Ahogy átlépte Olaszország határát, Tennessee Williams azonnal érezte, hogy az egészsége varázslatos módon javult. „Ott volt a nap és a mosolygós olaszok” – írta A vágy villamosa szerzője a memoárjában.
A nemrég előkerült Williams-novellában a főhős hasonló érzéseket él át, noha az olaszok nem fogadják tárt karokkal a szereplőt. A The Summer Woman egy amerikai akadémikusról szól, aki nyaranta Rómába utazik, hogy találkozzon egy nővel, aki a megismerkedésükkor utcalányként dolgozott. A főszereplő olasz látogatásai során azonban azt tapasztalja, hogy a második világháborút követő években az olaszok egyre ellenségesebben viselkednek az amerikaiakkal.
Williams főszereplője például úgy hallja, mintha valaki azt kiáltaná, coco, ami a coccobacillus rövidítése, az amerikaiakat ugyanis azzal vádolták, hogy a baktériumot biológiai fegyverként használták a koreai háborúban. Az utcán pedig “Jenkik, haza!”-feliratú, sértő graffitis falakkal találja szemben magát. A főszereplő fejében ekkor megfordul a gondolat, hogy a következő vonattal északnak induljon és visszamenjen Párizsba, messze az olasz forróságtól és a helyiektől.
Andrew Gulli a Strand szerkesztője nem érti, hogy Williams miért nem publikálta soha a szöveget. "Ez az egyik a sok irodalmi rejtély közül, ami nem fér a fejembe" - mondta a Guardiannek.
Williamst az amerikai Dél egyik legnagyobb írójaként tartjuk számon, Gulli pedig úgy mesélt a novelláról, mint a szerző egy olyan szövegéről, amelyben fény derül Williams sokoldalúságára, és amihez igencsak ki kellett lépnie a komfortzónájából.
A szerző néhány mondat erejéig felidézi az ország szépségét és az emberek barátságos természetét, miközben egyértelmű párhuzamot von az amerikai főhős és az olasz prostituált szezonális kapcsolata, valamint a tengerentúli amerikai jelenlét között. Mindkettő konfliktusokkal, haraggal és csalódottsággal van tele, mondja Gulli.
Williams egyébként a Tetovált rózsa című darabjában is Olaszországról írt, amely az özvegy Serafináról, egy szicíliai bevándorlóról szól, de szintén olasz környezetben játszódik a Tavasz Rómában című regénye is, amiben egy idősödő amerikai szépség költözik Rómába.
Williams partnere, Frank Merlo, akivel 14 évig voltak együtt, egyébként szicíliai volt. Robert Bray a Tennessee Williams Annual Review alapító igazgatója az Associated Pressnek arról beszélt, hogy Williams mindig is rajongott az olasz férfiak szexualitásáért, illetve azért, hogy szemben az amerikai férfiak kimértségével, mennyire lazán viselkednek egymás közt.