Zadie Smith: The Fraud
Minden Zadie Smith könyv megjelenése esemény, ráadásul az író most először lépett a történelmi regények terepére. (Esszékötetét 2021-ben az év legjobb könyvei közé soroltuk, novelláskötetéről pedig itt írtunk.) A kötet egy, a viktoriánus Angliát megbabonázó és megosztó ügy körül forog, melyben egy magát a 25 évesen eltűnt Sir Roger Tichborne-nak kiadó férfi próbálja kiperelni vélt vagy jogos örökségét. A kötet hőse azonban nem ő, hanem Eliza Touchet, egy – általa tehetségtelennek tartott – sikeres író rendkívül művelt házvezetőnője, és Andrew Bogle, egy rabszolga, az ügy koronatanúja. Mindenki az, akinek mondja magát? Kinek engedik, hogy elmesélje a történetét, és kinek hajlandók hinni az emberek?
Lauren Groff: The Vaster Wilds
Ha nem is a 11. századig, mint előző, Matrix című könyvében, de Groff ismét nagyot utazik az időben. Új, letehetetlen túlélésregényében Amerikában még csak néhány Európából érkezett telepes kolónia vetette meg a lábát. Egy fiatal szolgáló azonban megszökik az egyik faluból, rááadásul nincs nála más, csak egy-két apróság, a hite, és a józan esze. De mi elől menekül a lány és mire számíthat teljesen egyedül a sűrű vadonban? Az író mesterien közelíti meg a túlélés kérdését, melynek során az is felmerül, muszáj-e úgy élnünk, ahogyan azt magunkkal hoztuk valahonnan.
Mitch Albom: The Little Liar
A tizenegy éves Nico a legbecsületesebb gyerek egy tengerparti görög városban, aki még sosem hazudott. A náci megszállás után egy német tiszt őt szemeli ki arra, hogy meggyőzze a zsidó lakosokat: szálljanak fel nyugodtan a vonatra, mert az jó helyre viszi őket, ahol munkát kapnak és biztonságban lesznek. A fiú csak akkor jön rá, hogy átverték, amikor az utolsó vagonra az ő családját is feltuszkolják. Évtizedekkel később találkozunk vele újra, ám ekkorra kényszeres hazudozóvá vált. Megrázó történet őszinteségről, csalásról, bosszúról, megváltásról.
Eleanor Catton: Birnam Wood
Catton nem ismeretlen hazánkban, két könyve, a Booker-díjas A fényességek, majd A próba is megjelent magyarul. Legújabb regénye egy sodró pszichológiai thriller, melynek központjában Mira Bunting és gerillakertész csapata, a Birnam Wood áll. Miután egy földcsuszamlás elzárja a külvilágtól Thorndike-ot, remélik, hogy ott végre zavartalanul létrehozhatják saját farmjukat. Csakhogy egy milliárdos megveszi előlük a területet, hogy a világvége elől bunkert építsen magának, és lenyűgözve a csapattól, meghívja őket, hogy dolgozzanak a földjén. De megbízhatnak vajon valakiben, akit eddig a haszon mozgatott?
Samantha Harvey: Orbital
Harvey története egy nap alatt játszódik, hősei asztronauták, és éppen megkerülik a Földet. A világ minden tájáról egy kabinba kényszerülő hat ember a Nemzetközi Űrállomás utolsó misszióján vesz részt. Bepillantást nyerünk a négy férfi és két nő hétköznapi életébe a családjukkal való üzenetváltásokon és kabaláikon keresztül, de tanúi vagyunk annak is, amikor lebegve, síri csöndben rátekintenek a bolygóra. A lírai regény arról elmélkedik, hogy hol a helyünk a világban, mit jelent embernek lenni és mit jelent a Földön élni.
Abraham Verghese: The Covenant of Water
Verghesét olyan nagy mesélőkhöz szokták hasonlítani, mint Tolsztoj, Dickens és Rushdie. Új kötete egy Keralában élő család több generációját és a mátriárkát, Big Ammachit követi végig, akik egy különös titkot próbálnak megfejteni: vajon miért fullad vízbe közülük valaki időről időre? A szerző két kedvenc témája, az orvostudomány és India is megjelenik a kötetben. A csodálatos humorú, megrendítő nagyregény nemcsak megidéz egy elmúlt világot, hanem az idő múlására, a fejlődésre, és arra is reflektál, hogy elődeink mennyi áldozatot hoztak értünk.
