Perhat Tursun a Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területen élő ujgurok egyik kiváló modernista írója, akinek munkásságára leginkább Kafka és Rumi hatott. Az Axiost egyik közeli barátja, Tahir Hamut Izgil tájékoztatta Perhat helyzetéről.
Tahir már 2017-ben elmenekült a kínai tartományból, jelenleg az Egyesült Államokban él, és a nyolcvanas évek óta ismeri az írót, amikor mindketten Pekingben voltak egyetemisták. Akkoriban az ujgurokra leginkább a kínai és a szovjet irodalom hatott, a nyugati írók zömét nem ismerték. Tahir elmondása szerint Perhat ekkor egy egyetemista csoportot vezetett, hetente gyűltek össze, hogy irodalomról beszélgessenek.
“Olyan könyveket mutatott nekünk, amik teljesen különböztek azoktól, amiket addig olvastunk - Kafkát, Nietzschét, Dosztojevszkijt.”
Perhat saját művei pedig olyan új módokon térképezték fel a szimbolizmust és a modernista témákat, amivel nemcsak rajongókat, de heves kritikusokat is szerzett. A lap Salman Rushdie esetéhez hasonlítja az övét, mivel 1999-ben ujgur konzervatívok Az öngyilkosság művészete című regényét eretneknek nyilvánították, könyvégetést rendeztek és többször halállal fenyegették.
Tahir szerint Perhat esztétikai érzéke páratlan az ujgur irodalomban, és hasonlóan vélekedik Joshua Freeman, a Princeton kelet-ázsiai szakértője is. Freeman fordította angolra Perhat néhány versét és novelláját - például ITT és ITT olvashatsz tőle.
A kínai hatóságok 2017-ben kezdték el az ujgurok százezreit átnevelő internáló táborokba szállítani, ahol többek között kényszermunkára fogják őket. Mielőtt Tahir elhagyta az országot, elmondása szerint ugyanerre biztatta Perhatot is, ám az író úgy gondolta, a kínai kormány meg fogja akadályozni, hogy távozzon. A barátai 2018 elején értesültek arról, hogy Perhatot letartóztatták, a hírek szerint 2020-ban ítélték 16 év börtönre - ha akkor valóban szabadulhat, 66 éves lesz.
Tahir azt mondta az Axiosnak, hogy most Perhat munkásságát próbálja promotálni, hogy a világ ne feledkezzen meg róla: “Ez minden, amit tehetek.”
Mindeközben világszerte egyre több jogtudós és kormány jelentette ki, hogy amit a Kínai Kommunista Párt az ujgurokkal tesz, az népirtás. 2021 márciusában az Európai Unió szankciókat vezetett be Kína ellen az ujgurok elnyomása miatt, amit Szijjártó Péter “magamutogató és káros” döntésnek nevezett.