Az interjúban Prőhle Gergely felidézte, hogyan került a katolikus Esterházy-család könyvtára a Magyar Evangélikus Egyházhoz. Elmondta, Esterházy Péternek nem volt érdemi kötődése az evangélikus egyházhoz, ugyanakkor Fabiny Tamás elnök-püspökünkkel jó viszonyban voltak. Az író halála után pedig a család felajánlotta Tamás püspöknek a könyveket. Így alakult, hogy a Szentkirályi utcai országos központ földszintjén elkezdték kialakítani a teret a könyvtár számára.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, a könyvek zöme ősszel beköltözött az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárba. A remények szerint már 2022 januárjában meg is nyílhat a könyvtár a Magyarországi Evangélikus Egyház székházában. Tegnap este a Gyűjteményi esték keretében egy beharangozó beszélgetéssel mutatták be az új teret. Esterházy Péterről és könyvtáráról Morcsányi Géza dramaturg, műfordító, a Magvető volt igazgatója, Jánossy Lajos, a Litera szerkesztője, Prőhle Gergely országos felügyelő és Fabinyi Tamás elnök-püspök beszélgetett. Az est online visszanézhető, a legfontosabb gondolatokat pontokba szedtük.
Tovább olvasokPrőhle Gergely mesélt arról is, hogy Esterházyék könyveiben rengeteg érdekes dedikáció van. Esterházy könyvei által így azt a bonyolult irodalmi, művelődéstörténeti, politikai kapcsolatrendszert is meg lehet ismerni, ami körülötte mint irodalmi, közéleti szereplő körül kialakult. Prőhle hangsúlyozta, nem tartja indokoltnak, hogy Esterházy Péter hagyatéka nem marad Magyarországon (a Berlini Művészeti Akadémia Archívumába került). „Nem tartom jónak, hogy Németországba kerülnek ezek a hagyatékok, politikailag és szakmailag sem látom indokoltnak. Ugyanakkor akár Kertésszel, akár Esterházyval kapcsolatban elképesztőnek tartom azokat a gesztusokat, amelyek végül oda vezettek, hogy ezek a döntések megszülettek” – nyilatkozta. Kiemelte azt is, hogy szerinte a magyar közgyűjteményi rendszernek minden korban kötelessége gyűjteni, gondozni a jelentős írói életműveket, hagyatékokat, bármit is gondol éppen az ideális kánonról.
Milyen könyvtára volt Esterházy Péternek? Vajon felfedezhető-e kapcsolat az írásaiban rejlő sűrű intertextuális háló és az általa birtokolt, forgatott könyvek között? Milyen magyar és világirodalmi kötetek sorakoztak a polcán, és milyen írók dedikálták neki a könyveiket? Utánajártunk, hogy milyen lesz az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár, és milyen kincsekre bukkanhatunk majd benne.
A Könyves Magazin, a Magvető Kiadó támogatásával május végén egyszeri és megismételhetetlen kiadványt jelentetett meg az öt éve elhunyt Esterházy Péterről, valamint szellemi és kulturális hagyatékáról. A magazint itt tudod megrendelni.
Tovább olvasokAz interjúban szóba került az is, hogy a már fentebb említett dedikációk hogyan rajzolják ki Esterházy Péter kapcsolatrendszerét. Prőhle elmondta, hogy a könyvtárban van például több Szabó Magda-kötet, hogy Tandori Dezső ajánlásai olykor nagyon viccesek, Orbán Ottóéi pedig meghittek, szépek, a sor pedig hosszan folytatható. Temesi Ferenc például azt írta a Bartók című regénye dedikációjában, hogy „Péternek és Gittinek baráti szeretettel”, viszont ha kinyitjuk a könyvet a 401. oldalon, ahova egy karácsonyi szalvéta van betéve, izgalmas kiegészítést találunk.
A teljes interjú ITT olvasható.