Anne Michaels: Held
John, egy angol katona 1917-ben megsebesül a világháborúban: egy folyó mellett fekszik valahol, nem érzi a lábait, és miközben hull a hó, emlékek villannak fel előtte. Három évvel később találkozunk vele újra Yorkshire-ban, amikor próbál talpra állni és fényképészüzletet nyit. Csakhogy a múlt nem hagyja nyugodni, és szellemek tűnnek fel a képein, de John képtelen rájönni, mit akarnak üzenni. Innen indul az egész 20. századon átívelő, felemelő szépségű regény, melyben a titkok, a vágyakozás, az értelem keresése évtizedekre meghatározza szereplői sorsát.
Molly McGhee: Jonathan Abernathy You Are Kind
Elképesztően vicces, szürrealista irodai dráma, mely egyben az embereket kizsigerelő kapitalizmus metsző kritikája is. A könyv főszereplője, Jonathan Abernathy magát is lúzernek tartja: nem tudja fizetni a diákhitelt, nincs munkája, barátai, céljai. Egy állami hitelrendezési program viszont szó szerint álommunkát kínál neki, az lesz a feladata, hogy alvás közben belépjen az irodai dolgozók elméjébe, és kitakarítsa a tudatalattijukból a produktivitást hátráltató negatív gondolatokat. Abernathy jól teljesít, de a valóság, az álmok, az élet, a munka és az erkölcsök határai kezdenek elmosódni körülötte…
Paul Lynch: Prophet Song
Az idei Booker-díjat kiérdemlő disztópikus regény egy képzeletbeli, diktatúra felé sodródó Írországban játszódik, emellett bemutatja az olyan globális ügyekkel szembeni közönyt is, mint a szíriai összeomlás és az azt követő menekülthullám. A regényben a szélsőjobboldali kormány polgárháborúba taszítja az országot, kritikusaikat pedig, köztük a szakszervezeti vezetőként és tanárként dolgozó Larry Stacket per nélkül lecsukják. Felesége, Eilish próbálja egyben és fenntartani a négygyermekes családot és demens apját az egyre fojtogatóbb káoszban.
Barbra Streisand: My Name is Barbra
Nem Britney Spears az egyetlen énekesnő, aki idén memoárral jelentkezett (arról itt írtunk). A közel ezer oldalas kötetben az interjút igen ritkán adó Barbra Streisand elmeséli az életét a brooklyni gyerekkorától kezdve a fiatalkori kudarcain át a legnagyobb sikerekig. Az Emmy-, Grammy-, Oscar- és Tony-díjas szupersztár sok szempontból úttörőnek számít Hollywoodban, például a Yentllel ő volt az első, aki nőként egyszerre volt a film főszereplője, forgatókönyvírója, rendezője és producere is. Mesél barátairól, szerelmeiről, és a végén még az is kiderül, hogy nem olyan hűvös díva, mint aminek sokan tartják.
Werner Herzog: Every Man for Himself and God Against All
A 81 éves rendező, színész, (forgatókönyv-)író önéletrajza legalább olyan szokatlan, merész és felejthetetlen, mint a munkái. (Tavalyi regénye, a Dereng a világ, melyről kritikát is írtunk, hatodik lett 2022 legjobb könyvei között.) Herzog a rá jellemző nyelvi gazdagsággal, melankóliával és humorral egyik anekdotáról a másik történetre ugrálva idézi fel élete legfontosabb fejezeteit. Beszámol szegénységben eltöltött évekről, arról, hogy hogyan ejtette rabul a mozi, majd 19 évesen hogyan készítette el első filmjét, mesél híres és különös barátságairól, munkakapcsolatairól. Eközben a történeteken az is átsejlik, hogy hogyan épül fel Herzog különös világa.
Janina Ramirez: Femina
Igazi kultúrtörténeti csemege ez a kötet, az alcíme elég pontosan összefoglalja a lényegét: a középkor új története azokon a nőkön keresztül, akiket kiírtak belőle. Ramirez kutatómunkája során számos olyan régi dokumentumra bukkant, amelyen a befolyásos nők nevét kihúzták a történelmi feljegyzésekből, és melléjük a „femina” szót írták. A történész ezeknek a nőknek eredt a nyomába, hogy aztán bemutassa, mi az, amit a férfiuralom kapuőrei el akartak titkolni a világ elől és ezzel manipulálták a történelemről alkotott képünket.
Allison Bornstein: Wear It Well
Ideális ajándék olyanoknak, akiket érdekel az öltözködés, a stílus, de mindig azt mondják, nincs egy rongyuk sem, vagy egyszerűen csak szeretnének tudatosabban vásárolni. Bornstein amerikai személyi stylist, aki először YouTube-on, majd TikTokon szerzett magának hatalmas népszerűséget közérthető gardróbrendezési és stílustippjeivel. Könyvében egybegyűjtötte ezeket, az „oda nem illő cipő” elméletétől kezdve a praktikus szelektáláson át addig, hogy a megjelenésünket mely három szóval lehet a legjobban körülhatárolni.