2,17 milliárd dollár - sajtóhírek szerint a Penguin Random House ennyit fizetne a Simon & Schusterért, a megaüzlettel ugyanakkor nemcsak egy hatalmas kiadóvállalat jönne létre, de az ügylet rengeteg szerző, kiskiadó és összességében a könyvpiac életére is kihatna. Az amerikai könyvszakmát jelenleg az Öt Nagy uralja (Penguin Random House, Simon & Schuster, HarperCollins Publishing, Hachette Book Group és Macmillan), a fúzióval ezek száma négyre csökkenne, ennél is fontosabb viszont, hogy egy akkora befolyással, kereskedelmi erővel rendelkező kiadóvállalat jönne létre, amelynek nincs és eddig nem is volt párja az amerikai piacon. Az amerikai igazságügy-minisztérium a héten kezdődő perben ugyanakkor azt szeretné elérni, hogy a szövetségi bíróság blokkolja az ügyletet, mivel az szerinte hátrányosan érinthet egyes szerzőket. Ez számukra adott esetben alacsonyabb előlegeket jelenthet, de akár azt is, hogy sokkal kisebb verseny alakul majd ki akkor, ha egy-egy író új könyvére kell licitálni.
A per egyik legérdekesebb mozzanata, hogy szerdán a tanúk padjára lépett a 74 éves Stephen King, aki ráadásul a Simon & Schuster egyik szerzője.
"Stephen King vagyok. Szabadúszó író"
- mondta, amikor a bírósági protokollnak megfelelően azonosítania kellett magát.
Tanúvallomásában elmondta, hogy amikor Carrie című első regénye 1974-ben megjelent, akkor több tucat kiadó működött New Yorkban, az évek során pedig látta, ahogyan ezeket a cégeket vagy felvásárolták a nagyobbak, vagy egyszerűen kiszorultak a piacról. A Carrie-t kiadó Doubleday is jelenleg a Penguin Random House része, akárcsak korábbi kiadója, a Viking Press. "Azért jöttem ma ide, mert azt gondolom, hogy az ügylet rosszat tesz a versenynek" - mondta az író, hozzátéve, hogy szerinte a piaci fejlemények miatt az írók egyre nehezebben tudnak majd megélni az írásból. A két nagy kiadó amúgy azt ígérte, hogy a fúziót követően is majd külön licitálnak a könyvekre, de ezzel kapcsolatban King eléggé szkeptikus volt, és azt mondta, ez olyan lenne, minha egy házvásárlásnál a férj meg a feleség egymás ellen licitálnának.
Az AP tudósítása szerint King nagyon szórakoztató és informatív volt a tanúk padján, habár sok konkrétumot nem mondott azzal kapcsolatban, hogy az összeolvadás hogyan ütne vissza a hozzá hasonló bestseller-szerzőkre. A kiadókat képviselő Daniel Petrocelli nem is tett fel neki kérdéseket, ellenben reményét fejezte ki, hogy egyszer majd megihatnak közösen egy kávét. King amúgy elmesélte azt is, hogy egy valóságos álmot él, hiszen ki tudja fizetni a számláit, emellett pedig olyan munkát végez, amit szeret - kérdés ugyanakkor, hogy mások vajon esélyt kapnak-e ugyanerre. Arról nem is beszélve, hogy egy efféle megafúzió nagyban megnehezítené a független kiadók életét is. Stephen King soha nem titkolta, hogy szívén viseli a kisebb kiadók sorsát: évekkel ezelőtt a Hard Case Crime megkérte, hogy írjon egy rövid ajánlót valamelyik könyvük borítójára (ez az úgynevezett blurb), ehelyett viszont King felajánlotta, hogy ír inkább nekik egy regényt. Ez volt A coloradói kölyök, amely 2005-ben meg is jelent. Azóta is többször írt kisebb kiadóknak, mondván, vannak olyan munkái, amelyek nem rendelkeznek "azzal a kereskedelmi erővel", amit az Öt Nagy közé tartozó kiadók elvárnának.
A tárgyalássorozat még nem ért véget, és várhatóan két-három hétig még eltart.