Dosztojevszkij néhány hosszú pillanatig a halállal nézett farkasszemet

Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij a 19. századi orosz irodalom kulcsfigurája volt (még akkor is, ha olyan nagysággal kellett osztoznia hazája irodalmi trónján, mint Tolsztoj), olyan regények írója, mint a Bűn és bűnhődés, A félkegyelmű vagy A Karamazov testvérek.

Az irodalomtörténeti korszakolás szerint a realista írók közé tartozott, de elsősorban a lélek valósága érdekelte. Műveiben többnyire a valóság tényeiből indult ki, de fő témáját mégis az emberben zajló pszichológiai folyamatok jelentették, ezért is tartják számon a lélektani regény megteremtőjeként, sőt sokan egyenesen a huszadik századi egzisztencialista irodalom egyik előfutárának tekintik.

A lélekről és a benne zajló indulatokról, ellentmondásokról, fájdalomról pedig talán azért tudott sokat, mert élete szerencsétlen fordulatokban és tragédiákban is bővelkedett,

a sors nem mérte számára szűkmarkúan a szenvedést.

Azt a szenvedést, melynek lényege, természete, forrása és az emberre gyakorolt hatása egész pályája során talán mind közül a legfontosabb témája volt.

Letartóztatása

Életének egyik legfájdalmasabb eseménye az volt, amikor 1849. április 23-án letartóztatták, mert tagja volt a Petrasevszkij-körnek, egy olyan értelmiségi csoportnak, mely liberális és szocialista eszméket támogatott, s mint ilyen nem igazán tetszett a regnáló hatalomnak. I. Miklós cár és köre eleve nem rokonszenvezett az értelmiségiekkel („A filozófia hasznát még senki sem bizonyította be, kárt viszont okozott” – tartotta például népművelési minisztere), a csoport radikálisabb tagjai ráadásul titkos nyomda felállítását tervezték, ahol politikai röpirataikat sokszorosíthatják és terjeszthetik. A cár így azzal a váddal, hogy kormányellenes felforgató tevékenységet folytatnak, letartóztatta a kör tagjait, köztük Dosztojevszkijt is.

Az ítélet „csak” átverés volt

Hazaárulónak titulált bűncselekményeiért a cár az írót a csoport többi tagjával együtt golyó általi halálra ítélte. Dosztojevszkij 1849. december 22-én szemtől szembe állt a halállal, amikor kivezették őket a Szemjonovszkij térre. A Petrasevszkij-kör tagjai mellé láncolva letérdelt és megcsókolta a keresztet, a kivégzési szokásokat követve, mielőtt egy oszlophoz kötözve, bekötött szemmel várta a kivégzőosztagot. Amikor a pillanat feszültsége már fokozhatatlanná vált, a cárt képviselő hírnök a kivégzés felfüggesztését rendelte el  –  az elítélteket a biztos halál helyett négy év kemény munka várta egy szibériai fogolytáborban.

Feleségének írt levelében a váratlanul visszavont ítéletre az író később így emlékezett: „Mennyire szerettem volna élni, Istenem!… És egyszerre csak a takarodó kürtjele harsant. Felfigyeltem. Társaimat eloldozták az oszlopoktól, visszavezették őket, és felolvasták az új ítéletet: engem négy év kényszermunkára ítéltek.

Soha nem volt boldogabb nap az életemben!”.

Az író szinte újjászületésként ünnepelte a történteket, még akkor is, ha sejthette, nem várnak rá könnyű évek Szibériában. Később kiderült, hogy a cár előre kiszámította ezt az eseménysort, abban a reményben, hogy a halálfélelemmel megkínozza az elítélteket, és ezzel kivívja hálájukat és tiszteletüket.

Dosztojevszkij kétségtelenül hálás volt az idő ajándékáért. „Amikor visszanézek a múltba, arra gondolok, hogy mennyi időt tékozoltam el, mennyi veszett el a rosszul irányított erőfeszítésekben, hibákban és tétlenségben, a helytelen életben” – írta testvérének. „Bármennyire is becsültem az életet, mennyit vétkeztem a szívem és a szellemem ellen – most vérzik a szívem, ha erre gondolok. Az élet ajándék, az élet boldogság, minden perc a boldogság örökkévalósága lehet” – zárta gondolatait.

4 év munkatábor

1850 januárjában már az omszki büntetőtáborban raboskodott. A büntetés indoka a következő volt: „Mivel részt vett bűnös tervekben, terjesztette Belinszkij író arcátlan kifejezésekkel teli levelét, melyek az ortodox egyház és a legfelsőbb hatalom ellen irányulnak, és mert másokkal együtt kísérletet tett, hogy házi nyomda segítségével kormányellenes műveket terjesszen.” A legnehezebb munkákat kapta (alabástromégetés, téglahordás), közben újraértékelte életét, hinni kezdett saját bűnösségében is és új írói élményanyaggal gyarapodott.

Négy fárasztó éven át tűrte a szibériai fegyenctelep gyötrelmes körülményeit (zsúfolt barakkok, az éjjel-nappal csörgő bilincsek, a káposztalevesben úszkáló csótányok), és sok rabtársától eltérően sikerült túlélnie (a szenvedésnek erről az időszakáról Feljegyzések a holtak házából című, önéletrajzi jellegű regényében számol be), de mielőtt visszatérhetett volna városi életébe, még további hat évig közkatonaként kellett szolgálnia.

fjodor mihajlovics dosztojevszkij
Feljegyzések a holtak házából
Ford. Wessely László, Európa, 1979, 355 oldal
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: Feljegyzések a holtak házából antikvár

Csak 1859 decemberében térhetett vissza Szentpétervárra és kezdhette újra irodalmi pályafutását. Ezután alkotta azokat a remekműveket, melyek nélkül szegényebb lenne a világirodalom, s „amelyek megszületése egy ostoba zsarnok egyetlen intésén múlott”, írja az esetről Baka István költő. Bár életben maradt, a halálvárás végtelennek tűnő percei és a börtönévek egész későbbi életére hatást gyakoroltak, és természetesen a művein is nyomot hagytak.

A börtönévek hatása

Dosztojevszkij valószínűleg börtönélményei hatására vált mélyen hívővé, ifjúkori radikalizmusa helyébe pedig az egyszerű emberek messiási küldetésébe vetett hit lépett, ezt igazolja többek között a Megalázottak és megszomorítottak című regénye is.

Már az itt részletezett „élménye” előtt is érték rossz tapasztalatok (édesanyját korán elveszítette, apját saját parasztjai verték agyon, epilepsziás rohamokkal küzdött), melyek a későbbiekben sem fogyatkoztak. 1864-ben több csapás is érte:

meghalt a felesége és a bátyja, lapját betiltották, egy vagyont veszített a szerencsejátékon.

Ettől függetlenül 1966-ban megírta legismertebb remekművét, a Bűn és bűnhődést, majd több más mellett a hetvenes évek végén a nagy szintézist, A Karamazov testvéreket, melyre szinte egész életében készült. Nem sokkal a regény megjelenése után, 1881. februárjában halt meg 59 éves korában.

fjodor mihajlovics dosztojevszkij
A Karamazov testvérek I-II.
Ford. Makai Imre, Helikon, 2021, 992 oldal
Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij: A Karamazov testvérek I-II. könyv

Forrás: Far Out Magazine, Wikipedia

Nyitókép: Vaszilij Perov: Dosztojevszkij portréja (1872)

 

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Kafka, Dosztojevszkij, Hemingway - a legrövidebb világirodalmi klasszikusok

Válogatásunkban olyan, jól ismert könyveket gyűjtöttünk csokorba, melyek rövid terjedelmük ellenére bőven adnak gondolkodnivalót.

...
Hírek

Amikor Dosztojevszkij nagy bajba került a rulett miatt, egy gyorsírónő húzta ki a csávából

LitHub most részletesen megírta, hogyan mászott ki Dosztojevszkij a slamasztikából, aminek ő egy feleséget, az utókor pedig egy regényt is köszönhet.

...
Nagy

200 éve született Dosztojevszkij, aki már életében megjárta a poklot és mennyet

„A művészet épp olyan szükséglete az embernek, mint az evés és ivás” – vallotta Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij, aki éppen kétszáz éve született Moszkvában. Az évforduló kapcsán tíz izgalmas vagy épp meghökkentő momentumot emeltünk ki az író életéből.

...
Nagy

2024 legjobb könyvei 10-1.

Így olvastunk mi 2024-ben.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna 

Kiemeltek
...
Beleolvasó

A Keleti-blokk titkai a demencia homályába vesznek - Olvass bele Pasi Ilmari Jääskeläinen regényébe!

Milyen titkokat rejtegetett a nemzetközi karriert befutó pszichoterapeuta édesanya?

...
Podcast

Visky András: A gyermekeink tartottak életben bennünket (Podcast)

Elérkeztünk Ott Anna szülőségről szóló podcastjának utolsó részéhez: ezúttal Visky András írót kérdeztük.

...
Könyves Advent

Könyves társasjátékok ovisoknak

Kufliktól Babarókáig társasok a kedvenc könyveitek alapján!

Listák&könyvek
...
Nagy

Mi a közös Shakespeare-ben, Szabó Magdában és Karinthyban? 4 könyv a nagy riválisokról

...
Hírek

Itt a Goodreads éves toplistája a közönségkedvenc könyvekről

...
Szórakozás

Decemberben is lenyűgöző adaptációkat nézhetünk, jön a Gyűrűk Ura új animés verziója is