Idegenek az Esterházy nevű szövegbolygón

Idegenek az Esterházy nevű szövegbolygón

Valuska László | 2020. október 30. |

Zaklatottan hagytam el a Katona József Színházat az E(gy)P(ercesek) - Esterházy-fragmentumok Máté Gábor előadásában bemutatója után.

Nyolcvan percen át olyan időutazásban vettem részt, amire illett volna ráhangolódnom előzetesen, ahogy a NASA hónapokig nemcsak fizikai, de pszichológiai felkészítéssel trenírozza az űrhajósokat. A hasonlat nem távoli, sokkoló élmény lehet a Földet az űrből látni, az élet, az emberiség hirtelen belátható lesz, Isten-élmény. Beszámoló a Katonából.

Esterházy Péter 2016. július 14-én hunyt el, ő volt az a bolygó, akire most kívülről rátekinthettünk. Az Esterházy-szöveguniverzum két űrhajósra bízta az utazást, a houstoni központból vargadramviktor irányította az expedíciót.

Máté Gábor ül egy bárszéken, Lukács Miklós a cimbalom mögött, a rendezői balon fotók váltakoznak Esterházyról, Örkényről, Nádasról, Mészölyről, Kertészről, de még a híres focista testvér, Márton is játékba jön. A kietlen Katona nagyszínpadára ennél több nem is kell: Esterházy-szövegek vannak a középpontban.

A zaklatottságom oka egyszerű volt: az elmúlt években újra és újra az irodalmi laposföld-hívők megszólalásain kell háborogni, ki a magyar író, mi a jó irodalom vagy mi Esterházy kánonbeli helye. Ahogy Máté Gábort hallgatom, EP-t ufónak érzem: szövegei élnek, derűsek, okosak, önreflexívek, párbeszédkészek.

Amikor arra gondolok, hogy egy másik világból szólnak a szövegei, akkor egyáltalán nem a halálra gondolok, hanem arra az európai (juj!) értelemben vett kultúrára, irodalmi hagyományra, nyitottságra vagy párbeszédre gondolok, amit az írásaival megteremtett.

Meg a hiányára, természetesen. Lehet téma az élő irodalmi hagyomány, Örkény, Mészöly, Nádas, Kertész, a holokauszt, a család, a szeretet vagy a foci, EP máshogy, más világból szól, konkrétan, fizikailag lehet érezni a Föld bolygószerűségét.

Esterházyból nem lehet könnyű előadást összerakni, olyan sokféle szövege van. Vargadramviktor az egypercesek köré húzta fel koncepcióját, ami az előadás szempontjából jó ötlet, hiszen sok kis töredéket hallhatunk, csak egy-egy hosszabb szöveg hangzik el, de valójában azok sem túl hosszúak. Örkénytől indulunk, definiálja EP az egypercesek műfaját, hirtelen megnyílik a múlt, a hagyománnyal való örök párbeszéd igénye (mert a múltat nem lehet tankönyvekbe zárni, nincs végleges értelmezés stb.), majd jön a család, az Ö.F. (öregedő futballista), a brazil-magyar meccs, a holokauszt, Kertész Imre, akiről már a Hasnyálmirinynaplóban megírta, hogy ott ült az ágyánál, ahova már akkor nagyon sokan próbáltak leülni, egy politikai reflexió az ország teleszüléséről (ld. Kövér László), egy nagyon szórakoztató, filmszerű történet EP-ről, aki Németországban próbálja meglesni, milyen magyar író könyvét rendelte meg az Olvasó, és rögtön látja, hogy nem az övét, Mészöly Miklós prózájából következik Nádas, akinek Bibliográfia című kötetéről írt egy olyan recenziót, ami után értelmetlenné válik minden más recenzió. És így tovább.

Máté Gábor és Lukács Miklós csendes estet tervezett, de a felolvasószínház úgy működik, előre elnézést kérek, mint egy irodalmi standup-est: 

először halk kuncogások, majd nevetések hallatszanak, ami segít a feloldódásban, és segít abban, hogy könnyebben átjöjjön EP prózájának valódi mélysége, mert bizony dráma is van. 

Az estet mint bolygót néztem, nem értettem, mi történik körülöttünk a mindennapokban. A Gravitáció című filmben Sandra Bullock tehetetlenül sodródik az űrben, a csodálat, a szeretet és a félelem keveredik valahogy abban, ahogy nézi a Földet, az sem biztos, hogy vissza akar térni. Ezért éreztem idegennek magam az előadás után.

------------------

E(gy)P(ercesek) - Esterházy-fragmentumok Máté Gábor előadásában

Összeállította: vargadramviktor
Közreműködik: Lukács Miklós cimbalomművész

Fotó: Éder Vera/Stekovics Gáspár

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Máté Gábor: Szeretem, ahogy a színházban az életet újrateremtjük

...
Nagy

Miért nem kell félni Esterházy Pétertől? - Maradj otthon #24

A kísérlezetők számára utakat mutatunk az Esterházy-prózához, így kezdjük az emlékezést a 2016-ban elhunyt íróra, aki április 14-én töltené be a 70. életévét.

...
Nagy

Esterházy Péter hiányának nyoma

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

A hét könyve
Kritika
Dühkitörések, fájdalom, kétségbeesés – Max Porter regénye egy kamasz tudatának mélyére vezet
...
Nagy

Gyurkó Szilvia és a jobb világba vetett hit – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Elindult az Ezt senki nem mondta! című podcastunk második évada, a második epizód vendége Gyurkó Szilvia volt. A beszélgetéshez könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

Hírek
...
Nagy

Czinki Ferenc: Az lehet, hogy mások a történelemben élnek, én az irodalomban [Margó-díj zsűri]

...
Beleolvasó

Ali Smith új regényében párhuzamot von jelenünk és a középkori pestisjárvány időszaka között

...
Beleolvasó

Valaki szivárványszínűre mázolja a Szabadság-szobrot Bíró Péter új regényében

...
Hírek

Csoóri Sándor szellemiségét idézi meg a Platon Karataev új dala

...
Szórakozás

Ezeket a könyveket olvasd, ha tetszett a Heartstopper

...
Beleolvasó

Így viaskodik az újrakezdéssel Bakos Gyöngyi novellájának szereplője

Polc

Mi lett a neandervölgyiekkel Magyaroszágon?

...

Jón Kalman Stefánsson versei a halál és a szerelem lényegét kutatják

...

A hallgatás a fegyverek kegyetlenségével szedi szét a családod

...

És az megvan, amikor három techmilliárdos megtudja, hogy itt a világvége?

...
Kiemeltek
...
Nagy

Nyáry Luca: Sally Rooney minden regényében van egy meleg pulcsiba burkolózó, nyafogó nő

Egy különleges beszélgetés keretében, Nyáry Krisztiánnal, Nyáry Lucával és Nyáry Lizával mutatták be Sally Rooney új kötetét. Az Intermezzóról Szűcs Péter kérdezte a vendégeket.

...
Podcast

Gyurkó Szilvia: Csak ha rendben vagy, akkor tudsz segíteni a családodnak és más gyerekeknek

Az Ezt senki nem mondta! podcastban ezúttal Gyurkó Szilvia mesélt munkafüggőségről, hivatástudat és gyerekvállalás viszonyáról, és a jó jelenlétről is.

...
Nagy

Gőgös idealista vagy játszmák áldozata volt a Habsburg főherceg, akit Mexikó császáraként végeztek ki?

Edward Shawcross brit történészt kérdeztük Ferenc József öccsének tragikus újvilági kalandjáról. A bábjátékos III. Napóleonról, és Sisi érzéketlen viselkedéséről is.