„Következetesen az igazságszolgáltatás alapvető normáit, az eljárás tisztességességét és a Dr. Yanggal szembeni emberséges bánásmódot követeltük, a nemzetközi normákkal és Kína jogi kötelezettségeivel összhangban” – idézi a BBC Pennyi Wongot, Ausztrália külügyminiszterét. Wong akkor írta ezt, amikor hétfőn Kína ausztráliai nagykövetéhez fordult magyarázatért a fogva tartott Yang Hengjun ügyében.
A Hugo a legfontosabb spekulatív irodalmi elismerések közé tartozik, ám a tavalyi díjazással kapcsán felmerült az erős gyanú, hogy Kína befolyásolta a jelölési folyamatot. A Hugo történetében nem ez lenne az első alkalom, hogy politikai szándékkal megpróbálják befolyásolni a végeredményt.
Tovább olvasokAz 58 éves, kémkedéssel vádolt férfit, aki személyes tapasztalatai alapján, Wei Shi álnéven írt kémregényeket, a repülőtéren fogták el, amikor 2019 januárjában feleségével és a nő gyermekével (akik mindketten kínai állampolgárok) vízumügyben Kínába utazott.
Azóta többnyire zárt ajtók mögött zajlott a büntetőügye. Az ausztrál tisztviselők korábban is aggodalmukat fejezték ki a vele szemben tanúsított bánásmóddal kapcsolatban, de a kínai külügyminisztérium figyelmeztette őket, hogy ne avatkozzanak bele az ügybe, és
tartsák tiszteletben a távol-keleti ország "igazságügyi szuverenitását".
Bár a bebörtönzés okairól nem sokat lehet tudni, a kínai külügyminisztérium szóvivője, Wang Wenbin újságíróknak elmondta, hogy Yang ügyét a törvényeknek megfelelően kezelték, és tiszteletben tartották a jogait.
A sydney-i akadémikus Feng Chongyi azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy a kínai kormány azért bünteti Yangot, mert bírálja az emberi jogok megsértését, és mert olyan egyetemes értékek mellett áll ki,
mint a demokrácia és a jogállamiság.
Nem ez az első alkalom, hogy Kína írókat hurcol meg, illetve nemrég arról is írtunk a Könyvesen, hogy Kína politikai okokból befolyásolta a legfontosabb spekulatív irodalmi elismerések közé tartozó Hugo-díj jelölési folyamatát.
Nyitókép: Yang Hengjun / X.
Forrás: BBC.