Divatozz úgy, hogy a Földnek is jó legyen

Divatozz úgy, hogy a Földnek is jó legyen

A fenntartható divat kézikönyve a könyvkiadásban hiánypótlónak számító témát és missziót fejt ki szakmai és emberi aspektusból egyaránt. A könyvben egyszerre van szó a globális divatipari szennyezésről, a problémákról és hatásaikról a jövőnkre, valamint az egész bolygónkra. Emellett  számtalan megoldást, változtatási opciót, tippet kínál az olvasóknak, akik maguk is tudnak változtatni a saját életükön, vásárlási szokásaikon és látásmódjukon. A könyv külön figyelmet szentel a megfelelő hulladékgazdálkodás fontosságára, a fenntartható jövőben rejlő lehetőségekre, valamint az emberi felelősségre, és az összefogás erejére egy tudatosabb életmód érdekében. Olvass bele!

Könyves Magazin |

Csalár Bence divatújságíró, divatszakértő, egyetemi oktató első könyve a Színfalak mögött – A magyar divat az elmúlt húsz év jelentős hazai divattervezőit és -márkáit mutatta be. A szerző ezúttal korunk divatvilágának legfontosabb témáit: a fenntarthatóságot, az ökotudatosságot járja körül. Mélyreható kutatás, újságcikkek, elemzések, tervezőkkel, szakértőkkel folytatott személyes beszélgetések formálták e könyvet, és persze az egyéni tapasztalatszerzés izgalma.

csalár bence
A fenntartható divat kézikönyve
BOOOK Kiadó Kft., 2022, 232 oldal
-

Ennek eredményeként a divatvilágból összegyűjtött sztorik, interjúk, ökotudatos tervezőket és közéleti hírességeket bemutató portrék mellett elképesztően gazdag listáját találod azoknak a praktikáknak, amelyekkel Te is könnyen eligazodsz majd a divatnak ezen az új területén. És amelyek által megfontolt vásárló, tudatos divatfogyasztó lehetsz. Olyan, aki a könyv elolvasása után magabiztosan szemlélődik, majd dönt a biopamut, az újrahasznosított anyagok, bőralternatívák, ökocímkék, a víztakarékos, kemikáliamentes ruhatisztítási tippek, a hazai vintage-/second hand-boltok, közösségi varrodák és tanfolyamok, a designerek által kínált fenntartható kapszulakollekciók univerzumában. Ne habozz, indulj: olvass, kísérletezz, gyűjts információkat, légy tudatos!

..................................

Csalár Bence: A fenntartható divat kézikönyve (részlet)

Tudatos fogyasztóvá válni olyan, akár egy életmódváltás és diéta együttvéve: nem szabad egyszerre túl sokat akarnunk, apránként kell magunkat a változásokhoz szoktatni, majd az új szokásokat átvinni a mindennapi életünkbe. Egy ilyen változástól mindig azonnal eredményt várunk; gyakori, hogy elkezdjük démonizálni a meglévő ruháinkat, kiegészítőinket, majd azon tanakodunk, hogyan lehetne vásárlással egy fenntartható ruhatárat építeni.

Az első hibát épp itt követheted el, hiszen ahogy Szentesi Réka divatkutató is mondja: a legfenntarthatóbb ruhatár az, amelyik a szekrényedben várja, hogy viseld, legalább harmincszor életed során, ezzel is „ledolgozva” valamennyire azt az ökológiai lábnyomot, melyet egy-egy ruhadarab a gyártás, szállítás során okozott.

Itt az ideje, hogy felfedezd újra a szekrényed tartalmát!

Nézzük végig, mit tehetsz ennek érdekében!

..................................

KAPSZULAGARDRÓB KIALAKÍTÁSA

A kapszulagardrób fogalma Susie Faux nevéhez köthető, aki az 1970-es évek Londonjában alkotta meg az első ilyen gardróbot saját kis butikjában. Susie alapdarabokra helyezte a hangsúlyt, olyanokra, melyek stílusukból, fazonjukból adódóan nem mennek ki a divatból.

Újabb személyiségként Donna Karan, a divattervező 1985-ben jött ki „7 Easy Pieces” nevű kapszulakollekciójával, amely hangsúlyozottan egymással variálható, praktikus alapdarabokat foglalt magában, kifejezetten dolgozó nőknek szánva. A bemutató különlegessége volt, hogy a modellek csak egy bodyt, valamint fekete harisnyát viseltek a show elején, majd – a kombinálhatóságot megjelenítve – az újabb körökben kerültek fel rájuk a nadrágok, felsők, kiegészítők.

Miért fontos a rendezett, átgondolt gardrób, és hogyan kapcsolódik mindez a környezetvédelemhez, az ökológiai lábnyomunk csökkentéséhez?

