Jonna Mendez, fotó: Tina Leu - konyvesmagazin.hu

Jonna Mendez, aki 27 évig volt CIA-ügynök, nemrég megjelent önéletrajzában (In True Face: A Woman’s Life in the CIA, Unmasked) számos kulisszatitkot árult el munkájáról, arról, hogy milyen volt nőként dolgozni az amerikai hírszerzésnél, de a Bond-filmekről is őszintén elmondta a véleményét. 

Ügynökfeleségből önálló kém

Jonna Mendez 21 évesen, titkárnőként került az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségéhez (CIA) 1966-ban, miután első férje is ott dolgozott. Az aktatologatást halálosan unta, sokkal jobban elkezdte érdekelni a valódi hírszerzési munka. „A technikai része, a hamisítás, az álcázás, a lehallgatás, a rejtett eszközök, az ici-pici kamerák – a James Bond-szerű dolgok voltak azok, amiket igazán érdekesnek találtam” – mondta az Inside Editions interjújában. A nő szerint a CIA-hez csatlakozni olyan volt, mintha becsukódott volna mögötte egy ajtó.

A barátai nem tudhatták, hol jár, és főleg azt nem, hogy mit csinál. 

Amikor a műszaki szolgálati irodába osztották, ahova a kémek a különböző technikai felszerelésekért jártak, meggyőzte a főnökét, hogy kitanulhassa a rejtett fényképezést. Annyira ügyesnek bizonyult, hogy nemsokára már egy képzésen találta magát. Egy ideig a titkos képalkotó részlegen dolgozott (láthatatlan tinta, mikropontok és hasonlók), majd nyílt egy lehetőség az álcázási részlegen. „Úgy gondoltam, tudnám ezt csinálni. Kellett egy kis tréning, de ez volt az álommunkám” – mondta Jonna Mendez. Tony Mendez segédje lett (1990-től felesége), aki a ‘70-es években az ügynökség grafikai és identitásátalakító részlegét vezette, és egyenlő félként kezelte. 

Természetesen az élettörténetét nem írhatta meg csak úgy: minden CIA-dolgozóval aláíratnak egy papírt, hogy bármit mond vagy ír nyilvánosan, azt előtte felülvizsgálatra kell küldenie. „Mondhatják valamire, hogy titkosított információ, és kivehetik a szövegből” – magyarázta Mendez.  

Az álcázás mestere

A Wyndham Wooddal közösen jegyzett könyvében Jonna Mendez ír a különféle eszközökről is, amelyeket a kiküldetései során használt, a poloskáktól kezdve a hamis útlevelekig. „Fehér köpenyünk is volt a laboratóriumban.

Olyan technológiákat használtunk, amikről az emberek rá sem jönnének, micsoda.

Olyan fényképezőgépek, kamerák, amiket kabátgombokba, cigarettásdobozokba, az emberek óráiba, gyűrűjébe, övébe, táskájába rejtettünk. Bárhova. Libabőrös leszek, ha belegondolok, hogy ma milyen kamerák létezhetnek” – mondta Mendez, aki Európában, a Távol-Keleten és az indiai szubkontinensen is teljesített küldetéseket.

Kínzás esetére is kaptak kiképzést: „Csuklyát húztak a fejünkre és egy buszra dobtak minket. Napokig cellákban tartottak minket, nem kaptunk enni, nem hagytak aludni. Folyamatosan vallattak minket. Nagyon kemény folyamat megtanulni, hogy egy ilyen helyzetben hogyan reagálj” – meséli. Volt, amikor szűk dobozokba zárták őt és társait, közben pedig sóderen térdeltették őket.

„Voltak férfi ügynökök, akiket sírva vittek ki onnan. Nekem nem kellett többször végigcsinálnom, de tudtam, hogy kibírnám”

– tette hozzá.

Később, Tony Mendez nyugdíjazásával Jonnát nevezték ki az álcázási részleg élére. Olyan kémekkel dolgozott itt, akik a tiltott zónákban – Szovjetunió, Kína, Kuba, Kelet-Németország – teljesítettek szolgálatot. A legjobb hollywoodi technológiát és minden olyasmit felhasználtak, amivel tökéletesíthették az álcázást és az illúziót. 

A Majmok bolygója Oscar-díjas sminkmestere, John Chambers is tanított nekik trükköket, amelyekkel még élethűbb lehetett az álcájuk. Jonna képes volt olyan maszkot csinálni, ami a viselője nemét és bőrszínét is megváltoztatta, ami különösen jól jött, hiszen az ügynökök többsége fehér férfi volt. „Hollywoodban soha nem készültek olyan maszkok, mint amilyeneket végül mi készítettünk. El voltak ájulva, amikor meglátták, mire vagyunk képesek” – mondta Mendez, aki egyszer még George Busht és embereit is megtévesztette. A Fehér Házba ment egy megbeszélésre a CIA igazgatójával, egy kollégájának álcázva magát, és amikor levette a maszkját, mindenki megdöbbent.

Szexizmus filmen és az életben

Nőként számtalan akadályt kellett leküzdenie a CIA-ben, ugyanis a férfi vezetők a korszellemnél is szexistább módon azt gondolták, hogy a női ügynökök nem képesek ugyanarra, mint a férfiak, például a Szovjetunióban. Jonna Mendez azonban ezt hülyeségnek tartotta és kolléganőinek is azt mondta:

„Sose kérjetek bocsánatot amiatt, mert nők vagytok. Használjátok ezt, a lehető legproduktívabb módon.”

