Ilyen volt Julia Child, mielőtt a főzés világhírű nagykövetévé vált volna

Ilyen volt Julia Child, mielőtt a főzés világhírű nagykövetévé vált volna

Egy házasság portréja címmel jelent meg a New Yorkerben az az összeállítás, amely a híres szakács, író, televíziós személyiség, Julia Child fotóit mutatja be. A képeket a férj, Paul Child készítette, javarészt akkor, amikor Franciaországban éltek.

ro | 2021. május 14. |

Julia Child később azt vallotta, hogy élete legfontosabb étkezése az volt, amikor megérkezvén New Yorkból, leszálltak Le Havre-ban, majd a roueni La Couronne-ban megebédeltek - az akkori kulináris élmény meghatározta egész későbbi sorsát. Franciaországi tartózkodásuk alatt míg Julia Child a helyi gasztronómiával ismerkedett, férje a szabadidejében rengeteget fotózott. Képeiből pár éve egy kötet született (France is a Feast), a New Yorker most ezekből a fotókból válogatott; ezek főként az ötvenes évek elején készültek Párizsban és Marseille-ben.

Paul Child képeit alapvetően két kategóriába lehet sorolni: egyrészt nagyon jó szeme volt a részletekhez, a különböző mintázatokhoz – ezek sok fényképén visszaköszönnek. Ezenkívül sokat fotózta a feleségét, így a Julia Childról készült fényképek külön csoportot képeznek. Látjuk Juliát telefonálni, napozni és természetesen kóstolni is. Fontos szempont, hogy a képek még azelőtt készültek, hogy Julia Child megírta volna ezer oldalas gasztronómiai opuszát (Mastering the Art of French Cooking), mielőtt televíziós műsorokban főzött volna, mielőtt hírességgé vált volna. Ezeken a képeken egyszerűen csak egy olyan nő, aki szeret főzni és szereti az ízeket.

Julia Child franciaországi éveiről 2009-ben Nora Ephron forgatott filmet Julie és Julia címmel, Meryl Streep, Amy Adams és Stanley Tucci főszereplésével. Ephron forgatókönyve két könyvön alapult: Julia Child memoárján (Életem Franciaországban) és Julie Powell könyvén, amelyben 365 napig tartó maratoni főzését dokumentálta Julia Child receptjei alapján (Julie & Julia - Kalandjaim a konyhában).

A fotókért kattintsatok a The New Yorker oldalára!

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Újraírják a magyar fotótörténetet, hogy a nők is belekerülhessenek

Fotográfusnők címmel új fotótörténeti kötet jelent meg, amelynek célja, hogy azokat a női alkotókat is megismerhessük, akik eddig kiszorultak a kánonból. A könyv az interneten ingyenesen is elérhető – számolt be róla a hvg.hu.

...

Tompa Andrea fotójáról eltűnt, de aztán meglett a koponya

A Könyves Magazin szerkesztőségén belül az egyik nagy kedvencünk a Tárgyalás rovat, amelyben írók-költők íróasztalait mutatjuk be. Tompa Andrea most posztolta a tavaly nyáron készült cikkünket, az akkori fotóról viszont rejtélyes módon lemaradt az egyik legérdekesebb részlet. Ezt most pótoltuk.

...

Tíz fotó a 100 éve született Mészöly Miklós életéből

Száz éve, 1921. január 19-én született Mészöly Miklós, akiről Esterházy Péter azt mondta, hogy mindannyian az ő köpönyegéből bújtak ki. Mészöly 1954-től szabadfoglalkozású íróként dolgozott, életművének gerincét elbeszélések, novellák, kisregények alkotják, ezzel együtt több esszé-, publicisztika-, dráma- és mesekötet szerzője. Életét sokféleképpen be lehet mutatni, mi most tíz jellegzetes és emlékezetes fényképet választottunk ki.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

Hírek
...

Most már az Amazonon múlik, mikor várható az új James Bond

...

Stephen King visszatért a X-re, csak hogy beszóljon Trumpnak

...

Jókai 200: Olvasd el az író eddig kiadatlan verseit

...

Ez a kutatás nagyban megváltoztatja, amit a halakról gondoltunk + 3 könyv

...

Szex a könyvekben: Sally Rooney felfedi a titkait

...

Kevin Spacey A brutalista sztárját is zaklatta?

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

Kiemeltek
...

Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?

A gyerekkorról nemcsak nosztalgikusan, hanem őszintén is lehet beszélni. Lana Bastašić Tejfogak című novelláskötete a hét könyve. 

...

„A halál nem fájhat ennyire” – Totth Benedek írása egy még el nem készült regényből

Olvasd el a részletet, ami a Könyves magazin nyomtatott különszámában jelent meg először.

...

Petőfi és Szendrey Júlia szerelme: miért választja egy finom úri kisasszony a szegény költőt?

Bizonyára sokan azt gondolják, hogy már mindent megírtak Petőfi Sándorról és Szendrey Júliáról, pedig Gyimesi Emese kötete teljesen más fényben mutatja meg ezt a kapcsolatot.