Az orosz támadás óta az ukrán könyvpiacot komoly kár érte, de a szakma nem adja fel

Elhunyt szerzők, megsemmisülő könyvtárak, költözni kényszerülő kiadók - egy friss jelentés azt vizsgálta, hogyan tudnak túlélni az ukrajnai kiadók az orosz támadás óta. Bár a veszteségek tetemesek, a szakma kitart.

ro | 2022. december 21. |

Az orosz háború kitörése óta többször foglalkoztunk mi is azzal, hogyan hatott a katonai támadás az ukrán könyvszakmára, az amerikai és az ukrán PEN által összeállított friss jelentés pedig még pontosabb képet ad a pusztításról. Eszerint a katonai konfliktus márciusi kirobbanása óta legalább 31 író és alkotó veszítette életét - köztük van például Volodimir Vakulenko, az ő holttestére egy nemrég feltárt izjumi tömegsírban találtak rá.

Az ukrán könyvtárszövetség adatai szerint az ország területén működő nagyjából 15 ezer könyvtárból 2475-öt be kellett zárni, további 21 pedig teljesen megsemmisült (egy ukrán kormányzati adat szerint ez a szám eléri a 49-et). A PEN jelentése szerint az orosz katonák több megszállt ukrán városban megsemmisítették a könyvtárak állományát, kifosztották a múzeumokat. A háború több mint 500 kulturális intézmény működését érintette.

A könyvszakma mindenesetre nem adta fel, és az ukrán kiadók 85,9 százaléka működött szeptemberben (áprilisban még csak 39 százalékuk), a többiek pedig részleges működésről számoltak be. A kiadók tíz százalékának amúgy költöznie kellett, 28,6 százaléka pedig a háború miatt kénytelen volt alkalmazottait vagy tevékenységét áthelyezni. A kiadók közül a Ranoknak kellett eddig a legnagyobb veszteséget elkönyvelnie, hiszen megsemmisült a raktára, és a könyvesboltok is megsérültek, így a vesztesége eléri a 450 ezer dollárt. Összeségében az ukrán kiadók 18,5 százaléka szenvedett el súlyos károkat. A kiadók ugyanakkor a nehéz körülmények közepette is folytatják a munkát, többen arról számoltak be, hogy új könyvekkel állnak elő, gondoskodnak az utánnyomásokról és még eseményeken is részt vesznek.

A háború kezdeti napjaiban sok kiadó értelemszerűen az eladások visszaeséséről számolt be, hiszen ekkor rengeteg könyvesbolt bezárt, éppen ezért akkor az ekönyvekre helyeződött inkább a hangsúly, utóbbit gyakran ingyen is le lehetett tölteni. A vásárlók viszont mára visszatértek a boltokba, és az eladások is normalizálódtak. Egy képregények kiadására szakosodott cég azt mondta, hogy az első hónapokban az eladás szinte teljesen visszaesett, június óta viszont fokozatos emelkedés tapasztalható. Sőt, olyan kiadó is akadt, amely egyértelmű növekedést tapasztalt. A jelentésről beszámoló Publisher's Weekly szerint ennek oka abban keresendő, hogy sok ukrán egyszerűen nem hajlandó orosz könyvet kézbe venni.

Az egyik lvivi gyerekkönyvkiadó, az Old Lion munkatársa azt mondta, hogy az olvasók ésa könyvesboltok többsége nem olvas és nem tart orosz nyelvű könyveket, ezek helyére pedig ukrán könyvek léptek. Ez a kiadó adta ki Romana Romanisin és Andrij Lesziv angolul How War Changed Rondo címen megjelent könyvét (~ Hogyan változtatta meg a háború Rondót), amely 2022-ben világszerte nagy feltűnést keltett (ITT bele lehet lapozni). Az ukrán kiadó képviselője azt mondta, hogy a hangsúly érezhetően az ukrán szerzőkre helyeződött át, az orosz könyvek eltűnése miatti piaci hiányt pedig az ukrán kiadók örömmel töltik be.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Az ukrán könyvkiadók a háború alatt sem álltak le a munkával

Kateryna Volkova, az egyik legnagyobb ukrán könyvkiadó munkatársa egy hosszabb cikkben írta meg a Lithubnak, hogy milyen a szerzők és a szerkesztők élete a frontvonalak mögött.

...

Egy ukrán könyvkiadó adományokból küldene könyveket a menekült gyerekeknek

Az Old Lion Publishing nevű ukrán könyvkiadó azoknak az ukrán kisgyerekeknek gyűjt most könyvekre, akiknek el kellett hagyniuk a hazájukat.

...

Független orosz könyvkiadók tiltakoznak a háború ellen

Követelik a háború leállítását.

Gyerekirodalom
...

Az esti meseolvasás lehet az apák egyik szuperereje

Az apás mesélésekhez ajánlunk egy nemrégiben megjelent, kortárs antológiát, az Apa olvas című kötetet. 

...

A Véletlenül írtam egy könyvet elhozta a Montréal Nemzetközi Gyerekfilm Fesztivál fődíját

Fődíjat nyert Montréalban Lakos Nóra Véletlenül írtam egy könyvet című filmje. 

...

Ezek az év legjobb gyerekkönyvei: taroltak az állatos és az erdei történetek

10. alkalommal adta át a HUBBY - Magyar Gyerekkönyv Fórum az év legjobb gyerekkönyveinek járó díjakat. A rekord számú nevezés sok izgalmas kötetet hozott, mutatjuk a részleteket.

A hét könyve
Kritika
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról
Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Hogyan írjon a költő arról, amire gondolni sem merünk? – Bak Róbert ALS-beteg versei a halálról

Első és utolsó versei jelentek meg Bak Róbertnek, aki az egyik legelhivatottabb olvasó, egyben súlyos beteg. Az Ameddig elhiszem című kötetének nem kicsi a tétje: a metaforikus túlélés. A hét könyve szembenéz a halállal. 

Hírek
...

Megszólalt a Trónok harca-előzménysorozat showrunnerje az adaptációt ért kritikákról

...

Bolano, Murakami, Cărtărescu – ezek a 21. század legjobb könyvei egy francia magazin szerint

...

„Az a típusú ember, akinek jó a közelében lenni” – Szirtes Tamásról könyv készült

...

Meghalt Val Kilmer, akinek arca eggyé vált Jim Morrisonéval

...

Így készül a várva várt Piszkos Fred, a kapitány animációs film

...

Jönnek a Beatles-filmek: 3 könyv, amit olvass el a zenekarról