Ingria népe izgalmas hétvégének néz elébe: a 46 helyi lakos közül 30 indul a választáson. A Torinóhoz közel fekvő falu nemcsak Olaszország legkisebb települése, hanem az egyik legszebb is: egy hegyekkel és erdőkkel körülvett apró gyöngyszem. Na de ki fogja jövő héttől vezetni?
A polgármester és az anyja
A falu jelenlegi polgármestere, Igor De Santis 2009 óta vezeti Ingriát. Sokáig úgy tűnt, ezúttal sincs mitől félnie: a legutóbbi választást fölényesen nyerte, és ez alkalommal csak egyetlen kihívója akadt, a hetvenéves Renato Poletto.
Kissé komplikálta a dolgokat, amikor a milánói Stefano Venuti, aki egy második otthonnal rendelkezik a faluban, szintén bejelentette, hogy indul a polgármesteri székért.
„Erre nem számítottunk” – vallja be őszintén De Santis.
De az igazi meglepetés csak ezután érkezett: Poletto sikeresen megszerezte Milena Crosasso, vagyis De Santis édesanyja támogatását. Crosasso neve most már ott virít az ellentábor listáján mint tanácstag-jelölt, nyolc további nő és egy férfi mellett.
A felfokozott hangulatban végül az apró falu lakosainak mintegy kétharmada – harminc a negyvenhatból – úgy döntött, hogy megméretteti magát.
„Kértem az anyámat, hogy csatlakozzon hozzám, de amikor látta, hogy Poletto főleg nőket jelölt, inkább mellette döntött – magyarázza De Santis. – A lista egytől egyig önkéntesekből áll, akik nagyon sokat tettek a falunkért.”
Crosasso a maga részéről nem hiszi, hogy a választási hajrá megzavarná a családi békét.
„Mindketten csak a legjobbat akarjuk a közösségünknek. Én lehetőséget kaptam arra, hogy hangot adjak a nőknek, és nem gondolom, hogy ez meglazítaná a kapcsolatunkat” – nyilatkozta.
Turisták, néptelenség
Az olaszországi Soana-völgyben fekvő Ingria más apró falvakhoz hasonlóan gondokkal küszködik: a népessége egyre csökken, a helyi szolgáltatások hiányosak, a tél beálltával pedig hótorlaszok nehezítik a lakosok életét.
Ehhez jön még egy újkeletű, különleges probléma is:
mióta 2022-ben kinevezték Olaszország egyik legszebb falujának,
Ingriának meg kellett küzdenie a turisták áradatával.
„Hatalmasat nőtt a turisták száma, és ezt valahogy kezelnünk kell – mondja De Santis. – A maroknyi helyi lakos mellett egyre többen akarnak második otthont a falunkban. Mi csak meg szeretnénk őrizni Ingria szépségét.”
Olvasmányt keresel a választások előestéjére? Ezt a három könyvet ajánljuk:
Ésik Sándor: Sanyikám, én nem politizálok
Sokan azt hiszik, hogy a demokrácia olyan csodaszer, amitől hirtelen szabadság, jólét és jó hangulat lesz körülöttünk. A demokráciát azonban nem lehet „csak úgy” élvezni: mindennap csinálni kell. Minél többen csináljuk, annál többen élvezhetjük. De ha nem csináljuk, akkor eljön a pont, amikor már nem lesz demokrácia, és ezzel együtt szabadság, jólét és jó hangulat sem.
Felelősséggel tartozunk a saját életünkért, a hazánk sorsáért és közös ügyeinkért is. A felelősség felvállalásának első lépése pedig a gondolkodás. Gondolkodás mindarról, ami körülvesz bennünket. Gondolkodás arról, mit lehetne másként, jobban csinálni, hogy aztán a gondolatokat tettek is kövessék.
A Sanyikám, én nem politizálokba itt tudsz beleolvasni, a szerzővel készült interjúnkat pedig itt olvashatod el.
Jókai Mór: Politikai divatok
Jókai méltatlanul feledésbe merült regénye több okból is érdekes a mai olvasó számára. Leírja az 1848 utáni polgári átalakulást, ami sokszor kísérteties hasonlóságot mutat a 1989-90-es rendszerváltással. Továbbá közel hozza '48 történéseit és szereplőit: megismerkedhetünk Petőfi Sándorral, aki Pusztafi néven a könyv lapjain él és mozog, valamint magával az íróval is, aki Lévai Bélaként gyullad nagy szerelemre egy gyönyörű színésznő iránt.
A Politikai divatok kötelező olvasmány mindazoknak, akik szeretnék Petőfiről lehámozni az elmúlt százötven év által rárakott klasszikus imázst. A könyv szarkasztikus humorával pihenést jelent minden kikapcsolódni vágyónak, gyönyörű nyelvezete pedig igazi csemege az irodalomszerető közönség számára.
Mikszáth Kálmán: Két választás Magyarországon
Két választás Magyarországon című könyvében Mikszáth bemutatja, hogyan torzul el torz viszonyok közepette minden emberi érzés. A főszereplő Katánghy Menyus alakját először egy karcolatban hívta életre, amiben képviselővé válásáig írta meg pályáját. Ezt követte két évvel később A körtvélyesi csíny, amely Katánghy újabb választási „cselfogását” örökítette meg.
A két elbeszélésből jött létre a Két választás Magyarországon. A könyv hangsúlya a jellemrajzon van: Katánghy feudális úri előítéletektől hajtva kíván túlélni egy polgári világban, s így törvényszerűen lesz parazitává, az élet hamisjátékosává. Főhősének jellemét, egyéniségét rajzolva Mikszáth itt egyértelmű ítéletet nem mondott. Jól látta a kiegyezés úri társadalom elposványosodott életét, de jövőt idéző társadalmi eszmények híján némi legyintő cinizmus is belopakodott művészetébe.
Nyitókép: Alejandro Aznar / Pexels
(Guardian)