Woody Allen: New York-i komédia (rendező: Puskás Tamás)
Hol? Centrál Színház
Mikor? 2021. március 5. 19:00
Ár? 4200 Ft
Az életközépi válság, a kapuzárási pánik, a kapcsolatok és házasságok kiüresedése, a sorsfordító döntések meghozatalának örökös elodázása és a társadalmi nyomás kontra egyéni boldogság Woody Allen állandó témái. Filmjeiben és színdarabjaiban szinte mindig találkozunk ezekkel a jelenségekkel és az ezeket átélő entellektüel karakterekkel. Így van ez a 2006-ban bemutatott New York-i komédiában is, ahol két középkorú házaspár döbben rá saját kapcsolatának működésképtelenségére, felidéződnek a régmúlt keserűségei és lelepleződnek a jelen permanens hazugságai. Woody Allennél a személyesség az egyik legfőbb formanyelvi és tartalmi sajátosság, sokszor maga is gyakran szereplője saját műveinek, így talán a Centrál Színház részéről sem túlságosan titkolt áthallás az, hogy a négy főszereplő (Básti Juli-Puskás Tamás és Nagy-Kálózy Eszter-Rudolf Péter) az életben is házastársak. Őket nézve magunkra ismerhetünk a jómódú, nagyvárosi, neurotikus archetípusokban és közben fel vagyunk hatalmazva, hogy jókat röhögjünk saját magunkon.
Friedrich Schiller: Don Carlos (rendező: Nagy Péter István)
Hol? Radnóti Színház
Mikor? 2021. március 6. 20:00
Ár? 4500 Ft
A Radnóti Színház új premierjének időpontja novemberről márciusra csúszott át a járvány miatt, ráadásul a próbák egy részét kénytelenek voltak online megtartani. Most viszont végre a stream segítségével bemutathatják a Don Carlost, a fizikai színházi koreográfus-rendező szakirányon végzett Nagy Péter István rendezésében, akit eddig inkább a független színházi munkáiból ismerhettünk meg. A 16. században játszódó mű telis-tele van olyan társadalmi és politikai szembenállásokkal, amik a történelem során újra és újra megismétlődtek különböző korokban és különböző társadalmakban, valamint napjaink aktualitásai is könnyen fellelhetőek bennük. Schiller drámájában megjelenik a totális rendszer önkénye, a társadalmi szolidaritás leépülése, a másként gondolkodó, szabadságra vágyó és változtatni akaró fiatalok ellenszegülése és az eszmékért folytatott harcokba kódolt, elkerülhetetlen tragédiák. A címszerepben a társulat egyik legújabb tagját, Nagy Márkot láthatjuk.
Garai Judit (Anouilh, Schiller, Shaw drámái alapján): Jeanne d’Arc (rendező: Hegymegi Máté)
Hol? Katona József Színház
Mikor? 2021. március 12. 19:00
Ár? 3900 Ft
(Fotó: Dömölky Dániel)
J’eanne d’Arc, az orléans-i szűz karaktere és története számos filmkészítőt, képzőművészt, színházcsinálót és írót ihletett már meg. Nem véletlen, hogy a Garai Judit által készített színpadi adaptáció több híres drámaíró munkájából készült el, ráadásul a valódi per dokumentációjából is merített anyagot a szövegkönyvhöz. Hegymegi Máté rendezéseinek főhősei általában férfiak, akik sokszor valamilyen ügyért vagy épp valami ellen küzdenek. A Katonában viszont rátalált arra a színésznőre, Mészáros Blanka személyében, aki miatt ezúttal egy emblematikus női alakot választott. Jeanne d’Arc harca azért is egyedi, mert képes akár a józan ész határain is túlmenni, hogy kiálljon a meggyőződése és a hite mellett, még akkor is, ha ezért társai cserben hagyják, őrültnek tartják, vagy máglyára vetik. Mészáros Blanka valóban tökéletes választás volt, hiszen 2019-ben a POSZT-on megkapta a legjobb 30 év alatti színésznőnek járó díjat és a színikritikusok is neki ítélték a legjobb női főszereplő díját.
Durica Katarina: A rendes lányok csendben sírnak (rendező: Paczolay Béla)
Hol? Vígszínház
Mikor? 2021. március 13. 19:00
Ár? 3900 Ft
(A kép a színház oldaláról származik.)
Durica Katarina harmadik regénye, A rendes lányok csendben sírnak 2018-ban jelent meg (interjúnk a darabról), most márciusban pedig az Egyasszony rendezője, Paczolay Béla állítja színpadra a Vígszínház legkisebb, legintimebb terében, a Házi Színpadon. A regény a 90-es években játszódik, ahol három nő életútját ismerhetjük meg, akik ugyanannak a panelháznak a lakói. A szereplők életén keresztül kirajzolódik Európa egyik legsötétebb maffiatörténete, a magyar határtól nem messze található Dunaszerdahelyen. A regény nem egy fiktív cselekményt tár elénk, az írónő a valós események áldozataival készített interjúkból, vallomásokból és beszámolókból alkotta meg a brutális, felfoghatatlan történetet. A három nőt Kiss Mari, Balázsovits Edit és Márkus Luca alakítják.
Színészbüfe/Büfészínész 2. (rendező: Mácsai Pál)
Hol? Örkény István Színház
Mikor? 2021. március 27. 20.00
Ár? 3800 Ft
A szilveszteri első rész után március végén érkezik a Színészbüfé/Büfészínész 2. része, ahol a társulat másik fele ül majd le egymással élőben beszélgetni, azaz Bíró Kriszta, Borsi-Balogh Máté, Csuja Imre, Epres Attila, Ficza István, Für Anikó, Gálffi László, Józsa Bettina, Kókai Tünde, Mácsai Pál, Nagy Zsolt, Novkov Máté, Patkós Márton, Pogány Judit, Polgár Csaba, Szandtner Anna és Vajda Milán. A díszlet egy amolyan “kicsit szedett-vedett de a miénk” hangulatú színészbüfé berendezésére hajaz, ami a színházak életében a nagy beszélgetések és a késő éjszakába nyúló még nagyobb megfejtések legfontosabb színtere. Az első részben például Mácsai Pál arról vallott, hogy a főiskolai felvételin nem sikerült lehengerelnie Gyarmati Fannit a Candide-ról szerzett addigi tudásával, Máthé Zsolt viszont kellőképp meglepte a vizsgabizottságot a Dallasból vett “Bobby monológgal”. Várhatóan újabb fordulatos történetekkel és nagy röhögésekkel készülnek az Örkényben, a szolidaritás jegyében pedig a jegybevétel felét a független társulatok megsegítésére ajánlják fel.
Aki pedig szeretne még többet megtudni a színészek “civil” életéről, annak jó hírünk van, április elsejétől elindul az Örkény Közeli online beszélgetéssorozat. Az első adásban Csuja Imrével, Ficza Istvánnal, Jéger Zsomborral és Józsa Bettinával beszélgetnek majd az SZFE televíziós műsorkészítő osztály hallgatói, családról, pályakezdésről, beilleszkedésről, külföldi lehetőségekről és persze az SZFE-ügyről.