A Gyűrűk Ura mellett, mutatunk 5 könyvet, amit az amerikai szabály szerint nem olvashatnának a 18 éven aluliak.
18 éven aluliaknak belépni tilos
Egy idahói édesanya arról számolt be TikTokon, hogy lányát kitiltották a helyi könyvtár felnőtteknek szóló részlegéről – írta meg a BuzzFeed. A 11 éves Scarlett nemrég olvasta el A hobbitot, ezért édesanyjával elment a helyi könyvtárba, hogy kikölcsönözze A Gyűrű Szövetségét, ám amikor elindult megkeresni a kötetet, egy 18 éven aluliaknak belépni tilos táblába ütközött.
„A gyerekek nem közlekedhetnek szabadon a nyilvános könyvtárban.
Csak azokat a termeket használhatják, ahol a 18 éven aluliak számára íródott könyvek sorakoznak a polcokon”
– meséli az anya a videóban.
A könyvtáros felvilágosította a kislányt, hogy csak akkor mehet fel az emeletre, ahol a felnőtteknek szóló könyveket (ami nem pornográf tartalmú köteteket jelent) tartják, ha az édesanyja engedélyt ad rá. Ennek megfelelően anya és lánya elindult a lépcsőn, de épp csak beléptek a terembe, amikor a könyvtáros ismét megállította őket, mondván, hogy Scarlett egyéves húga, aki ugyan még nem tud olvasni, szülői kísérettel sem tartózkodhat az emeleten.
A helyzet abszurditása megdöbbentő, ugyanakkor máshol is történt már hasonló. Tavaly a magyar kormány által gyermekvédelminek nevezett LMBTQ-ellenes törvény végrehajtása egészen odáig fajult, hogy
2023 szeptemberében egy budapesti Alexandra könyvesboltban a 18 éven aluliak bele sem lapozhattak az ott árusított könyvek jelentős részébe.
Ez azt jelentette, hogy a 18 éven aluliak nem találkozhattak sem hazai, sem külföldi szerzők regényével, verses kötetével, tiltott zónának számított a bestsellereket gyűjtő stand, a szakácskönyvek, az életrajzi könyvek, krimik, sci-fik, útikönyvek és az életmód kategóriában íródott könyvek is.
Mit jelent a felnőtteknek szóló kategória?
A felnőtteknek szóló könyvek tehát nem kizárólag erotikus tartalmúak, hosszan sorolhatnánk az olyan klasszikusokat, amelyek a szabályok értelmében 18 éven felülieknek íródtak, miközben pont nekik lenne rá a legnagyobb szükségük.
Ebbe a kategóriába sorolhatók azok a kötetek, amelyek durva,
obszcén nyelvezetet használnak, erőszakos jeleneteket tartalmaznak
vagy olyan pszichológiai, politikai témákat állítanak középpontba, amelyek megértéséhez érett gondolkodás szükséges. Kérdés persze, hogyan válhatna érett gondolkodóvá egy 18 éves, ha nem találkozhat olyan történetekkel, amelyek felkészítenék a nehéz témák és helyzetek kezelésére.
Hűtlenség és vonzalom
A szabályokat követveszóba sem jöhetne például Ernest Hemingway Édenkertje, pedig a kamaszok a Nobel-díjas szerző regényéből is megismerhetnék, hogy mit jelent a biszexualitás.
Hasonlóan veszélyes témának tűnhet a hűtlenség is, amiről a kamaszoknak is vannak fogalmaik. Éppen ezért lenne felesleges megfosztani a 18 éven aluliakat Milan Kundera A lét elviselhetetlen könnyűsége című regényétől, amiben a szoknyabolond Tomáš egyik napról a másikra váltogatja a szeretőit, mígnem egy napon feleségül vesz egy kisvárosi pincérnőt. A kötet ráadásul nemcsak azt ábrázolja remekül, hogy a főhős képtelen lemondani az élvezetek hajszolásáról, hanem az 1968-as prágai tavasz eseményeit és az orosz inváziót is.
A felnőtteknek szóló műveknek ráadásul nem kizárólag irodalmi szempontból van jelentőségük. Gondoljunk például a történelemre: lehet, hogy a Bűn és bűnhődés nem tartozik a diákok kedvencei közé, mégis, egyetlen történelemkönyv sem képes olyan pontossággal visszaadni a 19. századi Oroszország hangulatát, mint Dosztojevszkij regénye.
Parentifikáció és zaklatás
Vagy hogyan tanulhatnák meg felismerni a fiatalok a szexuális ragadozókat, ha nem olvashatnák Nabokov Lolitáját? A regény főszereplője, a Humbert Humbert álnéven író férfi visszaemlékezésében beszámol a 12 éves Dolores Haze iránti megszállottságáról, illetve arról, hogyan vált a kislány mostohaapjává, majd hogyan rabolta el és erőszakolta meg őt.
A történet persze nem kisiskolásoknak szól, középiskolában mégis fontos lenne, ugyanis felmérések szerint a 18 éven aluliak mintegy 20 százalékát érinti a szexuális abúzus valamilyen formája. A lányok esetében ez a szám magasabb és akár a 60 százalékot is elérheti.
Klasszikusnak egyelőre nem nevezhető, de Marton Krisztián első regénye, a Bőgőmasina (itt olvashatsz bele) is olyan témákat feszeget, amelyekkel nem találkozhat(na) a 18 éven aluli olvasó, pedig igencsak hasznos lenne. A történet főhőse Marci, aki olyan nehézségekkeel találja szembe magát, mint az apai minta hiánya, a korai kötődési minták hatása a párkapcsolatra, a rasszizmus, a melegség, a parentifikáció vagy a transzgenerációs traumák.
Sokáig lehetne folytatni a listát olyan kötetekről, amelyek bár nem (csak) az élet napos oldalát mutatják, mégis megtanítanak és felkészítenek arra, hányféle út, választási lehetőség és követendő példa van a világon. Szinte lehetetlen elkerülni, hogy a fiatalok ne találkozzanak azonos nemű párokkal, transzneműekkel, erőszakkal, hűtlenséggel, árulással, veszteséggel, és nem is kell elzárni ezeket előlük, hiszen ezek az élet velejárói. A kérdés inkább az, hogy tudunk-e velük beszélgetni utána ezekről a kérdésekről.