Csáth Géza: Mesék, amelyek rosszul végződnek
Csáth Gézának élete során mindössze öt vékony novelláskönyve jelent meg, a napi- és hetilapokban, folyóiratokban publikált szépirodalmi írásainak ezek is csak egy részét tartalmazzák. Összegyűjtött novellái először 1994-ben váltak elérhetővé Mesék, amelyek rosszul végződnek címmel. A kötet most pontosított jegyzetapparátussal, javított és bővített formában jut el az olvasókhoz. Lapjain a már ismert elbeszéléseken túl, az időközben hozzáférhetővé vált kéziratos hagyaték feldolgozásának köszönhetően helyet kap egy bővebb válogatás Csáth töredékben maradt novelláiból. A szöveggondozás Arany Zsuzsanna, Molnár Eszter Edina és Szajbély Mihály munkája.
drMáriás: Tanmesék a legfejlettebb demokráciáról
Első ízben találkozhatunk átfogó formátumban és szép kivitelben annak a különös műfajnak a legjavával, amelyet drMáriás talált ki: hogy abszurdba hajló világunkat a legkiválóbb festők stílusában leképező festményeihez saját tanmeséit, azaz keményen kritikus és végtelenül vicces értelmezéseit, prózáit, kommentárjait leírja és megossza velünk, akár a világ legnagyobb tárlatvezetésén. Százötven elképesztő festmény és ugyanennyi kiváló szöveg visz minket hatalmas utazásra jelen politikai világunkban Orbántól Biden-ig, nagy művészeink panteonjában Adytól Orwellig, történelmünkben Mátyástól a koronavírusig, témáiban az űrutas Szent Istvántól Kádáron, majd a rendszerváltókon át a mai oligarchákig, prófétákig és Cicciolináig, festészetében a Leonardótól Schielén át Banksy-ig megidézett megannyi stílusban, szövegeiben pedig hol Örkény egyperceseire, hol Bukowski költészetére, hol Hofi vagy Fábry világára emlékeztetve. S ha valakinek nem volna elég ez a kulturális-történelmi-politikai-művészeti omnibusz, annak ott van még a Tudósok kiváló új lemeze melléklet-ráadásként.
Pénzes Tímea: Megnyúlások
Minden anya ismeri [...] az önátadás örömét és kényszerét, az énhatárok fokozatos feloldódását, az azonosság, a közelség és a lassú szétválás áhítatos és felemelő, szépségesen fájdalmas stációit. Pénzes Tímea íróként lett anya, tehát azt a fontos feladatot vállalta magára, hogy megfigyelje, rögzítse és értelmezze a testi-lelki folyamatokat, értünk, nekünk és helyettünk. Életet ad a nyelvnek, formát az érzéseknek, belülről átélhető történetekké formálja a személyes tapasztalatait. Pontos, okos, megindító és elgondolkodtató, költői és filozofikus, kalandos és szentséges, világosan tárgyilagos és mégis rejtélyesen álomszerű könyv a Megnyúlások, nélkülözhetetlen, újra meg újra előveendő olvasmánya lesz mindannyiunknak, akik szeretnénk megélni, újraélni vagy megérteni ezt a szerelemnél is erősebb, már csak a saját születésünk révén is elemi kapcsolatot, az anyaság és a szülőség élményét.
Tanulunk és újratanulunk általa: tényeket és vágyakat élünk és értünk meg szeretetről és kiszolgáltatottságról, elkülönülésről és azonosságról, játékról és időről, testről és bizalomról, hitről és emlékezésről, ölelésről és elengedésről. Átlényegítő, felemelő, megvilágító erejű kötet.
Bene Zoltán: Igazak
Bene Zoltán regénytrilógia-fonata három idősíkon játszódik: a 19., a 20. és a 21. század második és harmadik évtizedeinek fordulóin. A helyszín jobbára Szeged és környéke, a három központi szereplő pedig az Igaz família három, egymástól évszázadnyi távolságban élő nemzedékének képviselője. Sorsuk mintha mégis egyazon fátum körül forogna...
Gubis Éva: Más halak
„Gubis Éva fiatal író, de megrögzött, régivágású realista” – írja a Más halak fülszövegében Szolláth Dávid. „Ugyanis nagyon ismeri azokat, akikről ír. A hódításfüggő üzletasszonyt, a templomi néniket, a gutaütésig lakomázó polgit, a falusi csokba beleőrülni készülő fiatal nőt vagy a felvidéki magyart, aki külföldinek érzi magát Magyarországon. És pontosan látja a helyzeteket. Amikor a családi ebédről kimenekülsz mosogatni, de anyukád kijön segíteni, vagy amikor észreveszed, hogy apád új barátnője évekkel fiatalabb nálad. Rejtély, hogy metsző iróniája mellett hogyan tud mégis megbocsátó lenni. Mindenesetre mi, olvasók a Más halak elolvasása után kicsit túlélhetőbbnek érezzük a világot. Mert van az a nézőpont, amiből lehet rajta nevetni, Gubis novellái valahogy mindig megtalálják.”
Géczi János: Cholnoky-történetek a Tiltott Ábrázolások Könyvéből
Géczi János prózafüzérében a Cholnoky-család három fiútestvérének, a két írónak és a geográfusnak a regényes közös históriáját olyannak láthatjuk, mint a veszprémi viharok és a Buhim-völgyből érkező járókelők által megtépett plakátot, amelynek értelmet az egymás alól előtűnő betű- és képrétegek, valamint a felvillanó fehér foltok együttese ad. Mi az, amiről szabad beszélni egy családtörténetben, s mi, amiről nem szólhat a történetben szerepet vállaló szerző? A kötet anyaga Géczi korábbi vállalkozásának, a Tiltott Ábrázolások Könyvének elszórt részleteiben 1994 és 2009 között jelent meg. További roncsolódás után, újabb alkalmi tablóként érdemes kézbe venni.
Győrffy Ákos: A csend körei
A József Attila-díjas költő új kisprózakötete harminc írás láncolata; esszé-, útinapló- vagy emlékezésszerű, rövidebb-hosszabb feljegyzésekből összeálló történet. E „regény” tere az időtlen Duna-táj, a Börzsöny, a Dunakanyar és távolabbi természeti létélmények. Hőse pedig a csend szűkülő köreit kereső, a pusztuló a világban elvesző és abból kivonulni akaró kontemplatív ember: az emlékező és az olvasó. A könyv a szerző Haza és Hegyi füzet című prózaköteteinek folytatása.
Rácz Zsuzsa: Kovácsné kivan
Kéki Kata, a szabad lelkű szingli rendes nő lesz. Férjhez megy, szül, és akkor... Mi van?! Miközben mindenki elvárja, hogy legyen szuperanyu, Kovácsné gyakran zombianyu. Úrrá lesz a családdá válás káoszán és az örökölt mintákon? Sőt: képes megváltoztatni őket? Rácz Zsuzsa 1972-ben született Miskolcon. Író, újságíró. Első regénye, Állítsátok meg Terézanyut! címmel 2002-ben lett bestseller, játékfilm készült belőle: a terézanyuság fogalommá vált. 2010-ben hozta létre a Terézanyu Klubot és pályázatot, hogy minden nő elmondhassa a maga történetét, és az Aranyanyu díjat, hogy megbecsülést kapjanak a nők, és mindenekfelett, támogató közösséget. Budapesten él férjével és két lányával.