A Nők Lapja tavaly indította el a 100 legjobb könyv mozgalmat, amelyben az elmúlt év legjobb könyveit keresik. Idén négy kategóriában adták át a legjobbaknak járó elismeréseket. A tegnap esti díjátadón kiderült, ki kapta a díjakat:
- A legjobb kortárs magyar regény: Tóth Krisztina - A majom szeme (Magvető)
- A legjobb kortárs külföldi kortárs regény: Jonathan Franzen - Keresztutak (21. Század Kiadó)
- A legjobb magyar gyerek- és ifjúsági könyv: Bajzáth Mária - Kerek élet fája (Lampion Könyvek)
- Közönségdíj: Fábián Janka - Árvízi napló (Libri)
A teljes listát és a nyerteseket a novemberben megjelenő Nők Lapja 100 legjobb könyv bookazine-ja tartalmazza.
Tóth Krisztina A majom szeme című regényét a nyári Margón mutatták be, ahol a nemzedékről nemzedékre öröklődő sérelmekről, a hatalommal való visszaélésről, valamint a tudatátültetés és a manipuláció kérdéséről is szó esett. Később a hét könyve is volt nálunk:

Pár nappal ezelőtt Byung-Chul Han, korunk egyik sztárfilozófusa arról beszélt magyarországi előadásán, hogy az emberiség kollektív nárcisztikus depresszióban szenved, amelynek többek közt a fogyasztói társadalom és a digitalizáció tárgyiasító törekvése az oka. Tóth Krisztina új regényét, A majom szemét olvasva óhatatlanul is bevillantak Han gondolatai, a könyvet ugyanis értelmezhetjük úgy is, mint ennek a „nárcisztikus pokolnak” az irodalmi lenyomatát. Egy perverz és nárcisztikus főhős és egy kegyetlen és nárcisztikus politikai-társadalmi berendezkedés tárul elénk ebben a könyvben, amelynek olvasója hosszas oknyomozás után tudja csak felfejteni, hogy mi lehetett az a pont, ahol az egyszerű hétköznapok felett átvette az irányítást a gonosz banalitása, és ahol a mindennapi élet egyszer csak átcsúszott disztópiába. A majom szeme a hét könyve.
Tovább olvasokJonathan Franzen Keresztutak című regénye szintén a hét könyve volt nálunk. "A Franzen-recept a Keresztutakban is jól működik, a személyes drámák és a múltbeli megaláztatások nagyon szépen épülnek fel, lépésről-lépésre, precízen tárul fel az olvasó előtt a karakterek mélysége, a kis életekből, ahogy lenni szokott, nagy történetek alakulnak" - írtuk kritikánkban, amely teljes terjedelmében itt olvasható:

Hol vannak már azok az idők, amikor Jonathan Franzen csak hoszú évek után jelent meg itthon? Azóta már napjaink legismertebb amerikai regényírójának az összes könyve és még egy esszégyűjteménye is olvasható magyarul. Legújabb könyve pedig, ami a hetvenes évektől kezdve egy család történetén keresztül mutatja be az Egyesült Államokat, már a megjelenés évében, azaz idén megkapta a magyar fordítást. A Keresztutak (olvass bele) a hét könyve.
Tovább olvasokBajzáth Mária mesekalendáriumáról a Bookline Kids rovatunkban írtunk; a kötet a nagyobb gyerekeket szólítja meg, és arra buzdítja őket, hogy ne csak ismerjék és értsék, de építsék is be régi hagyományainkat a mindennapokba: