Most viszont egy brit akadémikus azt kéri, hogy a Steinbeck hagyatékát kezelő szervezet engedje kiadni a könyvet. Gavin Jones a Stanford Egyetemen foglalkozik amerikai irodalommal, és szerinte óriási lenne az érdeklődés, ha megjelenhetne Steinbeck korai regénye. Főleg, hogy a Nobel-díjas író aztán teljesen más vonalon, szociálisan érzékeny, abszolút realista prózájával vált naggyá.
A Gyilkosság teliholdkor egy fiktív kaliforniai tengerparti városban játszódik egy rettegésben élő közösségben, amiben minden teliholdkor szörnyű gyilkosság történik. A nyomozók attól tartanak, hogy valamilyen természetfölötti lény portyázik a városban, ami a közeli mocsarakból érkezett. A szereplők között pedig találunk kezdő újságírót, egy titokzatos férfit, aki a helyi fegyverklubot vezeti, és egy amatőr detektívet, aki a rajongott detektíves ponyvaregényei segítségével akarja felfejteni a bűnténysorozatot.
A kéziratban még Steinbeck két illusztrációja is szerepel, ami a gyilkosságok helyszínét (és a holttesteket) ábrázolja. A könyvben ezeket az egyik szereplő rajzolja, miközben próbálja megoldani a rejtélyt.
A visszautasítás oka Jones szerint az lehetett, hogy a kiadó túl szörnyűnek találta a regényt. Jones szerint a kézirat nagyon messzire esik Steinbeck realizmusától, ami magyarázhatja, miért Peter Pym álnéven akarhatta publikálni.
A tudós szerint viszont a regény nagyon is kapcsolódik Steinbeck életművéhez abban, hogy itt is az erőszakos emberi átalakulás foglalkoztatja: az emberi-állati kapcsolat, a lincselés, vagy hogy hogyan képesek az emberek erőszakos gyilkosságra.
Mindezek ellenére a Steinbeck irodalmi ügynöksége, a McIntosh & Otis azt nyilatkozta az Observernek, hogy nem fogják kiadni a Gyilkosság teliholdkort. Arra hivatkoznak, hogy mivel Steinbeck álnéven írta, és aztán egész életében nem döntött úgy, hogy kiadja, tiszteletben tartják az akaratát.
Jones erre azt mondta, hogy Steinbeck igenis próbálta kiadni a regényt a karrierje korai szakaszában, ráadásul nem semmisítette meg, mint számos kéziratát. “Sok szerzőnek a halála után adják ki a műveit, és sokan írnak álnéven.”
Steinbeckről legutóbb egy furcsa (és talán durva) levele kapcsán írtunk. És ha már kéziratok, azt tudtad, hogy Steinbeck kutyája megette az Egerek és emberek első verzióját?