Margaret Atwood 35 szerzőtárssal írt közös karanténregényt

Margaret Atwood 35 szerzőtárssal írt közös karanténregényt

A világjárvány elszigetelte egymástól az embereket, a Fourteen Days (Tizennégy nap) című kötet viszont összehozta és közös alkotásra inspirálta a sikeres írókat. A kiadvány bevételeit az AI ellen küzdő Szerzők Céhe Alapítványnak ajánlották fel a közreműködők.

vn | 2024. február 27. |

A HarperCollins gondozásában megjelent regény nagyrészt egy lepukkant manhattani bérház tetején játszódik, ahol minden esténként a lakók egy csoportja összegyűlik a karantén alatt, hogy levegőzzenek egy kicsit. Egy idő után aztán elkezdik megosztani egymással életük történeteit. Mindegyik sztorit más-más szerző jegyzi – összesen három tucatnyian ‒, köztük Dave Eggers, John Grisham, Celeste Ng, Tommy Orange, R. L. Stine, valamint Margaret Atwood, aki Douglas Preston mellett a szerkesztői feladatokat is ellátta.

Margaret Atwood a halál pavilonjából üzent az olvasóinak
Margaret Atwood a halál pavilonjából üzent az olvasóinak

A Booker- és Arthur C. Clarke-díjas kanadai szerző legfrissebb bejegyzésében arról olvashatunk, hogy fontos műtét elé néz, hamarosan pacemakert ültetnek majd a szervezetébe, hogy „kordában tartsák a rosszul viselkedő” szívét.

Fotó: Margaret Atwood / In the Writing Burrow

Tovább olvasok

Az írók a Szerzők Céhe Alapítványnak (Author’s Guild Foundation) ajánlották fel a kiadvány bevételeit. A szervezet jó ideje küzd a könyvbetiltások, valamint a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek ellen, amelyek sok százezer kötetet használnak engedély nélkül.  

„Pereskedünk a könyvek betiltása ellen, illetve jogi segítséget nyújtunk, és nyerésre állunk” – nyilatkozta az Orange County Registernek Douglas Preston. Hozzátette, hogy a bevételeik egy része egy licencrendszer kiépítésére szolgál, amelyben a szerzők regisztrálhatják a könyveiket azon cégek részére, amelyek tisztességesen fizetnek a műveik felhasználásáért.

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?
Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

Tovább olvasok

Amint az interjú további részéből kiderül, Atwood roppant proaktívan vett részt a Fourteen Days elkészítésében, hiszen a szerzők toborzásában is oroszlánrészt vállalt. A felkérés mindössze egy egyes szám első személyű elbeszélés elkészítésére vonatkozott, a fejezetek hosszát nem kötötték meg előzetesen, és a projektről sem árultak el túl sokat.

Az írások beérkezését követően Preston állította sorrendbe a történeteket, és egy kerettörténetet is írt ‒ ekkor született meg a gyanakvó házfelügyelő, Yessenia karaktere. A történetmesélés – vallja Preston – a közösségépítés egyik fontos eszköze. Ennek szellemében, bár elsősorban a világjárvány áldozatairól szól a Fourteen Days című kötet, a fejezetei az életünk értékelésére és átgondolására is alkalmasak a szerkesztő szerint.

Forrás: Orange County Register

Nyitókép: Flickr / ActuaLitté

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Atwood és Chabon is tiltakozik a mesterséges intelligencia térnyerése ellen

Eddig nyolcezer amerikai szerző írta alá a petíciót. Azt kifogásolják, hogy az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használták fel műveiket az MI fejlesztéséhez. 

...
Hírek

Margaret Atwood: „Nincs olyan, hogy bármit szabad, valaki mindig tilt valamit”

Gulyás Márton beszélgetett az íróval: a nők jogai mellett szóba kerültek a demokráciák kihívásai, a magyar káromkodás és a mesterséges intelligencia is. 

...
Hírek

Obama szót emelt a könyvbetiltások ellen

Az Egyesült Államok volt elnöke nyílt levelet írt az amerikai könyvtárosoknak, és megjelent a TikTokon is, hogy helytelenítse a jobboldali cenzúra nyomását. Levelében bírálta a "mélyen elhibázott" jobboldali erőfeszítéseket, melyek célja egyes könyvek kitiltása az állami iskolák könyvtáraiból. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Lehet, hogy az álom az alvás lényege? – 3 könyv, amiben az álom fontos szerepet játszik

Bár sokszor nem tűnik többnek az alvás furcsa mellékhatásánál – és persze tudattalanunk kedvelt játszóterénél –, előfordulhat, hogy az álom valójában egy létszükséglet.

