Bár a kriptovalutához gyakran társul a nagy szabadság képzete, mint kiderült, ezen a piacon sem szabad mindent: például jogvédett nevekkel szórakozni.
Ezzel szembesültek a J. R. R. Token nevű kriptovaluta kibocsátói is, amikor az író J.R.R. Tolkien örökségét kezelő testület, a Tolkien Estate jogi lépéseket kezdeményezett, hogy blokkolja a Tokent.
Tud még bármiben aktuális lenni ma J. R. R. Tolkien munkássága? Egyáltalán jó író volt Tolkien? Füzessy Tamással, a Magyar Tolkien Társaság volt elnökével, az ELTE, majd a Károli Egyetem vendégoktatójával beszélgettünk.
Tovább olvasokA Guardian számolt be arról, hogy az augusztusban kibocsátott Token teljesen nyíltan kampányolt a tolkieni örögséggel. Például az a kriptovaluta akart lenni, ami egy "mind fölött", az angol eredetiben "urallja" a többit, azaz A Gyűrűk Urából elhíresült verset parafrazálta. Ráadásul a filmekben Pippint alakító Billy Boyd támogatta egy videóban. Ezek mellett pedig a kriptovaluták mögötti elvet és technológiát is tolkieni köntösbe bújtatva éltették, azaz hogy Szarumán is központosítani akarta Középföldét, bezzeg a Szövetség tagjai a decentralizáltság mellett tették le a voksukat.
Negyven éve jelent meg magyarul A Gyűrűk Ura, ennek alkalmából az Arcanumon válogattunk, hogyan írtak a szocializmusban Tolkienről, a fantasyről, és ki volt, aki az írót védelmébe vette.
Tovább olvasokBármilyen szellemes az ötlet, a szigoráról ismert Tolkien Estate nem értékelte és azonnal támadásba lendült. A Token fejlesztője védekezésül azzal érvelt, hogy ez paródia, és mint olyan, szabad, ám ezt a Szellemi Tulajdon Világszervezete nem tartotta megalapozottnak.
A Tolkien Estate így megkapta és le is állította a JRRToken.com oldalt, ami mostanra nem elérhető, az amerikai fejlesztőnek pedig meg kellett térítenie az Estate jogi költségeit.