A Mastercard – Alkotótárs-ösztöndíjas Puskás Panni Szabados Ági vendégeként mesélt kedvenc könyveiről és olvasási szokásairól Youtube-on a Mutasd a könyvespolcod! sorozatban.
Elajándékozza a könyveket
Puskás Panni beszélt arról, hogy hogyan alkot. A Megmenteni bárkit című, 2023-ban megjelent regényét (az év legjobb könyvei közé választottuk) például két hónap alatt, nagyon koncentráltan írta, és ő olyankor fejben máshol jár, nem igazán tud jelen lenni a hétköznapjaiban.
Elmesélte, hogy
az írásban az autonómiáját szereti.
Novellákkal kezdte, és eleinte nem gondolta túl komolyan, de aztán Kiss Tibor Noé lett a mentora, aki bátorította, hogy gondolkozzon kötetben is. Regényt azért írt, mert szeretett volna egy témában jobban elmélyedni, és eközben megértette azt is, milyen az, amit szerzők gyakran mondanak, hogy magát írja a könyv.
Készülő regényének központi témája lesz az eutanázia és az önrendelkezés. „Nagyon bánt, ahogy a társadalom az idősekkel bánik. Bizonyos kor fölött úgy viselkedik velük a társadalom, mintha gyermekek lennének”, mondta. A „személyes és emberi” történetben egy idős professzor és egy tinédzser kerül hasonló helyzetekbe, egyiküket sem engedik döntéseket hozni, bár képesek lennének rá.
Ami az olvasást illeti, nagyon szeretne napi 50 oldalakat olvasni, de erre a színikritikusi tevékenysége mellett esténként nincs ideje.
A kedvenc könyvei sokszor a hiányukkal tüntetnek a polcán,
mert ha egy kötetről eszébe jut valaki, akkor odaajándékozza az illetőnek.
Szerb, Travers, Selyem
Puskás Panni az epizódban élete három nagyon fontos könyveként az Utas és holdvilágról, a Mary Poppins-regényekről, és Selyem Zsuzsa novelláskötetéről mesélt.
Az Utas és holdvilágban nagyon szereti a modernségét és a lazaságát, illetve hogy egyszerre tragikus és ironikus. A Megmenteni bárkit (itt beleolvashatsz) egyik szereplője Firenzében tulajdonképpen egyfajta bosszút áll a Szerb Antal által megírt Mihályon, aki több nővel csúnyán elbánt.
Puskás Pannival második kötete, a nemrégiben megjelent Megmenteni bárkit kapcsán beszélgettünk többek között a punk szubkultúráról, a szabadság természetéről, a másik ember és a világ megmentésének vágyáról, valamint Siracusa különleges védőszentjéről, Santa Luciáról.
A csudálatos Maryből és folytatásaiból sokat olvasott fel az édesanyja gyerekkorában, és tetszik neki, hogy „annyira kreatívan nyúl a varázslathoz”. Ráadásul a dada egy különleges női karakter, mert
semmiben nem felel meg annak, amit a könyv születésekor egy női hőstől elvártak.
Harmadikként Selyem Zsuzsa Az első világvége, amit együtt töltöttünk című könyvét említette, amit a covid járvány alatt olvasott. Nagy hatással voltak rá a novellák, olyannyira, hogy írt is egy világvége témájú saját elbeszélést egy Selyem Zsuzsa nevű karakterrel.