„Szülőként mindig jelen volt az életünkben és bármivel fordulhattunk hozzá” ‒ mondta az AP-nek a 2018-ban elhunyt legendás sci-fi író fia, Theo Downes-Le Guin. Aztán így folytatta: „Sosem terhelt bennünket a karrierjével. Azt viszont tudtuk, hogy hagynunk kell neki időt, amit az írással tölt.”
Gyerekszobából írók kreatív tere
Ursula K. Le Guin a kaliforniai Berkeleyben született, és a harmincas évei elején költözött Portlandbe a férjével. Az egykori gyerekszoba helyén, a házuk második emeletén alakított ki magának egy írószobát.
Az édesanyja hagyatékát kezelő Downes-Le Guin nemrég felajánlotta az oregoni nagyvárosban működő Literary Arts nevű közösségi nonprofit szervezet számára az egykori házukat,
ahol nyártól kortárs szerzőknek hirdetnek rezidenciaprogramot.
„2017-ben kezdődtek a beszélgetéseink Ursulával és családjával” ‒ nyilatkozta a Literary Arts ügyvezető igazgatója, Andrew Proctor. „A sötétség balkeze szerzőjének az volt a szándéka, hogy a halála után írók kreatív terévé alakítsák majd az otthonát.”
A Literary Arts tanácsadó testülete, illetve az örökösök közösen döntenek majd arról, ki költözhet be a házba. Azt ígérik, a hozzájuk eljuttatott pályázatok minősége határozza meg, kié lesz a lehetőség, hogy ezen az ihletett helyen készítse el a kéziratát. Aki Portlandben rezidens lehet, hasonló élményben lesz része, mint az Esterházy Péter egykori otthonában kialakítani tervezett alkotóház majdani lakóinak.
Kicsoda Ursula K. Le Guin?
A sci-finek és a fantasynek mélységet adó Ursula K. Le Guin 1968-ban jelentette meg első regényét, A szigetvilág varázslója címmel. Ezt követte A sötétség balkeze, amely úttörőnek számított a műfajban, ugyanis egy olyan bolygón játszódott, ahol nem léteznek hagyományos nemi szerepek. A regény Hugo- és Nebula-díjas lett, csakúgy, mint az 1974-es A kisemmizettek. A Szigetvilág-sorozat harmadik részét,
A legtávolibb partot pedig gyerekirodalom kategóriában tüntették ki az amerikai Nemzeti Könyvdíjon.
Az író nem csak a műveiben emelte fel a szavát a nőkkel szemben elkövetett igazságtalanságok ellen. Híressé vált 1987-es levelében megtagadta, hogy szöveget írjon egy olyan antológia borítójára, amelyben egy női szerző szövege sem szerepelt, mivel úgy érezte, nem tartozik ebbe az exkluzív férfiklubba. A Nemzeti Könyvdíj átadóján elmondott beszédében pedig azt húzta alá, hogy az igazi jutalom sosem profitban mérhető, hiszen az nem más, mint az írás közben érzett szabadság.
Le Guin több mint 50 könyvet jegyez, írt verseket, novellát, kritikát, és lefordította a Tao te Kinget is. Legutóbb a kétkötetes A megtalált és az elveszett című novellagyűjtemény jelent meg tőle magyarul.
Nyitókép: Flickr / OnceAndFutureLaura