Puzsér Róbert Metafizikája már megjelenésében figyelemre méltó: a fekete keménykötéses, feketére élfestett könyv 452 fekete oldalán a szerző csupa fehér nagybetűvel szedve fejtegeti meglátásait a világról és az igazságról.
A fülszöveg szerint: a szerző „a magyar ábécé huszonkét betűjével huszonkét fogalmat alkotott, amelyeket ontológiai igénnyel jár körül a kötet huszonkét fejezetében – szándéka az, hogy az így leírt huszonkét kör együtt akkora síkot fedjen le, ami átfogó képet ad a valóság és az igazság viszonyáról”.
Cikkünkben összeszedtük, szerintük milyen kötetek, illetve műfajok inspirálhatták Puzsér Róbertet a kötet megírására – már a saját véleményvezéri pályafutása mellett. Azt persze majd ő elmondja a Margón, hogy pontosan milyen előképei voltak.
S.L. MacGregor Mathers: A Tarot
A tarot-inspiráció a legegyértelműbb, ezt a Metafizika leírása is elmagyarázza: „Az ábécé betűinek és a tarot nagy arkánumának számbeli egyezésére alapozva a szerző a fejezetek címei és a nagy arkánum huszonkét lapjának archetípusai közt analógiás párokat alkotott, így a huszonkét fejezet szövegét vizuálisan azokhoz tartozó képzőművészeti alkotások egészítik ki, és helyezik tágabb összefüggésbe.”
S. L. MacGregor Mathers rövid munkáját ajánljuk, ami bevezetést nyújt a tarot szerkezeti és ezoterikus aspektusaiba. A szerző a 19. század befolyásos titkos társaságának, az Arany Hajnal Hermetikus Rend három alapító tagjának az egyike volt. A szerző a tarot rendszerét és az ezoterikus hagyományban elfoglalt helyét mutatja be a könyvben.
Arthur Schopenhauer: A világ mint akarat és képzet I-II.
Ha felütöd a Metafizikát, mindjárt az első fejezet az akarattal foglalkozik igazság és valóság viszonyában. És komolyabb elődöt nem is találhatnánk a témának, mint a nagy Schopenhauert és fő művét, amiből Nietzsche is sokat inspirálódott, csak ő sok humorral tette.
Jordan B. Peterson: 12 szabály az élethez - Így kerüld el a káoszt!
Egyszerűen nem lehet kihagyni a listából korunk megmondópápáját, Jordan Petersont, ha egy olyan könyvről beszélünk, amiben egy középkorú férfi jól meg akarja magyarázni a széles tömegeknek, hogy is vannak a dolgok az életben.
Peterson szerint az ember és a társadalom legfontosabb tennivalója, hogy elkerülje a káoszt és ugyanakkor a diktatúrát, hogy rend legyen az életben és a fejekben. Érvei alátámasztására régi hiedelmeket ötvöz változatos tudományos erdeményekkel, így juthattunk el többek között ahhoz a példájához, amiben a homár idegrendszerét kötötte össze a sikeres élettel. Peterson az elmúlt évtized nagy provokátora és megosztó személyisége volt, világszerte milliók rajongtak érte – portrécikkünkben bővebben olvashatsz róla.
Márai Sándor: Füves könyv
Kár lenne kihagyni a sorból a magyar füveskönyvek füveskönyvét. Egy időben nem lehetett úgy kinyitni az internetet, megkapni egy ajándékkönyvet az iskolában vagy a családtól, hogy így vagy úgy fel ne bukkanjon maga a Füves könyv vagy legalább egy belőle idézett bölcsesség.
Marcus Aurelius: Elmélkedések
Antik példának Arisztotelész Metafizikáját várnád, de a sok nagybetű Puzsérnál egyszerűen nem tudja nem eszünkbe juttatni – amolyan szöges ellentétként – a sztoikus filozófuscsászárt, akinek elmélkedései amúgy a világirodalom legolvasottabb művei közé tartoznak. Olyan időtlen megmondókötetecske az övé, ami ráadásul ma is nagyon trendi módon arra biztat, hogy mivel minden a fejben dől el, és a világot nem tudod irányítani, de a saját hozzáállásodat igen, ezért ne feszülj olyan dolgokon, amik nem tartoznak a kontrollod alá.