Ha tudatosan, jól kombinálható darabokból állítod öszsze a gardróbod tartalmát, akkor szembemész a fast fashion-márkák folyamatos vásárlásra ösztönző rendszerével, és a pénztárcádat is kíméled. És hányszor tetted már fel magadnak a kérdést egy ruhákkal teli szekrény előtt, hogy mégis, mit vegyél ma fel? Erre is megoldás lehet a kapszulagardrób! A tökéletes kapszulagardrób ereje a jól megválasztott alapdarabokon is múlik (bizonyos szempontból a minimalista látásmód fontos eleme). Sokan úgy vélik, a kapszulagardrób az önkifejezés útjába áll, pedig szó sincs erről. 

..................................

Tippek kapszulagardrób kialakításához

A cél minél több variációs lehetőség megalkotása! Nem túl sok ruha, kiegészítő szükséges – a picit profibbak már 10-12 ruhából is össze tudnak állítani közel 45-50 teljesen eltérő szettet.

Oszd fel a gardróbod! Történhet például színpaletta alapján, azaz évszakok szerint (ez a klasszikus iskola), vagy csupán hidegebb és melegebb időszakokra bontva.

Nézd meg, hogy mit hordasz leginkább! Legyen szó fazonokról vagy színekről, mindegyik remek segítség lehet egy rendszer kiépítéséhez, miközben újra felfedezheted a ruhatárad meglévő darabjait, további impulzusvásárlások nélkül.

Próbáld röviden megfogalmazni a saját stílusodat, trendektől függetlenül!

Nem tudom, hogy vagy vele, én vizuális típus vagyok, ezért pl. egy ún. Moodboard (kézi vagy digitális képi kollázs) készítését javaslom, hogy megfogalmazhasd a stílusodat!

Beszélj szakemberrel, fektess a tudásodba! Sokan szeretjük a saját utunkat járni, főleg, ha öltözködésről van szó. Ha azonban bizonytalan vagy, érdemes konzultálni egy személyi stylisttal, aki adhat néhány praktikus tippet.

Óvd a meglévő ruháidat, moss és ápolj tudatosan! Úgy vélem, ez összességében minden jellegű ruhatárra igaz. 

Tedd fel magadnak a kérdést: milyen anyagokat preferálsz? Akár divattal foglalkozol, akár nem, a külcsín után leggyakrabban az anyag és annak tapintása irányítja a döntésedet. Nézd át a legtöbbet viselt ruháidat, és gyűjtsd össze a szempontjaidat az anyagválasztás tekintetében!

Gondolkodj szezonalitásban és szettekben! Kicsi, ám annál hangulatosabb lakásban lakom, és a vendégeim mindig megkérdezik: „...és itt elfér minden ruhád?” Azok, melyeket az adott szezonban hordok, abszolút! Válogasd át évszakok és a hordás gyakorisága szerint meglévő ruhatárad darabjait!

Szerezz be egy szobainast, vagy jelölj ki egy széket a ruháid számára! Egy kapszulagardrób kevés ruhából áll, ám nem csak erre érvényes, hogy a rövid ideig viselt ruhákat ne dobd azonnal a szennyesbe. Tárolásukhoz praktikus választás lehet a szobainas.

..................................

Kinek ajánlom a kapszulagardróbot?

  1. Aki időt szeretne spórolni reggelente, minél kevesebb „hibalehetőséggel”.
  2. Aki a kiadásaira is jobban szeretne fi gyelni.
  3. Aki képtelen átlátni a rendszertelenséget, a káoszban nem leli meg a lényegeset.
  4. Akinek fontos, hogy a szekrényében is egyfajta rendszer legyen.
  5. Akit frusztrál az átláthatatlanság.
  6. Aki önbizalomra, kiegyensúlyozottságra vágyik.

A kapszulagardrób legfőbb üzenete: élvezd a ruháid viselését, és szeresd, ápold őket!

..................................

ADOMÁNYOZÁS

A gardróbból kikerült ruhadarabokat, amelyeket már biztosan nem fogsz többet felvenni, adományozd el. Így tehetsz vele a legjobbat! Én jó pár évvel ezelőtt adományoztam először ruhát egy hajléktalanszállónak, pontosabban nappali melegedőnek. A ruhák adományozásával méltatlanul keveset foglalkozunk, de sokszor azt sem tudjuk, hogy pontosan mi az, amit valóban hasznos leadnunk. Az alábbiakban néhány adományozási szempontra hívom fel a figyelmedet.

Szelektálj és rendszerezz évente! Adományozásra szelektált ruháidat tedd eltérő zsákokba annak megfelelően, hogy hová, kiknek szánod. Például ha egy kifejezetten használt ruhákkal foglalkozó kezdeményezést (mondjuk garázsvásárt) néztél ki, célzottan adományozol, ruhagyűjtő konténerbe teszed, vagy elviszed egy second hand-/vintage-üzletbe.

