Rafi Lajos az erdélyi roma irodalom meghatározó alakja volt, aki magyar nyelven alkotott. Versei több gyűjteményes kötetben jelentek meg. A költő 1970-ben született Marosvásárhelyen, Gyergyószárhegyen élt hat gyerekével és feleségével.
A bádogosként dolgozó férfi a fizikai munkája mellett kezdett el verseket írni, amiknek pontos számát még most, 12 évvel a halála után sem lehet tudni. Rafi ugyanis előszeretettel ajándékozta oda költeményeit barátainak, ismerőseinek.
„Egyfelől bádogos volt, ami hagyományos »cigány mesterség«, ebből próbált megélni igen szegényesen, házalva a kézműves termékekkel, majd amikor kötete lett, a köteteivel is. Másfelől megalkotott egy kötetnyi magyar – és néhány romani – nyelvű verset, amelyek jelentősége szerintem az, hogy tulajdonképpen megalapítanak egy új irodalmi kategóriát, az erdélyi magyar-roma költészetet, annak mindenfajta születési sebével és traumájával együtt" – mondta róla a roma irodalomról szóló cikkünkben Borbély András.
Erről a kettősségről mesélt a költő abban a 2012. szeptember 15-én készült videóban is, ami nemrég került fel a Rafi Lajos emlékét ápoló Facebook-oldalra. A rövid felvételen két vers és egy amolyan interjútöredék látható.
A költő a felvételt készítő noszogatására előbb elszavalta egy költeményét, majd azt kéri, hogy kérdezzék az életéről. Felmenői dolgos kovácsok, rézművesek voltak, nála azonban valami „genetikai eltolódás történhetett”, magyarázta.
Amikor ugyanis óvodába járt, elkezdte megszeretni a magyar nyelvet: „Olyan puha, olyan érzékeny volt a számomra, olyan szép, olyan csengő-bongó, hogy elkezdtem olvasgatni.”
Igazából 10 éves koromban határoztam el, hogy ezt a nyelvet nemcsak olvasni, hanem művelni fogom.
Ez az ötletem lassacskán valósul meg” – vallotta az akkor 42 éves Rafi.
A költő élete tragikus véget ért, 2013-ban mindössze 43 évesen hunyt el, vonat gázolta el. A halála tizedik évfordulóján rendezett eseményről a Transtelex számolt be. A költő gyerekkori barátja, Ferenczi Attila itt idézte fel, hogy „Rafi főleg társaságban szeretett írni és egy szuszból megírta, ha »hajtotta a vére«, és ahhoz a változathoz, ami akkor megszületett, ragaszkodott, utólagos visszajelzések miatt sem módosította szövegeit”.
Versei 2007-ben jelentek meg először a Földhöz vert csoda című gyűjteményben, ezt svédül is kiadták. Halála előtt publikálta Az élet számlája című gyűjteményét. Két kötete posztumusz jelent meg: Halottként él az Isten. Összegyűjtött versek 2017-ben és a Találkozások antológia.
Nyitókép forrása: Rafi Lajos - Over the Rainbow / Facebook