Margaret Atwood 35 szerzőtárssal írt közös karanténregényt

Margaret Atwood 35 szerzőtárssal írt közös karanténregényt

A világjárvány elszigetelte egymástól az embereket, a Fourteen Days (Tizennégy nap) című kötet viszont összehozta és közös alkotásra inspirálta a sikeres írókat. A kiadvány bevételeit az AI ellen küzdő Szerzők Céhe Alapítványnak ajánlották fel a közreműködők.

vn | 2024. február 27. |

A HarperCollins gondozásában megjelent regény nagyrészt egy lepukkant manhattani bérház tetején játszódik, ahol minden esténként a lakók egy csoportja összegyűlik a karantén alatt, hogy levegőzzenek egy kicsit. Egy idő után aztán elkezdik megosztani egymással életük történeteit. Mindegyik sztorit más-más szerző jegyzi – összesen három tucatnyian ‒, köztük Dave Eggers, John Grisham, Celeste Ng, Tommy Orange, R. L. Stine, valamint Margaret Atwood, aki Douglas Preston mellett a szerkesztői feladatokat is ellátta.

Margaret Atwood a halál pavilonjából üzent az olvasóinak
Margaret Atwood a halál pavilonjából üzent az olvasóinak

A Booker- és Arthur C. Clarke-díjas kanadai szerző legfrissebb bejegyzésében arról olvashatunk, hogy fontos műtét elé néz, hamarosan pacemakert ültetnek majd a szervezetébe, hogy „kordában tartsák a rosszul viselkedő” szívét.

Fotó: Margaret Atwood / In the Writing Burrow

Tovább olvasok

Az írók a Szerzők Céhe Alapítványnak (Author’s Guild Foundation) ajánlották fel a kiadvány bevételeit. A szervezet jó ideje küzd a könyvbetiltások, valamint a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek ellen, amelyek sok százezer kötetet használnak engedély nélkül.  

„Pereskedünk a könyvek betiltása ellen, illetve jogi segítséget nyújtunk, és nyerésre állunk” – nyilatkozta az Orange County Registernek Douglas Preston. Hozzátette, hogy a bevételeik egy része egy licencrendszer kiépítésére szolgál, amelyben a szerzők regisztrálhatják a könyveiket azon cégek részére, amelyek tisztességesen fizetnek a műveik felhasználásáért.

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?
Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

Tovább olvasok

Amint az interjú további részéből kiderül, Atwood roppant proaktívan vett részt a Fourteen Days elkészítésében, hiszen a szerzők toborzásában is oroszlánrészt vállalt. A felkérés mindössze egy egyes szám első személyű elbeszélés elkészítésére vonatkozott, a fejezetek hosszát nem kötötték meg előzetesen, és a projektről sem árultak el túl sokat.

Az írások beérkezését követően Preston állította sorrendbe a történeteket, és egy kerettörténetet is írt ‒ ekkor született meg a gyanakvó házfelügyelő, Yessenia karaktere. A történetmesélés – vallja Preston – a közösségépítés egyik fontos eszköze. Ennek szellemében, bár elsősorban a világjárvány áldozatairól szól a Fourteen Days című kötet, a fejezetei az életünk értékelésére és átgondolására is alkalmasak a szerkesztő szerint.

Forrás: Orange County Register

Nyitókép: Flickr / ActuaLitté

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Atwood és Chabon is tiltakozik a mesterséges intelligencia térnyerése ellen

Eddig nyolcezer amerikai szerző írta alá a petíciót. Azt kifogásolják, hogy az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használták fel műveiket az MI fejlesztéséhez. 

...
Hírek

Margaret Atwood: „Nincs olyan, hogy bármit szabad, valaki mindig tilt valamit”

Gulyás Márton beszélgetett az íróval: a nők jogai mellett szóba kerültek a demokráciák kihívásai, a magyar káromkodás és a mesterséges intelligencia is. 

...
Hírek

Obama szót emelt a könyvbetiltások ellen

Az Egyesült Államok volt elnöke nyílt levelet írt az amerikai könyvtárosoknak, és megjelent a TikTokon is, hogy helytelenítse a jobboldali cenzúra nyomását. Levelében bírálta a "mélyen elhibázott" jobboldali erőfeszítéseket, melyek célja egyes könyvek kitiltása az állami iskolák könyvtáraiból. 

A hét könyve
Kritika
A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen
...
Nagy

David Lynch, a különutas zseni: íróként is pont olyan titokzatos volt, mint rendezőként

Hogyan kapcsolódott David Lynch az irodalomhoz? Összefoglaltuk. 

...

Visky András: Három gyerek után bármennyi lehet, mert menedzselik egymást

...

2024 legjobb könyvei! Kibeszélő!

...

A jövő hangjai: Beszélgetés Simon Mártonnal (Podcast)

Kiemeltek
...
Nagy

Nosferatu egy ellopott adaptáció miatt jött létre, azóta pedig töretlenül népszerűek a vámpírok

Az első vámpír a film történetében egy illegális feldolgozásból jött létre. Azóta pedig a vámpír egy szupermetafora lett, a szexuális ébredéstől és elnyomástól kezdve egészen az idegenfóbiáig képviselik társadalmi problémáinkat. 

...
Nagy

Lovas Rozi: Egy családban gyakran előfordul, hogy improvizálni kell

A Véletlenül írtam egy könyvet mától a mozikban! A sajtóvetítés után Lovas Rozit kérdeztük az új családi filmről. 

...
Kritika

A Nobel-díjas Han Kang hőse némasággal lázad a világ erőszakos zűrzavara ellen

Elolvastuk a friss irodalmi Nobel-díjas magyarul nemrég megjelent regényét, az érzékeny és lírai Görög leckéket.