Byung-Chul Han: A kiégés társadalma
A kiégés és a túlhajszoltság ma már korunk egyik népbetegségének számít, olyannyira, hogy a WHO tavaly hivatalosan is egészségügyi rendellenességnek minősítette. Byung-Chul Han szerint ma a kiégés társadalmában élünk és önmagunk kizsákmányolói lettünk. Erről ír könyvében, amelyben az utóbbi évek legmeghatározóbb folyamataira világít rá, például arra, hogy a teljesítménykényszer átvette felettünk az uralmat és a társadalmi berendezkedésünk jelenleg a teljes önkizsákmányolásra épül.
Byung-Chul Han szerint az emberiség kulturális teljesítményeit, így a filozófiát, az elmélyedő, szemlélődő figyelemnek köszönhetjük. A kiégés társadalmában kifejti, hogy ezzel szemben a ma sokat hangoztatott és a munkavállalóktól elvárt multitasking hosszú távon tönkretesz minket. Ha a figyelmünk szétszóródik, nem vagyunk képesek semmibe sem igazán belemélyedni, ami problémákhoz vezet, például megakadnak a kreatív folyamatok és az ember előbb-utóbb a kiégés jeleit tapasztalja magán, akár betegség formájában. Olvassatok bele a könyvébe ITT.
A kiégés társadalmában élünk - Könyves magazin
A kiégés és a túlhajszoltság ma már korunk egyik népbetegségének számít, olyannyira, hogy a WHO tavaly hivatalosan is egészségügyi rendellenességnek minősítette. Byung-Chul Han szerint ma a kiégés társadalmában élünk és önmagunk kizsákmányolói lettünk. Olvassatok bele a könyvébe! A neoliberális kapitalizmus nem az emberek megfélemlítésében, hanem az engedelmes és hasznos munkavállalók kitermelésében érdekelt.
Maylis De Kerangal: Hozzuk rendbe az élőket
Beleszakad az ember szíve Kerangal szívátültetésről szóló regényébe – írtuk tavaly A hozzuk rendbe az élőket című könyvről, amely a gyászról és az újrakezdésről mesél ,és amely az év egyik legfelkavaróbb és egyben legszebb könyve volt. Maylis de Kerangal épp egy másik könyvön dolgozott, amikor az édesapja egy szívroham következtében meghalt. Személyes érintettsége miatt a téma annyira elkezdte foglalkoztatni, hogy végül írt egy nagyon megható és megrázó, naturalista, de mégis egészen lírai regényt a szívről, pontosabban a szívátültetés folyamatáról. A Hozzuk rendbe az élőket 24 óra történetét meséli el, egy halálos autóbalesettől egészen addig a pillanatig, amíg a mindössze 19 évesen elhunyt Simon Limbres szíve másvalaki testében kezd el dobogni.
„Kerangal regénye fájdalmas és nyomasztó, mert egy olyan napról szól, amikor egy család élete drámai kényszerpályára kerül, amikor egyik pillanatról a másikra egy szülőpáros, egy testvér és egy barátnő életét gyökeresen és visszafordíthatatlanul átírja egy tragédia. Az író döbbenetesen átélhetően érzékelteti, hogyan változik meg számukra az idő és a tér érzékelése, hogyan alakul át a nyelvhez való viszonyuk és hogyan kerülnek kívül a saját addigi életükön. Simon Limbres története mindeközben óhatatlanul szembesít a test és a lélek törékenységével, és azzal, hogy bármikor bármi történhet, amibe bele szakad az ember szíve” – írtuk kritikánkban.
Szakítós - Kicsit halj bele, aztán rázd meg magad és menj tovább!
