Maryse Condé (fotó: Claire Garate, National Book Foundation) - konyvesmagazin.hu

Meghalt Maryse Condé, a karibi irodalom nagyasszonya

Az alternatív Nobel-díjjal is kitüntetett Maryse Condé író a francia nyelvű irodalom ünnepelt szerzője és elhivatott népszerűsítője volt.

ki | 2024. április 03. |

90 éves korában elhunyt Maryse Condé író, irodalomtörténész. A guadalupei születésű Condé regényeiben főként a rabszolgaság és a gyarmatosítás Afrikában és a Karib-térségben érezhető hatásaival foglalkozott. Ő volt az első és egyetlen szerző, aki megkapta a 2018-ban alapított alternatív Nobel-díjat.

A frankofón irodalom nagyasszonya

Condé attól kezdve író szeretett volna lenni, hogy gyerekkorában elolvasta Emily Brontë Üvöltő szelek című regényét, de erre csak negyvenéves kora után került sor. A Sorbonne-ra járt egyetemre, összehasonlító irodalomból doktorált, a karib irodalomban megjelenő fekete sztereotípiákat kutatta. 

Első regénye, az Hérémakhonon 1976-ban jelent meg, majd harmadik, Ségou című könyve hozta meg számára az ismertségt. Összesen 18 regényt írt, az utolsó, a L'Évangile du nouveau monde (a.m. Az új világ evangéliuma) 2021-ben jelent meg. Ez később a nemzetközi Booker-díj jelöltjei közé került, de az író már korábban is esélyes volt az elismerésre életművéért. A regényeken kívül írt színdarabokat és önéletrajzi köteteket is, saját gyermekkoráról, felmenőiről, pályájáról.

Regényeinek óriási szerepe volt a frankofón tanulmányok kialakulásában,

amelynek köszönhetően a Franciaországon kívüli, többnyire a (volt) gyarmatok francia nyelvű irodalmával, valamint az azok által tárgyalt  problémákkal érdemben elkezdtek foglalkozni az irodalmárok.

Condé tizenkét évig Nyugat-Afrika különböző országaiban élt, ahol francia nyelvtanárként dolgozott. Franciaországba visszatérve párizsi egyetemeken tanított francia irodalmat. Miután több amerikai egyetemen is volt vendégelőadó, 1995-ben a Columbia egyetem tanszékvezetője lett. 1997-es megalapításától kezdve ugyanott a francia és frankofón tanulmányok központjának vezetője volt 2002-ig. A tanítást 2005-ben hagyta abba, professor emeritaként. Egykori kollégái úgy emlékeznek rá, mint aki szerteágazó írói és tudományos tevékenysége ellenére is nagylelkűen bánt az idejével.

2004 és 2008 között a franciaországi rabszolgaság tanításával és emlékezetével foglalkozó nemzeti bizottság első elnöke volt.

A francia állam 2014-ben a Becsületrend lovagkeresztjével, 2019-ben pedig a Nemzeti Érdemrend nagykeresztjével tüntette ki.

2018-ban, amikor a svéd királyi akadémia bejelentette, hogy a sorozatos botrányok miatt abban az évben nem osztják ki az irodalmi Nobelt, a helyette az Új Akadémia által létrehozott alternatív irodalmi Nobel-díjat Maryse Condénak ítélték. Az indoklás szerint Condé „a gyarmatosítás és a posztkoloniális káosz pusztítását olyan nyelven írja le, amely egyszerre pontos és lehengerlő”.

(BBC, Columbia, fotó: Claire Garate / National Book Foundation)

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

A fasiszta Olaszországban játszódó regény kapta idén a Goncourt-díjat

Az író, Jean-Baptiste Andrea olasz ősei előtt szeretett volna tisztelegni a könyvvel.

Fotó: Alexandre Marchi / Academie Goncourt

...
Hírek

Kis pénz, nagy elismerés: Brigitte Giraud regénye kapta a Goncourt-díjat

Brigitte Giraud regénye, a Vivre vite (Gyorsan élni) kapta idén a legrangosabb francia irodalmi elismerést, a Goncourt-díjat - jelentették be csütörtökön Párizsban.

...
Hírek

Maryse Condé nyerte az alternatív irodalmi Nobelt

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

Hírek
...
Hírek

Elhunyt Paul Auster

...
Zöld

Peter Wohlleben új könyvében megtanít beszélni a fák és az erdő nyelvén – Olvass bele!

...
Nagy

Ursula K. Le Guin: A jutalom, amit egy író a könyveiért kap, nem a profit, hanem a szabadság

...
Beleolvasó

Meggyógyíthat a szeretet egy összetört lelket? – Olvass bele Ann Napolitano sikerkönyvébe!

...
Szórakozás

Bödőcs kisfilmjei keserű látleletek és műfajparódiák

...
Hírek

Már magyarul is olvasható Salman Rushdie új könyve, melyben az őt ért támadást dolgozza fel

...
Hírek

Soha nem hallott részleteket mond el könyvében Gypsy Rose, akit kitalált betegségekkel és bántalmazással tartottak fogságban

...
Hírek

Lovecraft is akart egyet a 7 méteres tekercsből, amin 6000 év történetét ábrázolták (videó)

...
Zöld

4 új pszichológiai könyv, amit érdemes beszerezned május elején

Még több olvasnivaló
...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.

...
Podcast

Anyaság, apaság, az érzések kavalkádja – Ott Anna könyvajánlója [Ezt senki nem mondta!]

Ezt senki nem mondta! című podcastunk hatodik adásában Szabó T. Anna és Dragomán György voltak a vendégek, a beszélgetésükhöz pedig könyvajánló is tartozik Ott Anna válogatásában.

...
Nagy

Vérfertőző, wannabe-sátán és kölyökmedve-tulajdonos – 10 érdekesség a 200 éve elhunyt Byronról

George Byron mindent megvalósított, amit egy romantikus költő ismérvének gondolunk. Halálának 200. évfordulóján tíz érdekességet gyűjtöttünk össze a lírájáról és a botrányairól.

Olvass!
...
Beleolvasó

Meggyógyíthat a szeretet egy összetört lelket? – Olvass bele Ann Napolitano sikerkönyvébe!

Amikor William találkozik a Padavano nővérekkel, az egymás iránt érzett szeretetnek is ki kell állnia a próbát. Olvass bele Ann Napolitano regényébe!

...
Beleolvasó

Ebben az új grúz regényben a háború szakítja el a családot az édesanyától – Olvass bele!

A szülőföld és az elhagyott anya emléke kísérti a Grúziából elmenekült férfiakat. Olvass bele a szétszakított családról szóló regénybe!

...
Beleolvasó

Csáth Géza egykori tanítványát azért rabolják el, hogy rémtörténeteket meséljen – Olvass bele!

Csáth Géza, éjszaka, egy idős nő elrablása. A 11 éjszaka olyan történet, mely rémálomba ringat. Olvass bele!