Bonaparte Napóleon: Az uralkodás művészete
Az idén jubiláló Helikon Zsebkönyvek legelső kötete volt a hadvezér-államférfi könyve, Az uralkodás művészete. Ebben a kötetben Bonaparte Napóleon szellemes, a Machiavellit megszégyenítő cinizmust sem nélkülöző gondolatait olvashatjuk háborúról és békéről, politikáról és törvényhozásról, vallásról és társadalomról, családról és szerelemről.
Noël Simsolo: Napóleon
Noël Simsolo kétkötetes képregényben próbálja megfejteni a titkot, hogy miként válhatott a kis korzikai katonából tábornok, konzul, majd Franciaország császára. Tavaly jelent meg az első rész, idén pedig a második, amelynek középpontjában épp a csúcsidőszak, a napóleoni uralom fénykora áll, az Egyiptomból való hazatéréstől kezdve egészen a császár házasságkötéséig Mária Lujza osztrák főhercegnővel.
Jeanette Winterson: A szenvedély
A napóleoni háború korába vezet vissza Jeanette Winterson 1987-es regénye, A szenvedély: hőse egy fiatal francia katona, aki szenvedélyesen szereti Napóleont, és szakácsinasaként egészen Oroszországig kíséri. Bár a regényben erős a történelmi háttér, mégsem lehet történelmi regénynek nevezni, egyik legfőbb ambíciója pedig a szenvedély sokféleségének bemutatása. Ez a regény Winterson pályáján is fontos fordulópontot jelentett, és nemcsak azért, mert elnyerte vele a John Llewellyn Rhys-díjat, hanem mert a könyvet övező hírverésnek, és az abból fakadó eladásoknak köszönhetően végre teljes munkaidőben az írással tudott foglalkozni.