Kincsek az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárból

Kincsek az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárból

Milyen könyvtára volt Esterházy Péternek? Vajon felfedezhető-e kapcsolat az írásaiban rejlő sűrű intertextuális háló és az általa birtokolt, forgatott könyvek között? Milyen magyar és világirodalmi kötetek sorakoztak a polcán, és milyen írók dedikálták neki a könyveiket? Utánajártunk, hogy milyen lesz az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár, és milyen kincsekre bukkanhatunk majd benne.

A Könyves Magazin, a Magvető Kiadó támogatásával május végén egyszeri és megismételhetetlen kiadványt jelentetett meg az öt éve elhunyt Esterházy Péterről, valamint szellemi és kulturális hagyatékáról. A magazint itt tudod megrendelni.

Forgách Kinga | 2021. június 07. |

Tavaly áprilisban, Esterházy Péter születésének 70. évfordulóján jelentette be a család, hogy az evangélikus egyháznak adományozzák az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárat, amely négyszáz folyóméternyi könyvből, megközelítőleg 12-13 ezer kötetből áll. Bár korábban ötletként az is felmerült, hogy a könyvtár Pannonhalmára kerülhetne, végül az Evangélikus Országos Gyűjtemény gondjaira bízták, ahol azóta már meg is kezdődött a könyvek feldolgozása és az új könyvtár terének megtervezése, kialakítása. „A könyvek, amik között felnőttünk, jó helyre kerültek! Feldolgozzák, egyben tartják, vigyáznak rá, kutatható és helyben olvasható” – nyilatkozta akkor Esterházy Marcell a Hajónaplónak adott interjúban.

-

A gyűjtemény végleges helye a Magyarországi Evangélikus Egyház székházában lesz, az Üllői út 24. szám alatt, ahol várhatóan 2022 második felében nyitja meg kapuit az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár, amely nemcsak az Esterházy-kutatók és rajongók számára lesz izgalmas, hanem Budapest egyik fontos kulturális tere is lesz. Hogy pontosan hogyan kell elképzelni ezt a könyvtárat, miként zajlik a feldolgozás, milyen könyveket találunk a gyűjteményben, és mik a tervek vele, abba H. Hubert Gabriella, az Evangélikus Országos Gyűjtemény igazgatója, Zászkaliczky Zsuzsanna közművelődési igazgatóhelyettes, valamint Balogh Kriszta, az Evangélikus Országos Könyvtár vezetője avatott be minket.

Az Esterházy Péter és Gitta Könyvtár feldolgozása 2020 júniusában kezdődött meg. Az azóta eltelt háromnegyed évben megközelítőleg 9000 kötetet katalogizáltak, ez körülbelül a teljes gyűjtemény háromnegyedét teszi ki. Mindeközben elkezdődött a könyvtár leendő terének az előkészítése is. Ez elsősorban az építészeti előkészületeket jelenti, már készen vannak a könyvtár látványtervei, de zajlik a bútortervezés és a bútorgyártás is.

A legizgalmasabb kérdés persze az, hogy milyen könyvek, milyen kincsek vannak az Esterházy Péter és Gitta Könyvtárban, hiszen minden bizonnyal ott kell legyenek azok a kötetek, amelyek az írót inspirálták, amikből dolgozott, amik hatottak a munkáira, és persze mindazok, amelyekből idézett. Ha majd kész lesz a könyvtár, az irodalomtörténészekre, Esterházy-kutatókra vár, hogy feltérképezzék, milyen kapcsolatok vannak a könyvtár és az életmű között. Néhány érdekesség persze már a katalogizálás során is kiderült. Mint azt Balogh Krisztától megtudtuk,

a gyűjteményben a magyar irodalom dominál, de sok a világirodalmi kötet is, főként a német nyelvű könyv, valamint Esterházy Gitta művészettörténeti könyvei is jelentős számúak, hiszen az ő könyvtárrésze is odakerült.

A könyvek feldolgozását hárman végzik, a polcrendben felsorakozó dobozokat egymás után felnyitják, majd átnézik a köteteket és rögzítik a könyvadatokat, egyéb észrevételeket. Az Esterházy-könyvtár kötetei általánosságban nagyon jó állapotban vannak, beleértve a régebbi darabokat is. Esterházy Péternek nem volt ex librise, voltak viszont olyan könyvek, amelyekbe beleírta a nevét. A feldolgozás során jó pár könyvből cetlik potyogtak ki, akadt köztük olyan is, amelyen kis rajzocskák vannak. Valószínűleg az életmű szempontjából ezeknek nincs sok jelentősége, az viszont kiderült, hogy 

Esterházy bármit szívesen használt könyvjelzőnek, ami a keze ügyébe került, legyen az buszjegy, meghívó, beszállókártya vagy orvosi beutaló.

