Boldizsár Ildikó új meséje sokaknak jelenthet fogódzót

Boldizsár Ildikó új meséje sokaknak jelenthet fogódzót

Egy kiszáradt kút és egy tölgyfa történetét mondja el legújabb könyvében Boldizsár Ildikó, aki mindeközben mesél együttműködésről és egymásra utaltságról is. A Hogyan szerzett vizet a kiszáradt kút című mesekönyvet Rofusz Kinga illusztrálta, a kötetet kedden este mutatták be.

Ruff Orsolya | 2020. november 18. |
Boldizsár Ildikó
Hogyan szerzett vizet a kiszáradt kút
Ill.: Rofusz Kinga, Magvető, 2020, 24 oldal

Még a karantén alatt született Boldizsár Ildikó új meséje, amely a napokban jelent meg a Magvetőnél. A kút és a tölgyfa meséjét Rofusz Kinga illusztrálta, a könyvet pedig kedd este online mutatták be – Boldizsár Ildikóval a Magvető igazgatója, Dávid Anna beszélgetett. Pontokba szedtük a legérdekesebb megállapításokat.

  • Boldizsár Ildikó április 16-án küldte el a mesét Dávid Annának, másnap pedig Rofusz Kinga igent mondott az illusztrálásra.
  • Dávid Anna elmondta, hogy a járvány miatt négy olyan könyvük jelent meg, ami máskülönben nem most jött volna ki. Számára a Hogyan szerzett vizet a kiszáradt kút című mesekönyv „ajándéka ennek a helyzetnek”. Ahogy fogalmazott, picike mese és csodálatos nagy könyv lett belőle.

  • Boldizsár Ildikótól a karantén alatt sokan kérdezték, milyen mesék segítenének ebben a nehéz helyzetben, és nagy volt a várakozás, mit mond egy meseterapeuta. A terápia alatt általában nem a bajra keresik a mesét, hanem az okra, ami előidézte a bajt. Itt viszont szerinte az emberiségnek kellene lépnie ahhoz, hogy az okra rálássunk – ezekre vannak mesék, de olyan durvák és sok esetben bűntudatkeltőek, hogy azokat akkor nem tudta bevállalni. Helyette hidas meséket ajánlott, amelyek átvisznek egy túlsó partra.
  • Megnézte azt is, benne hogyan szólal meg egy ilyen helyzet – amikor valami nem működik, valami megakad, valami elveszik, ahogy a mesében is kiszárad az éltető forrás, a kút.
  • Ez a mese szerinte nemcsak egy egyszerű kiégéstörténet, hiszen a kútnak van egy csodálatos társa, egy tölgy, akivel máskülönben soha nem beszélgetnek, de a közös baj összehozza őket.
  • Ebbe a mesébe bele tudott kapaszkodni, majd elküldte a Magvetőnek, amelynek munkatársai megrendülten azt válaszolták, hogy betalált a mese. Egyértelműnek tűnt, hogy mindez nem a személyes története, hanem mindannyiunkat érinthet.
  • Igazából azt gondolta, hogy talán mire megjelenik, nem is kell már senkinek, mert megszűnik az ok, amiért ilyen könyveket olvasunk.
  • Dávid Anna megmutatta, hogy ez egy függőleges mesekönyv, és Rofusz Kinga ötlete volt, hogy hosszában nyíljon. A mese a kooperációról szól, a kút és a tölgyfa ketten próbálnak megoldást találni, és közben sokat megtudnak egymásról.

Rofusz Kinga: A silent bookból mindenki kiolvashatja a saját történetét - Könyves magazin

Fotó: Valuska Gábor Képzeljük el, hogy leveszünk egy könyvet a polcról, és elkezdünk mesélni a gyerekünknek. Szokványos történet, rengeteg családban a napi rutin része. De mi van akkor, ha az adott könyvben nincs egyetlen árva betű sem, vagy ha van, az is az illusztráció része?

