A neves illusztrátort szeptemberben választotta meg a Gyermekkönyvek Nemzetközi Tanácsa (IBBY) a nagyra becsült Andersen-díj zsűrijének elnökévé.
Megválasztása óta a bázeli központú IBBY több nemzeti szervezete is követelte, hogy Arhipova mondjon le tagságáról az Orosz Művészek Szövetségének moszkvai szervezetében (MOCX).
A szövetség ugyanis tavaly pályázatot hirdetett, amely az Ukrajna ellen indított "különleges hadműveletet" népszerűsíti.
A tiltakozó tagországok - köztük Svédország, Finnország, Dánia és a balti államok - IBBY-szervezetei szerint az illusztrátor tevékenysége a MOCX-ban nem fér össze az Andersen-díj zsűrielnöki tisztségével.
Elhunyt szerzők, megsemmisülő könyvtárak, költözni kényszerülő kiadók - egy friss jelentés azt vizsgálta, hogyan tudnak túlélni az ukrajnai kiadók az orosz támadás óta. Bár a veszteségek tetemesek, a szakma kitart.
I. Margit dán királynő a múlt héten megtagadta a védnökséget a díj fölött az orosz zsűrielnök megválasztása miatt, Andersen szülővárosának, Odensének a polgármestere pedig kérte az IBBY-t, hogy az irodalmi díj elnevezéséből távolítsák el a nagy dán meseíró nevét.
Az IBBY által kiadott nyilatkozatban Sylvia Vardell, a szervezet nemzetközi elnöke kiemelte, hogy Arhipovát a malajziai közgyűlésen egyhangúlag választották meg az Andersen-díj zsűrielnöki tisztségére. Hozzátette: Arhipova "szem előtt tartja a külvilág megítélését" és "tisztában van az IBBY munkájával és a világban betöltött szerepével", a testület ezért elfogadta az illusztrátor lemondását.
"Az IBBY határozottan és egyhangúlag elítéli Oroszország Ukrajna elleni katonai agresszióját"
- emelik ki a nyilatkozatban.
A Hans Christian Andersen (1805-1875) dán meseíró nevét viselő díj, amelyet minden páros évben adnak át, a legnagyobb nemzetközi elismerésnek számít a gyermek- és ifjúsági irodalom szerzőinek körében. Legközelebb 2024-ben ítélik oda.