Adományozás, eladás előtt informálódj! Ha hozzám hasonlóan hajléktalanszállónak, nappali melegedőnek vagy akár a legközelebbi templomnak adományoznál, előtte mindig érdeklődj az adott szervezetnél, hogy éppen akkor mire van szükségük. Az előzetes információszerzés akkor is alapvető, ha second hand-/vintage-üzletben adsz el.

Csak olyan ruhát adományozz, melyet fordított esetben te is hordanál! Figyelem, az adományozás nem azt jelenti, hogy szemétre való, hordhatatlan darabokat adunk oda valaki(k)nek! Légy tekintettel másokra, csak akkor adományozz, ha hordható állapotban vannak a kiselejtezett kreációk, ellenkező esetben inkább egy TEXTRADE-féle konténert javasolnék, ez a cég újrahasznosítja a már nem viselhető ruháidat.

Vond le a következtetést! Kétségtelenül nemes cselekedet az adományozás, de ha évről évre nagy ruhakupacod jön létre a selejtezéskor, tedd fel magadnak a kérdést, hogy mi lehet ennek az oka. Rosszul választasz anyagokat, fazonokat, minőséget – kényszeres vásárló vagy? Jó, ha tudod: a fast fashion-divatcikkek nem segítenek a rászorulókon, és eladhatatlanok, hiszen legtöbbször egy szezon erejéig tartósak, tovább nem.

..................................

Illusztráció: BOOOK Kiadó/Németh Virág

Portréfotó: BOOOK Kiadó/Faragóné Pancsa Amanda

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

Mi az a mesterséges intimitás, és milyen hatással van az életünkre? Esther Perel belga-amerikai pszichoterapeuta tartotta az idei Brain Bar záró előadását.

...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

Hírek
...
Hírek

Bret Easton Ellis: Minden könyvemet magamnak írtam, soha nem másoknak

...
Hírek

Bödőcs Tibor: A népi-urbánus vita itt zajlik, bennem

...
Hírek

Múló idő, várandósság és beszélgetés önmagunkkal - magyar irodalom a Könyvfesztiválon

...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

...
Nagy

A bőség zavara: non-fiction ajánlatunk a Könyvfesztiválra

...
Hírek

Harari a fóliázott könyveiről: Nem a genderkérdés a legnagyobb probléma Magyarországon

...
Zöld

Medvelepke vagy ablakosmoly? Szavazz a 2024-es év lepkéjéről!

...
Hírek

Rendkívüli kötelékek és kihűlő kapcsolatok – tíz izgalmas világirodalmi megjelenés a Könyvfesztiválon

...
Beleolvasó

Ughy Szabina novelláiból kiderül, hogy milyen áron válhat láthatóvá egy nő

...
Kritika

Miért gyilkolnak a gazdagok, ha a pénz és a hatalom már nem elég motiváció?

Jeneva Rose thrillerjében a város leggazdagabb feleségei olyan döntésre szánják el magukat, ami örökre összeköti őket.

Szerzőink

...
Sándor Anna

Esther Perel: A modern magány felfalja az életünket

...
Vass Norbert

Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját

...
Ruff Orsolya

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

Lídiák és megtöltésre váró üres kötetek – A Véletlenül írtam egy könyvet forgatásán jártunk

Magyarok készítenek filmet a holland sikerkönyvből, amely egyszerre szól az írás csodájáról és a gyász intenzív feldolgozásáról. A Véletlenül írtam egy könyvet budapesti forgatásán jártunk, ahol kiderült, mire vágyott egész életében Zsurzs Kati, és mit tanult az írásról a rendező Lakos Nóra.

...
Szórakozás

A kamaszkor-bestseller, ami inspirálta a Barbie-mozit, és a Kenergia legfontosabb kötete

Egy lovakról szóló album, egy eladási listákat vezető nonfiction és egy cameokötet. Utánajártunk a Margot Robbie és Ryan Gosling főszereplésével készült Greta Gerwig-opusz könyves vonatkozásainak.

...
Nagy

Oppenheimernek két szerelme volt, az atombombával megváltoztatta a történelem menetét

Christopher Nolan egy közel három évtizeden át íródó, hétszáz oldalnál is hosszabb életrajzi kötet felhasználásával készítette el Oppenheimer című háromórás, friss moziját. A film világpremierjének napján bemutatjuk a forgatókönyvhez felhasznált biográfiát.

...

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

...

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

...

Boldizsár Ildikó: A történetmondás eltűnése is okozza, hogy már nem vagyunk alázatosak a természettel [Analógia]

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Bognár Péter: Az unokatestvérek bosszúja

„…egy pillanatra az őz jutott szembe, mert hiszen mégiscsak az őz okozta a galibát, az őz, amely az autó reflektorának fénycsóvájában hirtelenjében torzszülöttnek és vámpírnak látszott lenni, és amely hosszan nézett rám, egészen addig, míg félre nem kaptam a kormányt...” Bognár Péter Minél kevesebb karácsonyt címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a kilencedik rész.

