Idegenek az Esterházy nevű szövegbolygón

Idegenek az Esterházy nevű szövegbolygón

Valuska László | 2020. október 30. |

Zaklatottan hagytam el a Katona József Színházat az E(gy)P(ercesek) - Esterházy-fragmentumok Máté Gábor előadásában bemutatója után.

Nyolcvan percen át olyan időutazásban vettem részt, amire illett volna ráhangolódnom előzetesen, ahogy a NASA hónapokig nemcsak fizikai, de pszichológiai felkészítéssel trenírozza az űrhajósokat. A hasonlat nem távoli, sokkoló élmény lehet a Földet az űrből látni, az élet, az emberiség hirtelen belátható lesz, Isten-élmény. Beszámoló a Katonából.

Esterházy Péter 2016. július 14-én hunyt el, ő volt az a bolygó, akire most kívülről rátekinthettünk. Az Esterházy-szöveguniverzum két űrhajósra bízta az utazást, a houstoni központból vargadramviktor irányította az expedíciót.

Máté Gábor ül egy bárszéken, Lukács Miklós a cimbalom mögött, a rendezői balon fotók váltakoznak Esterházyról, Örkényről, Nádasról, Mészölyről, Kertészről, de még a híres focista testvér, Márton is játékba jön. A kietlen Katona nagyszínpadára ennél több nem is kell: Esterházy-szövegek vannak a középpontban.

A zaklatottságom oka egyszerű volt: az elmúlt években újra és újra az irodalmi laposföld-hívők megszólalásain kell háborogni, ki a magyar író, mi a jó irodalom vagy mi Esterházy kánonbeli helye. Ahogy Máté Gábort hallgatom, EP-t ufónak érzem: szövegei élnek, derűsek, okosak, önreflexívek, párbeszédkészek.

Amikor arra gondolok, hogy egy másik világból szólnak a szövegei, akkor egyáltalán nem a halálra gondolok, hanem arra az európai (juj!) értelemben vett kultúrára, irodalmi hagyományra, nyitottságra vagy párbeszédre gondolok, amit az írásaival megteremtett.

Meg a hiányára, természetesen. Lehet téma az élő irodalmi hagyomány, Örkény, Mészöly, Nádas, Kertész, a holokauszt, a család, a szeretet vagy a foci, EP máshogy, más világból szól, konkrétan, fizikailag lehet érezni a Föld bolygószerűségét.

Esterházyból nem lehet könnyű előadást összerakni, olyan sokféle szövege van. Vargadramviktor az egypercesek köré húzta fel koncepcióját, ami az előadás szempontjából jó ötlet, hiszen sok kis töredéket hallhatunk, csak egy-egy hosszabb szöveg hangzik el, de valójában azok sem túl hosszúak. Örkénytől indulunk, definiálja EP az egypercesek műfaját, hirtelen megnyílik a múlt, a hagyománnyal való örök párbeszéd igénye (mert a múltat nem lehet tankönyvekbe zárni, nincs végleges értelmezés stb.), majd jön a család, az Ö.F. (öregedő futballista), a brazil-magyar meccs, a holokauszt, Kertész Imre, akiről már a Hasnyálmirinynaplóban megírta, hogy ott ült az ágyánál, ahova már akkor nagyon sokan próbáltak leülni, egy politikai reflexió az ország teleszüléséről (ld. Kövér László), egy nagyon szórakoztató, filmszerű történet EP-ről, aki Németországban próbálja meglesni, milyen magyar író könyvét rendelte meg az Olvasó, és rögtön látja, hogy nem az övét, Mészöly Miklós prózájából következik Nádas, akinek Bibliográfia című kötetéről írt egy olyan recenziót, ami után értelmetlenné válik minden más recenzió. És így tovább.

Máté Gábor és Lukács Miklós csendes estet tervezett, de a felolvasószínház úgy működik, előre elnézést kérek, mint egy irodalmi standup-est: 

először halk kuncogások, majd nevetések hallatszanak, ami segít a feloldódásban, és segít abban, hogy könnyebben átjöjjön EP prózájának valódi mélysége, mert bizony dráma is van. 

