Saira Rao indiai-amerikai származású író, politikai aktivista, ügyvéd és televíziós producer is figyelemmel követi az eseményeket. Rao köteteit a Penguin Random House adja ki, a szerző mégis ellenzi, hogy a kiadó felvásárolja riválisát. Rao szerint a kiadók között is nagy szükség van a sokszínűségre, csakúgy mint arra, hogy teret kapjanak a hozzá hasonló színes bőrű szerzők. Azt is kiemelte, hogy fontosnak tartja az együttműködést, amit azzal hangsúlyozott, hogy az ügynöke fehér, csakúgy, mint a marketing vezetői is, és fontosnak tartja az ilyesfajta együttműködéseket.
Douglas Preston, az Authors Guild - amely Amerika legrégebbi és legnagyobb írói szakmai szervezete - elnöke szerint az óriáskiadó létrejöttével csökkenne a könyves szektor sokszínűsége, ami a szerzőkre és olvasókra is hatással lenne. Preston azt vallja, hogy az olvasóknak szüksége van arra, hogy színes írói paletta kötetei közül válogathassanak. Azt is hangsúlyozta, hogy mindez a kevesebb figyelmet kapó szerzők számára is fontos, akiknek nem származik jelentős jövedelmük a könyveikből, mégis fontos mondanivalójuk van.
Ha a Penguin Random House-nak (anyavállalata a német Bertelsmann) sikerülne felvásárolnia a rivális Simon & Schustert, akkor egy olyan óriáskiadó jönne létre, amely alapjaiban rajzolhatná át az amerikai kiadói szakmát.
A Penguin Random House szóvivője egy közleményben azt mondta, hogy a kiadó támogatja a sokszínűség integrálását és fejlődését a könyvszakmában, legyen szó akár szerzőkről, akár szerkesztőkről. A közleményben az is elhangzott, hogy a kiadók egyesítésével ez a továbbiakban is fontos céljuk lenne.
Hasonló állásponton van a Simon & Schuster is, akik így nyilatkoztak: “Fontos számunkra, hogy munkatársainkkal, szerzőinkkel és a kiadói közösséggel együttműködve cégünket és iparágunkat mindenki számára biztonságos és befogadó környezetté tegyük. A két cég, akár egyesül, akár nem, továbbra is azon dolgozik, hogy a kiadó mélységet képviseljen és sokszínű palettával rendelkezzen”.
Az Authors Guild elnöke, akinek néhány kötetét a Simon & Schuster jelentette meg, a szerzők helyzetére is felhívta a figyelmet: “Minél kevesebb kiadó verseng egymással egy író művéért, a szerző annál alacsonyabb előleget kap”.
Mutatjuk, hogy festenének a magyar klasszikusok, ha a nagymúltú brit kiadó megjelentetné őket! Küldjétek el ti is a saját borítóterveiteket!
Ezzel szemben a Pinguin Random House azt állítja, hogy az egyesülés pozitív hatással lenne a szerzőkre. A kiadó már a tárgyalás előtt is úgy nyilatkozott, hogy az összeolvadás egy fogyasztóbarát lépés lenne, amivel lehetővé tennék, hogy a Simon & Schuster az eladásokat vezető Random Pinguin House részévé váljon, mert a nyilatkozat szerint így a vállalat még nagyobb előlegeket és marketing támogatást tudna biztosítani az íróknak, vagyis nem csökkenne a verseny.
A Penguin Random House szóvivője azt is elmondta, hogy a cég jogi korlátozások miatt nem oszthat meg pontos adatokat a legutóbbi egyesülésről, amikor 2013-ban az egykor két különálló kiadó, az amerikai Random House és a brit Penguin Books összeolvadt.
A tárgyaláson Stephen King is részt vett, tanúvallomásában elmondta: "Azért jöttem ma ide, mert azt gondolom, hogy az ügylet rosszat tesz a versenynek. A piaci fejlemények miatt az írók egyre nehezebben tudnak majd megélni az írásból”. King azt is kiemelte, hogy egy ilyen megafúzió nagyban megnehezítené a független kiadók életét is, a szerző pedig soha nem titkolta, hogy szívén viseli a kisebb kiadók sorsát.
A könyves iparágban dolgozók közül néhányan egyetértenek abban, hogy az Öt Nagy kiadó (Penguin Random House, Simon & Schuster, HarperCollins Publishing, Hachette Book Group és Macmillan) közül kettő egyesülése nem jelent veszélyt egy olyan hatalmas szektorra, amely évente egymillió kiadványt ad ki.
Brian O'Leary, a Book Industry Study Group ügyvezető igazgatója, amely mintegy kétszáz kiadói lánc számára végez kutatásokat az eladásokat illetően, köztük a Penguin Random House és a Simon & Schuster számára is. O'Leary szerint még ha a bíró az egyesülés mellett is dönt, az olvasók továbbra is profitálnak a független kiadók ezrei által évente kiadott több százezer könyvből, mivel rengeteg megjelenési lehetőség van az írók számára, és nemcsak az Egyesült Államokban.
A vitában megszólalt a Medicine for Nightmare - ami egy független könyvesbolt San Franciscóban - tulajdonosa is, aki az Öt Nagy és más független kiadók könyveit is árusítja. Josiah Luis Alderete szerint a megavállalat mindenképpen csökkentené a sokszínűséget és sok írót fosztana meg a megjelenési lehetőségtől. A könyvesbolt tulajdonos azt mondta: “Nem lepne meg, ha megtörténne az összeolvadás. Ez Amerika, ahol a pénz beszél”.
Forrás: NPR