...
Zöld

A Mitágó-erdő sűrűjébe a hősök és az olvasók is belevesznek – 40 éves a modern fantasy mesterműve

Ősidőkben gyökerező erdők, újjászülető harcos hercegnők, apák és fiúk, az elme történetteremtő képessége, Freud és Jung, Tolkien, növényhorror és növényvakság a fantasyben, valamint az ember és a nem emberi világ szoros kapcsolata is szóba kerül a podcastban.

...
Zöld

5 empatikus készség, ami megmentheti a párkapcsolatodat

Nincs párkapcsolat konfliktus nélkül – a kérdés tehát nem az, hogyan kerüljünk el egy összezördülést, hanem hogy hogyan kezeljük együttérzéssel. Íme öt tipp egy egészségesebb kapcsolatért.

A hét könyve
Kritika
Stephen King 50 éves horrorja egy menstruáló kamaszlány miatt vált klasszikussá
...
Beleolvasó

Mihez kezd egy elkeseredett férfi egy szakítás és egy felmondás után? Olvass bele Arnaud Dudek regényébe [MARGÓ KÖNYVEK]

A francia Arnaud Dudek Légy észnél című regényével folytatódik a Margó Könyvek sorozat. Főhőse Martin, akinek az élete egyik napról a másikra omlik össze: szakítás, felmondás. Aztán előkerül egy kalapács. Most elolvashatsz egy részletet a kötetből.

...

Kerber Balázs: Az olvasás az sokszor az íráshoz is inspirációt jelent (podcast)

...

Ezt senki nem mondta – Péterfy-Novák Éva: Kívülállóként néztem a fájdalmaimra

...

UFO-invázió nem lesz, de arrogáns azt gondolni, hogy egyedül vagyunk – Podcast Rab Árpád jövőkutatóval

Még több olvasnivaló
...
Kritika

Öröklődő traumákról és elveszett gyerekekről szól Susanne Abel sikerkönyve

Mit jelent, ha egy anyát elszakítják a gyerekétől? Hogy élhetünk teljes életet, ha nem ismerjük a családunk történetét? Ezeket a kérdéseket járja körül az El a kezekkel Gretától!, egy magával sodró regény, ami elsők között beszél a háború utáni „Barna Babák” tragédiájáról. 

...
Nagy

Jövő héten magyarérettségi – mi változik és mi várható?

A mostani végzősök azok, akik a középiskolát a Covid-járvány közepén, online oktatásban kezdték, most pedig az elsők, akiktől már az új NAT követelményeit kérik számon. Megnéztük, mire készülhetnek.

...
Nagy

Ezeket a könyveket olvasd, ha jobban meg akarod ismerni a roma irodalom gazdagságát!

A Nemzetközi Roma Nap alkalmából írókat és kutatókat kértünk meg, hogy ajánljanak olvasnivalókat a roma irodalomból. Cikkünkben most összegyűjtöttük ezeket.

...
Nagy

K. Varga Bence: Akna és kampó

„Egyetlen perc. Fent sár és csizma, lent betoncsend, torokkattanás” ‒ K. Varga Bence A csont és a csönd címmel ír tárcasorozatot a Könyvesen. Ez a második rész.

...
Kritika

A Bálnahullás letehetetlen thriller arról, mi van, ha véletlenül lenyel egy ámbráscet

Daniel Kraus Bálnahullás című thrillerében az óceán és egy ámbráscet gyomrának hátborzongató mélyén egy kamaszfiú küzd az életben maradásért, miközben végiggondolja apjához fűződő kapcsolatát is. Lélegzetelállítóan izgalmas könyv, melyben nemcsak az óceán, de a lélek mélységei is feltárulnak.

...
Nagy

Daróczi Ágnes: A roma fiatalok oktatása nem Magyarország legelemibb érdeke?

Milyen volt elsőnek lenni? Ki és hogyan képviseli a romákat? Mi történik a romani nyelvvel? Életút-kötete kapcsán többek között ezekről is beszélgettünk Daróczi Ágnessel, a roma mozgalmak egyik úttörő alakjával.