Nino Haratisvili: A nyolcadik élet
Az életben maradásért, a boldogságért és a szerelemért küzdenek egy grúz család tagjai a polgárháború, forradalom, világháborúk és önkényuralmi terror alakította orosz-grúz és szovjet 20. századi történelem viharaiban. A nyolcadik élet egy fordulatos és nagyszabású családregény, amelyben a családtagok hol egymásba kapaszkodva, hol messze elszakítva és eltaszítva egymástól próbálnak boldogulni. A rendkívüli tragédiák és a rettegés évszázadában - Tbilisziben, Szentpétervárott, Moszkvában, Londonban, Berlinben és Bécsben - a csokoládégyáros ükapa titkos receptje alapján sorsfordító forró csokoládék készülnek, annak reményében, hogy megváltoztassák mind a történelem, mind az egyéni sorsok menetét.
Bendl Vera: Majdnem negyven
Hol a határa a szerelemnek, és hol kezdődik a sötétség? Meddig lehet várni valakire, akinek az ingét egy másik nő mossa, és mi van, ha az élet hirtelen elmúlni látszik, csak nem tudjuk, mikor választottuk azt, hogy éppen így alakuljon? Hány férfi a sok, és hány a kevés, főleg pedig: hány gyerek? Bendl Vera regényének főhőse úgy érzi, jó lenne megkeresni a válaszokat, ha valaki már majdnem negyven. A harmincas évei végén járó nő belső monológjában sajátosan keveredik a dolgok hétköznapisága a beszéd néhol költői ritmusával, így kerül egy helyre az Énekek éneke a Combino villamossal, az emésztő szerelem a felnőtt filmekkel és a lencsefőzelékkel.
Susanna Leonard: Madame Curie és a teremtő álmok
A Nobel-díjas Madame Curie már gyermekkorában arról álmodozott, hogy egy nap megszökik az oroszok által uralt és szorongatott Lengyelországból. Az álma húsz évvel később teljesült be, Marie fiatal felnőttként már a Sorbonne-on tanulhatott. Keményen kellett harcolnia ezért, mert a tudomány világában nem szívesen láttak nőt. Ő azonban tudta, mit akar. Amikor találkozott a neves fizikussal, Pierre Curie-vel, a boldogsága kiteljesedett, a szerelem mellett Pierre-rel úttörő sikereket ért el. Ezért azonban magas árat kellett fizetnie.