Margaret Atwood 35 szerzőtárssal írt közös karanténregényt

Margaret Atwood 35 szerzőtárssal írt közös karanténregényt

A világjárvány elszigetelte egymástól az embereket, a Fourteen Days (Tizennégy nap) című kötet viszont összehozta és közös alkotásra inspirálta a sikeres írókat. A kiadvány bevételeit az AI ellen küzdő Szerzők Céhe Alapítványnak ajánlották fel a közreműködők.

vn | 2024. február 27. |

A HarperCollins gondozásában megjelent regény nagyrészt egy lepukkant manhattani bérház tetején játszódik, ahol minden esténként a lakók egy csoportja összegyűlik a karantén alatt, hogy levegőzzenek egy kicsit. Egy idő után aztán elkezdik megosztani egymással életük történeteit. Mindegyik sztorit más-más szerző jegyzi – összesen három tucatnyian ‒, köztük Dave Eggers, John Grisham, Celeste Ng, Tommy Orange, R. L. Stine, valamint Margaret Atwood, aki Douglas Preston mellett a szerkesztői feladatokat is ellátta.

Margaret Atwood a halál pavilonjából üzent az olvasóinak
Margaret Atwood a halál pavilonjából üzent az olvasóinak

A Booker- és Arthur C. Clarke-díjas kanadai szerző legfrissebb bejegyzésében arról olvashatunk, hogy fontos műtét elé néz, hamarosan pacemakert ültetnek majd a szervezetébe, hogy „kordában tartsák a rosszul viselkedő” szívét.

Fotó: Margaret Atwood / In the Writing Burrow

Tovább olvasok

Az írók a Szerzők Céhe Alapítványnak (Author’s Guild Foundation) ajánlották fel a kiadvány bevételeit. A szervezet jó ideje küzd a könyvbetiltások, valamint a mesterséges intelligenciát fejlesztő cégek ellen, amelyek sok százezer kötetet használnak engedély nélkül.  

„Pereskedünk a könyvek betiltása ellen, illetve jogi segítséget nyújtunk, és nyerésre állunk” – nyilatkozta az Orange County Registernek Douglas Preston. Hozzátette, hogy a bevételeik egy része egy licencrendszer kiépítésére szolgál, amelyben a szerzők regisztrálhatják a könyveiket azon cégek részére, amelyek tisztességesen fizetnek a műveik felhasználásáért.

Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?
Mikor hasznos az AI az irodalomban, és miért nem cseréli le soha az embert?

A japán Rie Kudan megkapta hazája legjelentősebb irodalmi díját, majd elárulta, hogy a szöveg egy kis részét a ChatGPT nevű chatbottal generálta. Az eset nyomát áttekintjük, hogyan alakult az elmúlt két évben nagy nyelvi modellek és az irodalom viszonya, hogyan látják ezt az írók, valamint hogy mikor lehet hasznos eszköz az AI az írás során.

Tovább olvasok

Amint az interjú további részéből kiderül, Atwood roppant proaktívan vett részt a Fourteen Days elkészítésében, hiszen a szerzők toborzásában is oroszlánrészt vállalt. A felkérés mindössze egy egyes szám első személyű elbeszélés elkészítésére vonatkozott, a fejezetek hosszát nem kötötték meg előzetesen, és a projektről sem árultak el túl sokat.

Az írások beérkezését követően Preston állította sorrendbe a történeteket, és egy kerettörténetet is írt ‒ ekkor született meg a gyanakvó házfelügyelő, Yessenia karaktere. A történetmesélés – vallja Preston – a közösségépítés egyik fontos eszköze. Ennek szellemében, bár elsősorban a világjárvány áldozatairól szól a Fourteen Days című kötet, a fejezetei az életünk értékelésére és átgondolására is alkalmasak a szerkesztő szerint.

Forrás: Orange County Register

Nyitókép: Flickr / ActuaLitté

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Atwood és Chabon is tiltakozik a mesterséges intelligencia térnyerése ellen

Eddig nyolcezer amerikai szerző írta alá a petíciót. Azt kifogásolják, hogy az engedélyük és anyagi kompenzáció nélkül használták fel műveiket az MI fejlesztéséhez. 

...
Hírek

Margaret Atwood: „Nincs olyan, hogy bármit szabad, valaki mindig tilt valamit”

Gulyás Márton beszélgetett az íróval: a nők jogai mellett szóba kerültek a demokráciák kihívásai, a magyar káromkodás és a mesterséges intelligencia is. 

...
Hírek

Obama szót emelt a könyvbetiltások ellen

Az Egyesült Államok volt elnöke nyílt levelet írt az amerikai könyvtárosoknak, és megjelent a TikTokon is, hogy helytelenítse a jobboldali cenzúra nyomását. Levelében bírálta a "mélyen elhibázott" jobboldali erőfeszítéseket, melyek célja egyes könyvek kitiltása az állami iskolák könyvtáraiból. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Daniel Kehlmann szerint itt az idő, hogy megijedjünk az AI-tól

Az író a Guardiannek írt véleménycikkben hívta fel a figyelmet az AI szélsebes fejlődésének következményeire.

...
Zöld

Sokkal jobban hatnak a konteók, ha a közösség hiedelmeihez illeszkednek – Olvass bele az Emberarcú tudományba!

A különböző tudományterületek képviselőinek tanulmányaiból szerkesztett kötetben az alternatív világértelmezések, áltudományos elméletek és tudománytagadó tanok sorát járják körül. Olvass bele!

...
Zöld

3 ok, amiért a home office pszichésen megterhelő + 3 könyv segítségül

Ugyan a home office nagyobb szabadságot és autonómiát biztosíthat, olyan hátulütői vannak, amikre elsőre nem feltétlenül gondolnánk. 

A hét könyve
Kritika
Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe
...
Kritika

A kapcsolatok láthatatlan tetoválásokként hagynak örök nyomot Ia Genberg regényében

A másik ember belénk ívódott nyomairól szól a svéd Ia Genberg Részletek című regénye, melynek elbeszélője az életében fontos emberek közül négyet emel ki, és mutatja be velük való múlhatatlan kapcsolatát.  

...

Karrierista nők: divathóbort vagy gazdasági kényszer? [Budapesti nők]

...

Szabályok szövevényes hálózatában telt az úrinő élete [Budapesti nők]

...

Bojti Andrea: Transzgenerációsan gyógyulunk [Podcast]

Kiemeltek
...
Kritika

Sherlock Holmes, a holokauszt és egy papagáj is befért Michael Chabon nyári krimijébe

A karcsú krimi a humor és melankolikus nosztalgia elegye a legagyafúrtabb elméket is próbára tévő kódokról és a múló időről. A végső megoldás a hét könyve.

...
Nagy

Hogyan képzelték el a sárkányokat a különböző mítoszok?

Istenség vagy démon, a víz őrzője vagy lángoló szörnyeteg – a sárkány visszatérő motívum szerte a világon, feladatköre és temperamentuma azonban kultúráról kultúrára változik.

...
Nagy

Alessandro Baricco Budapesten: Az élet egyik célja, hogy elengedjük a félelmeinket

Először járt Budapesten az ünnepelt olasz író, Alessandro Baricco. A beszélgetésen sok minden szóba került a zenétől a mesterséges intelligencián és Nemecsek Ernőn át odáig, hogy régebben jobb volt-e gyereknek lenni, mint ma.