A nagy mesemondó története egy másik mesemondóval kezdődik, aki Rácpácegres két családjának történetét elevenítette fel. Rácegresiéknek és Pácegresiéknek is tizenkét fiúgyermekük volt, az egyik ház nevetéstől, a másik ordítozástól volt hangos. Mind az élet titkát kutatták, ehhez pedig fel kellett kerekedniük a fiúknak, az apák azonban nagyon más jellegű tanáccsal látták el őket:
"Azt mondta Rácegresi a tizenkét fiának: – Ahhoz, hogy derék emberek legyetek, nem árt megtudni, mi az élet titka. Az élet titkát az Óperenciás-tengeren túl őrzi egy nagyszakállú öregember. Az Üveghegy tetején lakik egy háromszázhatvanöt tornyú várban. Oda kell eljutnotok. De ezer veszély leselkedik rátok, csak akkor juthattok el hozzá, ha nem hagyjátok cserben egymást soha.
Közben a másik házban Pácegresi beszélt a fiaihoz: – Az élethez szerencse és sok kincs kell – mondta nekik. S a szerencse és kincsek tudója egy nagyszakállú öregember az Óperenciás-tengeren túl. Ott lakik az Üveghegyen egy háromszázhatvanöt tornyú várban, őhozzá kell eljutnotok minden áron, s azután már semmi gondotok se lesz, éltek, mint Marci Hevesen. Csak hát nehéz odajutni, nem ártana összefognotok, legalább arra a kis időre, amíg odaértek."
A mese folytatásához kattintsatok ide:
Boldizsár Ildikó több mint harminc éve foglalkozik mesékkel, és jó ideje terapeutaként segít a hozzá fordulókon. Pár éve interjúztunk vele, akkor a mesékben szereplő hősökről és ellenhősökről például a következőket mondta:
"Sok mindent szeretek a mesékben, de amit a legjobban, hogy mindig van bennük egy példa és egy ellenpélda. Mindig van egy történet, ami megmutatja, milyen az, amikor jól csinálsz valamit, és milyen az, amikor nem jól csinálod. Ezért is gondolom, hogy jó terápiás eszköz a mese, mert a döntés mindig a tiéd. Eldöntheted, hogy az ellenmintát akarod-e követni, vagy inkább a pozitív mintát. Amikor negatív mesehős szerepel a történetben, az csak egy figyelmeztetés akar lenni: ha azt az utat választod, elbuksz."
A nyomtatott Magazinban megjelent interjúnkat ITT tudjátok elolvasni, ITT pedig megnézhetitek, hol dolgozik Boldizsár Ildikó. A Vaktérkép című sorozatunk első részében a Balatonról mesélt az író-meseterapeuta, ITT pedig elolvashatjátok kritikánkat a Kós Károlyról szóló mesekönyvéről.