Egy kapcsolatot lezárni és elgyászolni sosem könnyű, ugyanakkor rengeteget lehet tanulni belőle. A Szakítós című antológia már az alcímével üzen az olvasóinak: Kicsit halj bele, aztán rázd meg magad és menj tovább! A kötet történetei nem feltétlenül csak a szerelemről, illetve annak végéről szólnak, hiszen hősei között van, aki egy kézicsapattal szakít, más egy iskolától, megszokott közösségtől vagy éppen egy országtól vesz búcsút. A novellákból kiderül ugyanakkor, hogy a szakítások nem feltétlenül mindig valaminek a végét, hanem ugyanennyire valaminek a kezdetét is jelenthetik. „A novellák között persze több olyan is van, amely kimondottan a szerelmi szakításra koncentrál, vagy abból indul ki. A legizgalmasabbak persze mindig azok, amikor ezek önmagukon túlmutatva mesélnek el valamit” – írtuk korábban a kötetről.
Az antológia látványos borírtójával ebben a cikkben foglalkoztunk. A kötethez Almásy Kitti írt előszót, ezt ITT tudjátok elolvasni.
A szakítás mindig egy történet kezdete is - Könyves magazin
Az első szerelmet és az első szexet nem feltétlenül követi a szakítás, itt most mégis valamit ilyesmit figyelhetünk meg: majdnem pontosan Az első című kötet megjelenése után ugyanis a Menő Könyveknél megjelent a Szakítós, benne 19 kortárs író novellájával. Az antológia történetei ugyanakkor túlmutatnak a szerelmi kapcsolatokon, hiszen a szakítás baráttal, csapattal, hazával is megtörténhet.
Orvos-Tóth Noémi: Örökölt sors
Az Örökölt sors az utóbbi évek egyik legnagyobb hatású könyve Magyarországon lelki egészség témában: hosszú hónapokon át vezette a sikerlistákat és még mindig rengetegen beszélnek róla. Orvos-Tóth Noémi könyvében azt a kérdést járta körbe, hogy felmenőink életének történései hogyan öröklődnek, és hogyan vannak hatással a mi életünkre. A szakpszichológus és terapeuta szerint ugyanis, ha elakadásainkra, szorongásinkra, vagy ismétlődő kudarcainkra nem találunk magyarázatot, érdemes lehet szüleink, nagyszüleink vagy akár a még korábbi generációk életeseményeit is feltárni. Orvos-Tóth Noémivel a könyvről és a transzgenerációs szemléletről mi is beszélgettünk, akkor többek közt azt mondta: „Szüleink, nagyszüleink hitrendszere, világról alkotott elképzelései befolyásolják például, hogy mi magunk mit tartunk lehetségesnek az életünkben, mire mondunk igent, és mi az, amitől elzárkózunk. Választásainkat nagyon gyakran ezek a felmenőinktől átvett tudattalan hiedelmek határozzák meg.”
Orvos-Tóth Noémi nyáron a Margó Extra vendége volt, a beszélgetést podcast formájában ITT tudjátok visszahallgatni.
Orvos-Tóth Noémi: A generációk úgy illeszkednek egymáshoz, mint gyöngyszemek a gyöngysoron - Könyves magazin
Orvos-Tóth Noémi klinikai szakpszichológus és terapeuta, a párkapcsolatok szakértője, a transzgenerációs szemléletet majdnem húsz éve kezdte kutatni. Örökölt sors című kötete decemberben jelent meg, de olyan népszerű, hogy azóta gyakorlatilag tábort vert a sikerlisták élén. A könyv tanulmányokon keresztül azt a kijelentést tárgyalja, miszerint felmenőink életének történései sejtszinten öröklődnek az utódokban, és mindez hatással van a jelenünkre.
Esélyegyenlőség, klímavédelem, élethosszig tartó tanulás, testi-lelki jóllét. A Bookline szerint a könyvek segítségével egy igazságosabb és fenntarthatóbb jövőt építhetünk, éppen ezért kampányt indított, melynek keretében több száz, tematikusan válogatott könyv közül válogathatnak az olvasók. Részletek erre>>