Többek közt neki köszönhető, hogy egyre több nő került felelős pozícióba az ügynökségnél. 1993-ban, fia születése után vonult vissza a CIA-ből.

Jonna Mendez szerint a James Bond-filmekben Q nagyjából pontosan lefedi, mit is csinált ő a CIA-nál, de a hollywoodi filmek többsége teljesen tévesen ábrázolja a kémkedés művészetét. „A Bond-filmek egyszerre voltak rendkívül szórakoztatóak és frusztrálóak, mert megjelent bennük a nőgyűlölet. Ha a CIA-nál dolgozó nők meglátták a Bond-filmekben szereplő nőket, egyszerűen kimentek a szobából. Mindig túlzó volt. Ha csak szórakozni akarsz, arra jó, de irritáló volt nézni, mert nem volt valósághű” – magyarázta Mendez. Jó feldolgozásnak tartja viszont Az Argo-akciót, amelyben Ben Affleck karakterét Tony Mendezről mintázták, és férje könyve alapján készült.

Mint mondja, a kémreflexek most is dolgoznak benne. Ha kétszer meglátja ugyanazt az embert egymás utáb, vagy ha valaki túlságosan figyeli őt, akkor ő is éberebb lesz – de azért nem járkál rettegve az utcán. 

(Forrás: Inside Edition, The Washington Post)

Olvass minket e-mailben is!

  • Személyes ajánló a legérdekesebb tartalmainkról!
  • Extra tartalom csak feliratkozóknak!
  • Így biztosan nem maradsz le a legfrissebb könyves hírekről!
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...
Szórakozás

Utolsó kémekből nemigen lesznek elsők, de röhejes, ha megpróbálják

Egy morózus, sokat látott kém Gary Oldman alakításában, csetlő-botló fiatal ügynökök, arcátlan hatalmi harcok és világbajnok fekete humor. A Slow Horses (Utolsó befutók) című krimisorozat irtózatosan szórakoztató és izgalmas.

...
Hírek

Richard Osmannak lett volna esélye arra, hogy kémnek álljon

A saját bevallása szerint több okból sem lett volna alkalmas kémnek, de azért megcsinálta az ügynökség pár tesztjét.

...
Nagy

Az amerikai kémek olyan jól beszéltek magyarul, hogy nehéz volt megtippelni a valós nemzetiségüket

Jobst Ágnessel Hontalan hadsereg? című könyvéről Mörk Leonóra beszélgetett a Margó Irodalmi Fesztivál első napján. Szó esett arról, hogyan talált rá az eldugott bajor településen működő amerikai katonai iskolára, miért kellett fatörzsbe dugni a leveleket, és arról is, volt-e női kém egyenjogúság.

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Hírek

Elveszett bibliai fát támasztottak fel egy 1000 éves magból

A Bibliában szereplő fa magját a Júdeai-sivatag egy barlangjában találták. Olyan növényről van szó, ami lokálisan kihalt, a Bibliában viszont többször is említik a gyógyító hatása miatt.

...
Zöld

A barátságaid is lehetnek mélyebbek és bensőségesebbek – olvasd el, hogyan

Cziglán Karolina pszichológus Elfogadó kapcsolódás című könyvével abban igyekszik segíteni, hogy a kapcsolatainkban merjünk sebezhetőbbek lenni, legyen szó barátságról, szülő-gyerek viszonyról vagy párkapcsolatról. Mutatunk egy részletet a kötetből.

...
Zöld

A zöld tea szuperegészséges, de nem csodaszer – 5 könyv a teázásról

A zöld teának nemcsak az illata elbűvölő, de számos nagyszerű hatással is számoltatnak azok, akik rendszeresen fogyasztják. Bemutatjuk a frissítő itallal kapcsolatos tényeket és mítoszokat, aztán ajánlunk öt könyvet a teázás szerelmeseinek.

Hírek
...
Beleolvasó

Amikor már kihaltnak hitték az őslakos sárkányokat, egy lány különös tojást talált – Olvass bele!

...
Hírek

Az algériai polgárháborúról szóló regény nyerte a Goncourt-díjat

...
Szórakozás

A Piszkos Fred, a kapitány előzetesében nincs hiány verekedésből

...
Hírek

Még idén megjelenik a Nobel-díjas Han Kang harmadik regénye

...
Beleolvasó

Adameșteanu főhőse egyfolytában telefonál, hogy ne legyen magányos

...
Promóció

4 könyv, ami segít a sport melletti ideális étrend összeállításában

A hét könyve
Kritika
Sally Rooney új regénye megindító történet a gyászról, nem csak milleniáloknak
...
Podcast

Csak önismereti munkával lehet valakiből igazán jó vezető [Bridge Budapest x Margó]

A Margó és a Bridge Budapest Üzleti Könyvreggelijén Faludi Viktória pszichológussal és Szilágyi Gábor üzletemberrel beszélgettünk arról, miért szükséges az önismeret a mentális jólléthez az üzleti életben is. Hallgasd meg!

...

Háy János: A létünk és a boldogság közötti távolság nem csökken, de legalább jobbak az autók

...

Cseke Eszter és S. Takács András: Az, hogy gyerekünk lett, megvédett minket a kiégéstől [Podcast]

...

Sauron macskaként játszik az áldozataival, végül a Gyűrűk ejtik rabul őt [A hatalom gyűrűi-kibeszélő II/3.]