Tovább olvasnál? A cikk folytatását a Könyves Magazin Esterházy-különszámában találod, amit itt tudsz megrendelni!

Hírlevél feliratkozás
Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Tudunk még ma Esterházyt olvasni?

A Magvető Kiadó és a Líra Könyv közösen mutatta be online a Könyves Magazin Esterházy-különszámát. A bemutatón Turi Tímea (a lapszám társszerkesztője) beszélgetett a lapszám két szerzőjével (a sok közül), Fehér Renátóval és Szegő Jánossal.

...
Nagy

Esterházy gyerekként Majkon tanulta meg, mi az a munka

A Károlyiak sokkal hamarabb csináltak karriert, mint az Esterházyak – írja Esterházy Péter a Harmonia Caelestisben, amelynek lapjain biztos kézzel vezeti végig az olvasót a családfa minden ágán és bogán. A nagymama, Károlyi Margit a főszereplője annak a néhány éve forgatott dokumentumfilmnek is, amely a grófnő alakján keresztül Majkról és az Esterházy családról is mesél.

...
Nagy

Esterházy hagyatéka tartogathat meglepetéseket

Közel ötven év írói munkája, vázlatok, piszkozatok, kéziratok, szemelvények és megszámlálhatatlan levél – egyebek között ezt tartalmazta az a rengeteg doboz, amelynek átvételéről tavaly novemberben adott hírt a Berlini Művészeti Akadémia Archívuma. Utóbbi ad otthont Esterházy Péter irodalmi hagyatékának, amelynek rendszerezése már elkezdődött, de feldolgozása még évekig tarthat. Interjú Werner Heegewaldttal, a Berlini Művészeti Akadémia Archívumának igazgatójával.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ez a könyv minden kérdésre válaszol, amit feltettél sörivás előtt, közben vagy után

Mark Dredge Sör mesterkurzusa az erjesztett ital karakterjegyeinek felismerése terén segít magabiztosságot szerezni, és abban is a segítségünkre siet, hogy megértsük, hogy kerültek oda.

...
Zöld

Csányi Vilmos: Biológiailag meg lehetne hosszabbítani az életet, de nem biztos, hogy érdemes

Csányi Vilmos és Barát József Jövőpánik Beszélgetések a lehetséges határairól című kötetében a jövő bizonytalanságairól beszélget tudományos igénnyel, így szóba kerül robotosítás, a közösségek átalakulása, szülőség és szerelem, de a biológiai határaink is.

...
Zöld

Az írók jóval a tudósok előtt ráéreztek az agy működésére – interjú a világhírű agykutatóval

Dr. Scott A. Small Alzheimer-kutató érdekfeszítően írt arról, miért tesz jót nekünk az egészséges felejtés. Szóba került Salman Rushdie elmepalotája, a kreativitás és a MI, az alvás és a társadalmi felejtés szerepe, illetve a pszichopaták és a csimpánzok is. Interjú.

...

Visky András: A valóságot a fikció és a képzelet révén ismerjük meg

...

Ha beérek Zalába, veszek egy nagy levegőt - itthon vagyok [SÁNTAKUTYA]

...

Robert Capa: magyar fotósból lett a világ szeme [PODCAST]

...

Simon Márton: A Polaroidok sikere után hirtelen más lettem, mint aki voltam [Visszapillantó]

...

Boldizsár Ildikó: A történetmondás eltűnése is okozza, hogy már nem vagyunk alázatosak a természettel [Analógia]

Gyerekirodalom
...
Gyerekirodalom

A titokzatos gombáktól a krillekig [Könyvesblokk]

Szeptemberi Könyvesblokkunkban ezúttal a gyerekeknek (és szüleiknek) kedvezünk: válogatásunkban ismeretterjesztő kötetet, akciódús meseregényt és zseblámpás könyvet ajánlunk.

...
Gyerekirodalom

Réz András regényében egy ördögi figura mozgatja a háttérből a szálakat

A Lukrécia papucsai című ifjúsági regényben épp a legjobbak buknak meg természettudományból, a pótvizsgára készülő csapat ráadásul furcsábbnál furcsább kalandokba keveredik. És ezekben valahogy mindig a helyettesítő tanár keze van. Olvass bele!

...
Gyerekirodalom

Hogyan vegyük rá újra a gyerekeket az olvasásra?

A nyári szünet általában a nagy olvasások ideje, de nincs ez mindenkinél így. De mit tehet az a szülő vagy pedagógus, aki azt szeretné, hogy a gyerek ősszel újra visszataláljon az olvasáshoz? Mutatunk néhány tippet és tanácsot.