...
Nagy

Ludmán Katalin: „A ködlovag alakja egyszerre megfoghatatlan és jelenvaló”

Kik, mikor, kikre és miért mondták azt, hogy ködlovag? Ludmán Katalinnal, „A rejtelem volt az írósága…” szerkesztőjével beszélgettünk. Szóba kerültek Schöpflin, Márai vagy Mészöly Miklós „ködlovagozásai”, Hazai Attila prózája és Hajnóczy szöveguniverzuma, továbbá kiderült, hogy hungarikum-e a ködlovagság.

...
Kritika

„A világ egy hidegvizes medence” – Felnőtté válás gyásszal, öngyilkossággal, szerelemmel

Elena Ferrante Nápolyi regényeit idéző atmoszféra és történetvezetés jellemzi A tó vize sohasem édes című könyvet, bár ezúttal egy Róma környéki kisváros a helyszín, ahol a fiatal főhős-elbeszélő története zajlik. Az olasz író harmadik, díjnyertes regényét több mint húsz nyelvre fordították le. 

...
Nagy

Ma már világirodalmi klasszikusok, de ki sem akarták adni őket

A kilencedik alkalommal meghirdetett Margó-díj támogatója, az Erste idén először különdíjjal jutalmazza azt a rövidlistás szerzőt, aki saját történetével vagy prózájával példaként szolgál a #higgymagadban faktorra. Cikkünkben négy híres, mára klasszikussá vált szerzőt mutatunk be, akik hittek magukban annyira, hogy ne futamodjanak meg a visszautasítások miatt.

...
Nagy

Karinthy a Micimackót akkora szenzációnak érezte, mint „Mikimauz” megjelenését

Magyarországon a Micimackó Karinthy Frigyes fordításában lett borzasztóan népszerű. De hogyan bukkant az író Milne gyerekkönyvére, ő maga mit gondolt a kötetről, és milyenek voltak a korabeli kritikák? Cikkünkben ennek járunk utána.

...
Nagy

Nem kell mindent megbocsátani, de ha képesek vagyunk rá, az egyfajta szupererő

Carley Fortune a pandémia alatt írta meg első, Minden elmúlt nyár című regényét, amiben arra a kérdésre keresi a választ, hogy meddig tart a kamaszkori szerelem varázsa. A szerzővel a kanadai tájról, a kamaszkori naplóírásról is beszélgettünk. Interjú.

A hét könyve
Kritika
Andrei Dósa megírta a Dekameron spangliparázstól izzó spinoffját
...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

„Nem is kifli. Nem is kukac. Nem is bab, de nem is kavics” - Idén tízévesek a kuflik

A kuflik jöttek, láttak - és immáron tíz éve, hogy velünk vannak. A kis kukacszerű lények népszerűsége töretlen, amit jól mutat, hogy a szülinapra megjelent a 20. könyv, és még egy új tematikus játszótér is nyílt Budapesten.

...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.

...
Gyerekirodalom

A titokzatos gombáktól a krillekig [Könyvesblokk]

Szeptemberi Könyvesblokkunkban ezúttal a gyerekeknek (és szüleiknek) kedvezünk: válogatásunkban ismeretterjesztő kötetet, akciódús meseregényt és zseblámpás könyvet ajánlunk.

Évente több száz új gyerekkönyv jelenik meg a piacon, ekkora választékban pedig még egy rutinos szülő is könnyen elveszítheti olykor a fonalat. Keresd a Bookline Kids apró pecsétjével ellátott cikkeket, és ismerd meg a legszerethetőbb új gyerekkönyveket!

A csíkos pizsamás fiú egy különös, kegyetlen világban él a kerítés túloldalán

...

Mihez kezd két gyerek egy játékban, ahol a virtuális hirtelen valóságos lesz?

...

Egy írói válságnak köszönhető, hogy megszületett a mesebeli furcsa pár

...

A viktoriánus London elevenedik meg Orczy Mimi kalandos nyomozása során

...
...
Gyerekirodalom

Rébecca Dautremer: A jó képeskönyv olyan, mint egy színházi előadás

A francia Rébecca Dautremer gyerekeknek szóló könyveket és olyan klasszikusokat is illusztrál, mint az Egerek és emberek vagy a Cyrano. A Pestext Fesztivál vendégeként járt Budapesten, mi pedig családi indíttatásról, egy elrontott gyerekkori rajzról, a vizuális utalások elrejtéséről, és az illusztráció meg a szöveg kapcsolatáról beszélgettünk vele.