Újraírják a magyar fotótörténetet, hogy a nők is belekerülhessenek

Fotográfusnők címmel új fotótörténeti kötet jelent meg, amelynek célja, hogy azokat a női alkotókat is megismerhessük, akik eddig kiszorultak a kánonból. A könyv az interneten ingyenesen is elérhető – számolt be róla a hvg.hu.

fk | 2021. április 22. |

A 19. és a 20. században több olyan magyar fotográfusnő is alkotott, akinek feledésbe merült a neve és az életműve, pedig nagyon izgalmas képeket hagytak ránk. Róluk szól a Fotográfusnők című kötet, amely ezt a fotótörténeti hiányt igyekszik pótolni. „Nincs férfi és női történelem. Ahogyan nincsen férfi és női fotográfia sem. Van viszont hiány, torzulás, egyenetlenség. Hiszen a fotográfia történetében, ahogyan a történetírás szinte minden más ágában, a női nem jelenléte, a folyamatokra gyakorolt hatásának vizsgálata, eleven nyomának feltárása és bemutatása tűrhetetlenül csekély” – olvasható Szarka Klára kurátor, fotótörténész előszavában.

-

Máté Olga: Kaffka Margit portréja, Budapest, 1916 körül / Forrás: PIM

A kötet a Magyar Fotótörténeti Társaság 2017-ben megrendezett konferenciáján alapul, amelynek előadói elfeledett egyéni pályákat, az érvényesülés változó lehetőségeit, műkedvelő és hivatásos fényképésznőket mutattak be a fotózás kezdeteitől napjainkig. A konferencia nagyon sikeres volt, ezért a szervezők úgy döntöttek, hogy könyvet is készítenek a témáról, amelyben olyan művészeket ismerhetünk meg, mint a Weissbach nővérek, Knebel Teréz, Nagy Gizi, Waltner Berta vagy Kárász Judit. A Fotográfusnők végül egyszerre jelent meg nyomtatott és online változatban, utóbbi bárki számára ingyen olvasható a társaság oldalán.

A kötetről bővebben a hvg.hu cikkében lehet olvasni.

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Tíz fotó a 100 éve született Mészöly Miklós életéből

Száz éve, 1921. január 19-én született Mészöly Miklós, akiről Esterházy Péter azt mondta, hogy mindannyian az ő köpönyegéből bújtak ki. Mészöly 1954-től szabadfoglalkozású íróként dolgozott, életművének gerincét elbeszélések, novellák, kisregények alkotják, ezzel együtt több esszé-, publicisztika-, dráma- és mesekötet szerzője. Életét sokféleképpen be lehet mutatni, mi most tíz jellegzetes és emlékezetes fényképet választottunk ki.

...

Kiss Tibor Noé elárverezi fotóját, hogy segítsen!

A 12 éves Deme Krisztián számára szervezett gyűjtést Kiss Tibor Noé a Magyar Evangéliumi Testvérközösséggel. Licitáljatok!

...

Elindult a KÉPALÁ pályázat - Neked mit mesél a fotó?

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ, a Margó Irodalmi Fesztivál és a Petőfi Irodalmi Múzeum a 38. Magyar Sajtófotó Kiállításhoz kapcsolódóan KÉPALÁ címmel nyílt pályázatot hirdet.

...

„Az életre szóló szerelem nem biztos, hogy kapcsolatként is működik” – László Viktória a TBR podcastben

...

Zilahi Anna: Kimozdulni abból a meggyőződésből, hogy az ember a világ közepe

...

Orvos-Tóth Noémi: Még mindig azt sulykoljuk a lányokba, hogy a női lét maga a szenvedés

Illendő-e előnyt keresni a tragédiában? Singer Magdolnával a poszttraumás növekedésről 

Illendő-e előnyt keresni a tragédiában? Singer Magdolnával a poszttraumás növekedésről 

„Az ember megküzdő képessége csodálatra méltó, bárhogyan is éri el a megbékélést” – interjú Singer Magdolna íróval, gyásztanácsadóval.

Szerzőink

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Kovács Dominik és Kovács Viktor: Új rokon

Könyves Magazin
Könyves Magazin

Hazug politika, orosz–ukrán háború, eltussolt ügyek – Olvass bele Dorosz Dávid thrillerébe!

Olvass!
...

A titokzatos magyar nagymama színre lép, és minden örökre megváltozik – Olvass bele a Paradise Garden című regénybe!

A magyar nagymama érkezése titkokat hoz a 14 éves Billie életébe, aki elindul, hogy válaszokat találjon.

...

Hazug politika, orosz–ukrán háború, eltussolt ügyek – Olvass bele Dorosz Dávid thrillerébe!

Dorosz Dávid második regénye tükröt tart egy országnak, ahol a politika egyre aggasztóbb irányokat vesz. Részlet.

...

Ezt a modern Hamupipőke-történetet imádja a BookTok: olvass bele!

Egy titkos szerelem, amely tele van feszültséggel: nem csoda, hogy a BookTok-közösség lelkesedik ezért a történetért!

Polc

Ha nem éltem át a népirtást, van jogom szenvedni?

...

Gisèle Pelicot memoárja nem a bosszú könyve, hanem az újjáépülés története

...

A jövő egy soha véget nem érő, virtuális drogtrip – Bódi Péter: Hexagon

...

Lehet olyan rossz állapotban a mentális egészséged, hogy azt képzeled, Jézus a férjed?

...