy ha hülye vagy, gyereket szülsz” – Gryllus Dorka és Kőváry Katalin az anyaságról [Podcast]

Az Ezt senki sem mondta! podcast második évadának vendége ezúttal Gryllus Dorka színész és édesanyja, a Jászai Mari-díjas rendező, forgatókönyvíró és dramaturg, Kőváry Katalin volt.

...
Kritika

A háborúnál is nagyobb teher, ha egy társadalom kettészakad

Alkoholizmus és mélabú, szegénység és anarchia. Na meg egy kitalált, végzetes hadművelet. Iulian Ciocan regénye feltárja a kelet-európai lelkekben a rendszerváltozás óta dúló háborút. Ez a hét könyve.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

A fantasyszerző Brandon Sanderson gyerekeknek írta „a világ legunalmasabb könyvét”

A képek és a szöveg nagyon másról árulkodik Sanderson fantasy-mesekönyvében.

...
Gyerekirodalom

Túléli-e a zsidótörvényeket és a vészkorszakot két gyerek barátsága? Olvass bele a regénybe!

Dávid és Péter osztálytársak, elválaszthatatlan cimborák. Csakhogy 1944-et írunk, és a zsidó Dávid egyszer csak nem utazhat többé egy villamoson a barátjával. A helyzet napról napra romlik. Vajon mi lesz velük a háború végéig? Mutatunk egy részletet Zágoni Balázs új könyvéből.

...
Gyerekirodalom

Az örök másodikból is lehet szuperhős? Olvass bele az Abszolút Könyvek új részébe!

A Cserélők egy elit társaság, akár valamiféle modern szuperhősök. Olvass bele az Abszolút Könyvek sorozat legújabb részébe!