Egy brit könyves magazin nem ír a mega-bestsellerekről

A Strong Words egy független könyves magazin, amely havonta jelenik meg Nagy-Britanniában. Nagyjából úgy kell elképzelni, mint a Könyves Magazint, hiszen a lap kizárólag a könyvekre fókuszál, interjúkat, kritikákat közöl – a célja is nagyjából hasonló a mienkhez: segít eligazodni a könyvek világában. 

Ez a magazin viszont most szokatlan lépésre ragadtatta magát: alapító szerkesztője, Ed Needham ugyanis úgy döntött, nem közöl kritikát az olyan bestsellerekről, mint Richard Osman új krimije (ez a magyarul is hamarosan megjelenő A férfi, aki kétszer halt meg, ami A csütörtöki nyomozóklub egyenes ági folytatása), vagy Sally Rooney az egész könyves őszt domináló új regénye, a Hová lettél, szép világ. Magyarázata szerint az ok egyszerű: vannak jobb könyvek is a piacon, amik egész egyszerűen elsikkadnak. 

Hogy múlatná az időt Miss Marple a luxus nyugdíjasotthonban?
Hogy múlatná az időt Miss Marple a luxus nyugdíjasotthonban?

Az elmúlt évek legnagyobb brit könyvsikerét produkálja éppen Richard Osman, az empátiájáról híres műsorvezető. Első regényében hetvenes nyugdíjasok erednek gyilkosok nyomába két pohár bor és a Pilates-edzés között.

Tovább olvasok

Needham óva inti az olvasókat attól, hogy a könyvkiadás keltette illúzió csapdájába essenek, ez az illúzió pedig szerinte nem más, minthogy mindössze ez a két könyv elérhető a boltokban. 

Az esetről beszámoló iNews azt írja, hogy Nagy-Britanniában a könyvesboltok nagyban az októberi szupercsütörtökre készültek, amikor 300 keményfedeles cím jelent meg, köztük például John le Carré utolsó regénye vagy Billy Connolly színész memoárja. Ezek a könyvek viszont a Strong Words szerkesztője szerint aligha kapják meg a megérdemelt figyelmet az olyan, az egész piacot letaroló könyvek mellett, mint amilyen Osman második krimije, amely a megjelenést követő első három napon több mint 114 ezres eladást produkált a szigetországban. De ide sorolja Rooney könyvét is, ami szintén szépen teljesített, hiszen az első héten több mint 46 ezer példányt adtak el a belőle. 

Sally Rooney hősei nem találják a szépséget a műanyag világban
Sally Rooney hősei nem találják a szépséget a műanyag világban

Sally Rooney új regényében megdöbbentően pontos lenyomatát adja a korhangulatnak. Főhősei élik a mostani harmincasok mindennapi életét, és közben próbálják megfejteni, hogyan siklott félre minden. A könyvet uralja a nosztalgia érzése egy olyan kor után, amelyben a szereplők még nem is éltek, vagy amely talán soha nem is létezett. A Hová lettél, szép világ a hét könyve.

Tovább olvasok

Needhamnek nem tetszett az sem, hogy – az amúgy 283 könyvesboltot működtető – Waterstones úgy pozícionálta Richard Osman második krimijét, hogy az még azoknak is tetszhet, akik évente csak egy könyvet vesznek. A szerkesztő szerint, ha valaki egy évben csak egy könyvet vesz, akkor annak nem az Osman-Rooney-tengelyről kellene kikerülnie, inkább abból a halomból kellene választania, ahol azok a könyvek vannak, amelyek teljesen elsikkadnak a két bestsellerre háruló figyelem miatt. Habár a Strong Words minden egyes lapszámban több mint száz könyvről közöl kritikát, Osman kötetéről most biztosan nem fog. A magyarázat szerint ennek részben az az oka, hogy az emberek már úgyis tudják, hogy ez a könyv vajon nekik való-e, akik pedig megveszik, azok úgyis tudják, mire számíthatnak. 

Nedham szerint hetente több száz új könyv jelenik meg, és ahelyett, hogy biztonsági játékot játszanának, a maga részéről arra biztatná az olvasókat, hogy a könyvválasztásaikban legyenek merészek.

Hírlevél feliratkozás

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Nagy

Világhírű lett az író, aki azt gondolta, hogy egy bűntényhez a nyugdíjas otthon eszményi terep

Az elmúlt évek egyik legnagyobb könyves bestsellere fűződik Richard Osman nevéhez: a tévés műsorvezetőnek egy nyugdíjas otthonban járva jutott eszébe, milyen remek helyszín lehetne egy krimihez. A csütörtöki nyomozóklubból csak Nagy-Britanniában elkelt egymillió példány, a filmjogokra pedig már lecsapott Steven Spielberg. A szerzővel interjúztunk.

...
Hírek

Sally Rooney izraeli szerkesztője nyílt levelet írt a szerző bojkottja miatt

Mivel tele a média azzal, hogy Sally Rooney nem járult hozzá, hogy lefordítsák az új regényét héberre, Ornit Cohen-Barak, a Rooney-könyveket kiadó, izraeli Modan szerkesztője nyílt levélben mondta el véleményét az ügyről.

...
Podcast

Knausgård, Sally Rooney és A Zöld Lovag [10 perc Könyves]

Havonta 10 percben szóban is összefoglaljuk, mi volt a hónap legfontosabb irodalmi vagy könyves témája, mit választottunk a hónap könyvének és még egy adaptációt is ajánlunk. 

Olvass!
...
Beleolvasó

„Kieszem bánatból az egész alpesi vidéket” - Olvass bele Jaroslav Hašek humoros útinaplójába!

...
Beleolvasó

Ezen az évfolyamtalálkozón minden titokra fény derül – Olvass bele Karen Swan bekuckózós karácsonyi regényébe!

Részlet a Karácsony gyertyafénynél című regényből.

...
Beleolvasó

Aranka legyen egy szerethető, megszánható Jutka néni – Gerőcs Péter esszéje a történetírásról

Hogyan legyen együttérző a szereplőivel, és maradjon következetes az olvasóval? Részlet Gerőcs Péter esszékötetéből.

A hét könyve
Kritika
Grecsó Krisztián családtörténetében háborúk dúlnak a szabadságért
...
Nagy

A Mozgókép 2024 legjobb könyve: a film akkor is forog, ha nácik diktálnak és táborokból hozzák a statisztákat

Daniel Kehlmann regénye megmutatja, hogy egy totalitárius rendszerben mit jelent művésznek lenni akkor is, ha arra kényszerítik az embert, amit nem akar.

...
Nagy

Anne Shirleytől Mary Poppinsig – 4 klasszikus lányregényt ajánlunk

Anne Shirley, Mary Poppins, esetleg Cilike – irodalmi karakterek, akik generációk óta velünk vannak. A kiadók ősszel számos új kiadással lepték meg az olvasókat ezekből a könyvekből.

Szerzőink

...
Kolozsi Orsolya

Jón Kalman Stefánsson: A költészetre nincsenek hatással az idő törvényei

...
Borbély Zsuzsa

A bolti sorozatgyilkosságoktól a Fenyő-gyilkosságig Doszpot Péterrel

...
Tasi Annabella

A Száz év magány sorozatot akár Márquez is készíthette volna