  • A szerző eredetileg nem látott sok illusztrációs lehetőséget a mesében, de utólag azt mondja, ennek az a sötétség volt az oka, amiben akkor volt, és nem látta azt az életet, amit Rofusz Kinga hozzá tudott tenni.
  • Boldizsár Ildikó szerint illusztrálás közben Rofusz Kinga is nagyon mélyre ereszkedett. Elmondta neki, hogy számára ez egy újjászületés, egy megszületés, ilyenek is lettek az illusztrációk.
  • Amikor mesét írsz, mennyire köt a szaktudásod a mesékről?, tette fel a kérdést Dávid Anna, mire Boldizsár Ildikó elmondta, hogy ez egy izgalmas kettősség, ami rendeződni kezdett benne. Most jutott el odáig, hogy ezek a történetek szeretnének megszületni – ennek az első állomása ez a könyv, és innentől ezt szeretné leginkább csinálni.
  • A népmesékben mindig a hármas egység izgatja, hiszen minden népmesének három rétege van – egy tárgyi, egy lélektani és egy spirituális réteg. Akkor jó a mese, ha ez a három szint egybeesik, és ugyanazt az igazságot találjuk mindhárom rétegben. Ezeket a rétegeket nem lehet kitalálni, szerinte ehhez a hármas egységhez kegyelmi állapot kell.
  • Március-április környékén az emberekben élt a remény, hogy majd ezután más lesz a világ – volt is erre egy könyvterve, ami arról szólt, hogyan lehetne megsegíteni ezt a folyamatot. Nyáron nekiállt, de félbehagyta, mert azt látta, hogy ebből a megújulásból nem lesz semmi, minden visszarendeződik egy sokkal rosszabb állapotba.
  • A karantén alatt rengetegen mondtak mesét, ő viszont nem. Ennek alapvetően két oka volt, egyrészt eltört kulcscsontja, márpedig ő mindig azt szokta mondani a tanítványoknak, csak akkor meséljenek, ha jól vannak. Másrészt nem tud úgy mesélni, hogy nem látja valakinek az arcát, reménytelen vállalkozás, hogy csak úgy elképzelje. Őt a mesemondásban is a kapcsolat érdekli.

A teljes beszélgetést itt tudjátok végignézni:

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Boldizsár Ildikó: A mese minden szereplője te vagy

...

Boldizsár Ildikó mesével üzent az SzFE-nek: Üveghegyről, csapatról, szeretetről és egy közös énekről

Mesét kértek Boldizsár Ildikótól az SzFE-s tanítványai. Az író-meseterapeuta, amíg nem tud személyesen velük lenni, egyik kedvencét, Lázár Ervintől Az élet titka című mesét osztotta meg a Facebookon.

...

Animációs rövidfilm készült Rofusz Kinga Otthon című silent book-jából

Két éve jelent meg a Vivandra Kiadó gondozásában Rofusz Kinga Otthon című kötete, amely szavak nélkül, kizárólag a képek révén mesél. A könyvből animáció is készült a K.G.B. Stúdió közreműködésében, amelyet bárki megtekinthet a Youtube-on.

Olvass!
...

„Nem mi voltunk a legmenőbb és legvagányabb srácok” – Olvass bele Bill Gates memoárjába!

Ki volt Bill Gates, mielőtt a világ egyik leggazdagabb embere lett? Olvass bele a Forráskódba!

...

Az első nyugati nyaralás kamaszként a 80-as években – Olvass bele A fal túloldalán című regénybe!

Macskanyelv, grandoletti és kiflis melegszendvics - a 80-as évek hangulata süt a lapokról.

...

Egy nő, aki a fagyasztóba temeti halott állatait – Olvass bele Molnár T. Eszter új novelláskötetébe!

Az állatok lefagyasztása és a gyász között talán valami párhuzam húzódik?

Hírek
...

A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár lehet a világ legszebb könyvtára

...

Téged is elbutít a közösségi média? Elif Shafak szerint a regény a megoldás

...

Miért volt szőrös a könyv a középkorban? Bébifókák!

...

„Életem top 2 élménye” – Simon Márton az egyik legnagyobb kortárs költővel találkozott

...

Örülhetnek a rajongók: megvan, mikor jön a Bridgerton 4. évada

...

Alföldi, Cserhalmi és Szentesi is aláírta: az Open Books szerzői kiállnak a nyilvánosság szabadsága mellett

Kiemeltek
...

Fodor Ákos 80: Ki ez az ismeretlen költő, akit mindenki idéz az Instagramon?  

Fodor Ákos a magyar haikuköltészet legismertebb alkotója, versei számos weboldalon megtalálhatóak az Instagramtól kezdve az egyéni rajongói oldalakig. 

...

25 évet kapott Salman Rushdie támadója

Az ügyész a maximálisan kiszabható 25 évet kérte a 27 éves merénylőre.

...

Miért nem tudunk aludni? – Darian Leader könyve az álmatlanság modern okairól

Darian Leader pszichoanalitikus új könyvében a modern alvástudomány eredményeit a pszichoanalízis szemszögéből vizsgálva válaszolja meg ezeket a kérdéseket.

Polc

„Meghalni is csak állva lehet” – Vérfagyasztó látlelet Hitler Németországáról

...

Knausgard bejárja a harmadik birodalmat, a Szentlélek korát

...

Önmagunkba zárva élni nem azt jelenti, hogy magányosak vagyunk

...

Hány generációra hat egy trauma? - A Long Island-i kompromisszum

...