A Nők Lapja tavaly indította el a 100 legjobb könyv mozgalmat, amelyben az elmúlt év legjobb könyveit keresik. Idén négy kategóriában adták át a legjobbaknak járó elismeréseket. A tegnap esti díjátadón kiderült, ki kapta a díjakat:
- A legjobb kortárs magyar regény: Tóth Krisztina - A majom szeme (Magvető)
- A legjobb kortárs külföldi kortárs regény: Jonathan Franzen - Keresztutak (21. Század Kiadó)
- A legjobb magyar gyerek- és ifjúsági könyv: Bajzáth Mária - Kerek élet fája (Lampion Könyvek)
- Közönségdíj: Fábián Janka - Árvízi napló (Libri)
A teljes listát és a nyerteseket a novemberben megjelenő Nők Lapja 100 legjobb könyv bookazine-ja tartalmazza.
Tóth Krisztina A majom szeme című regényét a nyári Margón mutatták be, ahol a nemzedékről nemzedékre öröklődő sérelmekről, a hatalommal való visszaélésről, valamint a tudatátültetés és a manipuláció kérdéséről is szó esett. Később a hét könyve is volt nálunk:
Tóth Krisztina új regényében egy perverz és nárcisztikus főhős és egy kegyetlen és nárcisztikus politikai-társadalmi berendezkedés kerül párhuzamba. A mozaikos történetet az olvasónak kell felfejtenie, ahogy azt is, mi lehetett az a pont, ahol az egyszerű hétköznapok felett átvette az irányítást a gonosz banalitása, és a mindennapi életből disztópia lett. A majom szeme a hét könyve.
Tovább olvasokJonathan Franzen Keresztutak című regénye szintén a hét könyve volt nálunk. "A Franzen-recept a Keresztutakban is jól működik, a személyes drámák és a múltbeli megaláztatások nagyon szépen épülnek fel, lépésről-lépésre, precízen tárul fel az olvasó előtt a karakterek mélysége, a kis életekből, ahogy lenni szokott, nagy történetek alakulnak" - írtuk kritikánkban, amely teljes terjedelmében itt olvasható:
Jonathan Franzen legújabb könyvében minden úgy működik, ahogy egy Franzen-regényben működnie kell: miközben elmerülünk a szereplők lelki nyomorában, a hetvenes évek Amerikájával is megismerkedünk. A Keresztutak a hét könyve.
Tovább olvasokBajzáth Mária mesekalendáriumáról a Bookline Kids rovatunkban írtunk; a kötet a nagyobb gyerekeket szólítja meg, és arra buzdítja őket, hogy ne csak ismerjék és értsék, de építsék is be régi hagyományainkat a mindennapokba:
Bajzáth Mária színes, illusztrált kötetbe gyűjtötte a magyar népmeséket és legendákat, a Kerek élet fája című mesekalendárium küldetése pedig, hogy rávilágítson, milyen hagyomány bújik meg egy-egy ünnep mögött.