A könyvek nemcsak Magyarországon állnak a kultúrharc középpontjában, hanem Amerikában is: az elmúlt években egyre több, gyakran LMBTQ vagy etnikai kisebbségekkel kapcsolatos könyv betiltását kérik magánszemélyek és konzervatív csoportok mind az iskolai, mind a közkönyvtárakban. A New York-i Staten Island egyik iskolájában azonban úgy tűnik, a problémásnak ítélt könyvek még a hivatalos tiltásig sem jutottak el, hanem egyenesen a szemetesben végezték. A hírre válaszul vizsgálatot indított a New York-i oktatási hivatal, több amerikai kiadó pedig nyílt levélben tiltakozott.
Nina Simone és Black Panther
A kidobásra ítélt könyvek többsége etnikai kisebbségekről és az LMBTQ-közösségről szól – hasonlóan az Amerika-szerte tiltólistára jutó könyvekhez. A hírt először megíró New York-i Gothamist állítása szerint több könyvet is cédulákkal láttak el, amin megjelölték a könyvvel kapcsolatban felmerülő problémákat.
Így például a ma élő amerikai őslakosokról szóló We Are Still Here (Még mindig itt vagyunk) című gyerekkönyv borítójára ezt írták:
„negatívan ír a fehér emberekről”,
míg az amerikai-mexikói határnál játszódó My Two Border Town (Az én két határvárosom) című képeskönyvre ez került: „nincs több hely az országunkban és ez nem fair”. A kidobott könyvek között feltűnt a Marvel-filmek alapjául szolgáló Black Panther, valamint a fekete énekesnőről szóló Nina: The Story of Nina Simone (Nina: Nina Simone története) is. Ez utóbbira a következő megjegyzés került: „Arról szól, hogy milyen nehéz volt a feketéknek, és hogyan emelkedtek ezen felül. (Szóval van jó és rossz olvasata is.)”
Tiltakoznak a kiadók
A hírre válaszul több jelentős amerikai könyvkiadó – köztük a Penguin Random House, a Macmillan Publishers és a Simon & Schuster –, valamint az Authors Against Book Bans szervezet nyílt levélben fordult a New York-i oktatási hivatalhoz.
„Amennyiben igazak a vádak, a könyvek kidobása jogtalan cenzúrának minősül,
és megszegi az írók, valamint a diákok szólásszabadsághoz való jogát” – írták.
Rekordmennyiségű tiltás
A cikk megjelenésével nagyjából egy időben érkezett meg az American Library Association (Amerikai Könyvtárszövetség) éves jelentése, amelyben bemutatják, hogy hány cím betiltását kérték az előző év folyamán. Az ALA adatai szerinte 2023-ban rekordmennyiségű, 4240 címmel kapcsolatban érkezett ilyen kérelem – ez a szám messze túlmegy a 2022-es 2571 kérelmen, továbbá ez a legmagasabb érték a tiltásokról készült jelentések húsz éves történelmében.
A Szövetség szóvivője, Deborah Caldwell-Stone, így nyilatkozott a jelentésről: „Minden egyes kérvény egy könyv betiltására egyben kérvény arra is, hogy személyeket fosszunk meg az alkotmányos joguktól – a jogtól, hogy szabadon válasszanak maguknak olyan olvasmányokat, amik fontos kérdéseket taglalnak, valamint hangot adnak azoknak, akik sokszor némaságra vannak kényszerítve”.
Az Egyesült Államok volt elnöke nyílt levelet írt az amerikai könyvtárosoknak, és megjelent a TikTokon is, hogy helytelenítse a jobboldali cenzúra nyomását. Levelében bírálta a "mélyen elhibázott" jobboldali erőfeszítéseket, melyek célja egyes könyvek kitiltása az állami iskolák könyvtáraiból.
(ABC News)