Eddig ismeretlen Tennessee Williams-novellát találtak a háború utáni Olaszországról

Eddig ismeretlen Tennessee Williams-novellát találtak a háború utáni Olaszországról

Egy új Tennessee Williams-novellára bukkantak a Harvard Egyetemen. A szöveg 1952-ben született, de a Summer Woman című történetet Williams sosem publikálta. Most a Strand Magazine megjelentette - írta a Guardian.

Simon Eszter | 2021. szeptember 20. |

Ahogy átlépte Olaszország határát, Tennessee Williams azonnal érezte, hogy az egészsége varázslatos módon javult. „Ott volt a nap és a mosolygós olaszok” – írta A vágy villamosa szerzője a memoárjában. 

A nemrég előkerült Williams-novellában a főhős hasonló érzéseket él át, noha az olaszok nem fogadják tárt karokkal a szereplőt. A The Summer Woman egy amerikai akadémikusról szól, aki nyaranta Rómába utazik, hogy találkozzon egy nővel, aki a megismerkedésükkor utcalányként dolgozott. A főszereplő olasz látogatásai során azonban azt tapasztalja, hogy a második világháborút követő években az olaszok egyre ellenségesebben viselkednek az amerikaiakkal.

Williams főszereplője például úgy hallja, mintha valaki azt kiáltaná, coco, ami a coccobacillus rövidítése, az amerikaiakat ugyanis azzal vádolták, hogy a baktériumot biológiai fegyverként használták a koreai háborúban. Az utcán pedig “Jenkik, haza!”-feliratú, sértő graffitis falakkal találja szemben magát. A főszereplő fejében ekkor megfordul a gondolat, hogy a következő vonattal északnak induljon és visszamenjen Párizsba, messze az olasz forróságtól és a helyiektől.

Andrew Gulli a Strand szerkesztője nem érti, hogy Williams miért nem publikálta soha a szöveget. "Ez az egyik a sok irodalmi rejtély közül, ami nem fér a fejembe" - mondta a Guardiannek.

Williamst az amerikai Dél egyik legnagyobb írójaként tartjuk számon, Gulli pedig úgy mesélt a novelláról, mint a szerző egy olyan szövegéről, amelyben fény derül Williams sokoldalúságára, és amihez igencsak ki kellett lépnie a komfortzónájából. 

A szerző néhány mondat erejéig felidézi az ország szépségét és az emberek barátságos természetét, miközben egyértelmű párhuzamot von az amerikai főhős és az olasz prostituált szezonális kapcsolata, valamint a tengerentúli amerikai jelenlét között. Mindkettő konfliktusokkal, haraggal és csalódottsággal van tele, mondja Gulli.

Hírlevél feliratkozás

Williams egyébként a Tetovált rózsa című darabjában is Olaszországról írt, amely az özvegy Serafináról, egy szicíliai bevándorlóról szól, de szintén olasz környezetben játszódik a Tavasz Rómában című regénye is, amiben egy idősödő amerikai szépség költözik Rómába. 

Williams partnere, Frank Merlo, akivel 14 évig voltak együtt, egyébként szicíliai volt. Robert Bray a Tennessee Williams Annual Review alapító igazgatója az Associated Pressnek arról beszélt, hogy Williams mindig is rajongott az olasz férfiak szexualitásáért, illetve azért, hogy szemben az amerikai férfiak kimértségével, mennyire lazán viselkednek egymás közt.  

Forrás: Guardian, Public

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Tavasszal jelenik meg Tennessee Williams horrorsztorija

...
Hírek

Egy őrült éjszakáról írt eddig ismeretlen novellájában Tennessee Williams

...
Hírek

Steinbeck írt egy vérfarkasos regényt, de nem engedik kiadni

 A Gyilkosság teliholdkor című rejtélyes, teljesen befejezett vérfarkasos történetet 1930-ban visszadobta a kiadó, azóta a 233 gépírásos oldal az austini Texas Egyetem archívumában pihen.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Elszáll az agyad: tudományos, közgazdasági és filozófiai non-fictionok 2024 tavaszán

Hogyan látja az ember képzelőerejét Csányi Vilmos? Hogyan alakul át a világ, ha a politikai és hatalmi játszmák kiterjednek a világűrre? Miért kannibál a kapitalizmus? Hogyan dolgozik az idegsebész? És mit gondol az elidőzésről napjaink sztárfilozófusa, Byung-Chul Han?

...
Zöld

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

...
Zöld

Összekapaszkodva zuhanni – Így alakíthatod a klímagyászt felszabadulássá

Jem Bendell Mélyalkalmazkodás című, nagy port kavaró tanulmánya után új könyvében azt ígéri, hogy nemcsak segít szembenézni a klíma, és így a mai társadalom elkerülhetetlen összeomlásával, hanem a szorongás és a gyász megélése után segít új, szilárdabb alapokon újraépíteni az optimizmusunkat, életkedvünket. 

...
Podcast

Ne a borító alapján ítéld meg a könyvet! Podcastunkban mi megtesszük!

Ha már akadtál ki könyvborítón, ha csomagoltad már újságba a regényedet, akkor hallgasd meg ezt a podcastot, amiben bemutatjuk, mennyi szempontot kell figyelembe venni a tervezéskor. 