Az estet mint bolygót néztem, nem értettem, mi történik körülöttünk a mindennapokban. A Gravitáció című filmben Sandra Bullock tehetetlenül sodródik az űrben, a csodálat, a szeretet és a félelem keveredik valahogy abban, ahogy nézi a Földet, az sem biztos, hogy vissza akar térni. Ezért éreztem idegennek magam az előadás után.

------------------

E(gy)P(ercesek) - Esterházy-fragmentumok Máté Gábor előadásában

Összeállította: vargadramviktor
Közreműködik: Lukács Miklós cimbalomművész

Fotó: Éder Vera/Stekovics Gáspár

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Máté Gábor: Szeretem, ahogy a színházban az életet újrateremtjük

...
Nagy

Miért nem kell félni Esterházy Pétertől? - Maradj otthon #24

A kísérlezetők számára utakat mutatunk az Esterházy-prózához, így kezdjük az emlékezést a 2016-ban elhunyt íróra, aki április 14-én töltené be a 70. életévét.

...
Nagy

Esterházy Péter hiányának nyoma

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

...
Zöld

8 meglepő tény arról, hogyan hat az olvasás az agyadra

Hogyan hat egy jó könyv a memóriánkra? Milyen pszichés problémákkal szemben segít az olvasás? Az olvasás jótékony hatásait gyűjtöttük össze nyolc pontban.

...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

Biológusok megfejtették, hogy az arabica kávé több százezer évvel ezelőtt, természetes kereszteződés folytán alakult ki. Könyvek hírek (és kávé) mellé.

A hét könyve
Kritika
Mindig van lejjebb: a trópusi pokolban a hős legjobb barátja egy háromlábú kutya
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Halász Rita: Már nem tudom úgy élni az életemet, hogy az írás ne legyen benne

Az Ezt senki sem mondta! podcast epizódjaiban alkotó szülők osztják meg tapasztalataikat a szülővé válás örömeiről és kihívásairól, valamint a gyermekvállalás és az alkotás kapcsolatáról. A hetedik epizódban Halász Ritát hallhattuk.

Hírek
...
Szórakozás

A sógun alkotója elárulta, mi sokkolta őt az eredeti regényben

...
Szórakozás

Buli a Budapest Parkban, drMáriás, PesText és még Van Gogh is [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Így döntöttek ők

Nyáry Luca: Már egy hete szélcsend van

...
Gyerekirodalom

Hogyan lehet elmesélni a holokausztot a gyerekek nyelvén? – Olvass bele!

...
Alkotótárs

Kiderült, ki lett a Mastercard – Alkotótárs ösztöndíj 10 döntőse

...
Hírek

3 új könyv áprilisban, amit szupersztárok írtak, és érdemes beszerezned

...
Hírek

Jane Austen bátyjának memoárját senki nem tudja elolvasni, pedig ritka kincseket rejthet

...
Hírek

Megdöbbentő ítéletet hozott a bíróság Harvey Weinstein, a hollywoodi csúcsragadozó ügyében

...
Hírek

Az Artportal nem egyszerűen megszűnt, hanem már el sem érhető az interneten

Polc

A Kovács ikrek fergeteges családregénye sokkal többről szól, mint beszűkült parasztokról

...

Kemény Lili harcai: az önéletírás mint felszámolás és teremtés

...

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

...

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

...
Még több olvasnivaló
...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

...
Nagy

Borbély András: Rafi Lajos verse lyukat üt a világon [ROMA IRODALOM]

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írók és kutatók ajánlanak olvasmányokat a roma irodalomból, melyek reflektálnak a reprezentáció kérdéseire is. Borbély András költő, szerkesztő Rafi Lajos egyik versét választotta.

...
Nagy

Mivel pörgeti fel egy mentalista Camilla Läckberg új szektás krimijét?

A pszichológiát és a sötét rejtélyt kiválóan ötvöző krimi, A doboz után a héten került a boltokba A szekta, Läckberg és Fexeus közös regénytrilógiájának második része. Ez alkalomból beszélgettünk a szerzőpárossal.