Szerzőink

...
Vass Norbert

„Miért kéne egy írónak apolitikusnak lennie?” – színészek és rendezők Csurka István drámáiról

...
Könyves Magazin

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...
Sándor Anna

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

SZÓRAKOZÁS
...
Szórakozás

A legújabb Bűn és bűnhődés egyelőre nehezen találja az irányt

Dosztojevszkij nagy klasszikusát, a Bűn és bűnhődést Gáspár Ildikó adaptálta színpadra az Örkényben. Vannak erős pillanatai, mégis hiányérzetünk maradt.

...
Szórakozás

Most vagy soha! – Petőfi Sándorból hiányzik a nagypöcs-energia

Ápolt arcszőrzetek, tengernyi sár és pompás díszletek. Lóth Balázs Petőfi-filmje klasszicista képregénydramaturgiát követve mondja fel március 15. történetét, de esélyt sem ad arra, hogy azonosuljunk a hőseivel.

...
Szórakozás

Az Oscar-díjas American Fiction beavat egy bonyolult gyászfolyamat részleteibe

Cord Jefferson első játékfilmje nyerte a legjobb adaptált forgatókönyv kategória Oscarját. Utánajártunk, melyik regény volt az alapanyaga, és eláruljuk, hogy tetszett nekünk a Magyarországon egyelőre csak a Prime Video kínálatában elérhető mozi.

A hét könyve
Kritika
Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt
...
Podcast

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

Új podcastunk címe Ezt senki nem mondta!, a meghívott írókkal Ott Anna beszélget a gyereknevelés és az alkotás kapcsolatáról. A negyedik rész vendége Oltai Kata.

Hírek
...
Beleolvasó

Erdős Virág verseiben nem válik szét a közélet és a magánélet ‒ Olvass bele!

...
Beleolvasó

Karin Smirnoff noirjában egy temetéssel válnak csak igazán sötétté a dolgok – Olvass bele!

...
Szórakozás

5 dolog, amiről jó, ha tudsz, mielőtt nézni kezded A háromtest-problémát

...
Hírek

Káprázatos lett az Álom luxuskivitelben gyémántokkal kirakott példánya

...
Hírek

Philip K. Dick egyik korai sci-fije új fordításban jelenik meg

...
Szórakozás

Nick Cave-dalok, Varró Dani-versek és Háy János-illusztrációk [PROGRAMAJÁNLÓ]

...
Szórakozás

Az éhezők viadala sztárja memoárban emlékszik vissza hat évtizedes pályafutására

...
Hírek

Megtalálták Kosztolányi Dezső első Byron-fordításának teljes kéziratát

...
Hírek

Vitézy Dávid: Esterházy Péter otthona helyén ne legyen társasház

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kitakarja a politikus a szépírót? Elővettük Csurka István drámáit [Csurka 90]

Csurka István ma lenne 90 éves, így arra voltunk kíváncsiak, mit lehet tudni a drámáiról. Mik a fő témái, és milyenek a hősei? Felfedezhető-e bennük a későbbi politikus? Milyen út vezetett a bemutatásukig? És vajon aktuálisak-e még? 

...
Kritika

Ujgur költőnek lenni önmagában politikai tett Kínában, és akkor még nem írtál memoárt

Tahir Hamut Izgil ujgur költő és filmes a családjával együtt 2017-ben sikeresen elmenekült Kínából a tömeges letartóztatások elől. Memoárjában bemutatja, hogyan számol fel a totalitárius állam egy kultúrát és egy népet. A Ha értem jönnek éjjel a hét könyve.

...
Nagy

„halálomat türelmesen begombolom” – ma lenne 70 éves Sziveri János

Kifejezetten rövid élet jutott neki, ma ünnepelné hetvenedik születésnapját, de már 34 éve halott. Sziveri János vajdasági születésű költőre emlékezünk.

...
Kritika

Hogyan lesz egy anyából kiapadt, halálszagú folyó?

Az Anyám, a folyó című olasz regény lírai hangon előadott, töredékekből építkező történetének egy anya-lánya kapcsolat az alapja: a negyvenes éveiben járó lány az emlékezetét, így identitását is egyre inkább elveszítő anyjának meséli el – mintegy a felejtés ellen dolgozva – családjuk szerteágazó históriáját.

...
Nagy

Márquez regénye a végakarata ellenére jelent meg – Kafka, Nabokov is hasonlóan járt

Gabriel García Márquez posztumusz kisregényének megjelenése hatalmas irodalmi szenzáció, de van egy kis üröm az örömben, hiszen nem titok, az író meg akarta semmisíteni utolsó írását. 

...
Kritika

Jon Fosse a banalitáson át talál utat a természetfelettihez

A Nobel-díjas norvég szerző egymásba írja a hófödte tájat és a koromsötét éjszakát, egymásba játszatja hősét és annak környezetét. A Fehérség az egzakttól a transzcendens felé vezet, így egyszerre szolgál a kivonulás és a bevezetés könyveként.

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: Úristen, örökre itt lesz

...

Ezt senki nem mondta – Oltai Kata: A család olyan, mint egy falka

...

A Szegény párákban Frankenstein, a szex és Mary Shelley is a ma nőjéről beszélnek