Családon belüli erőszak áldozata volt Rowling

Családon belüli erőszak áldozata volt Rowling

A transzneműekre tett megjegyzéseit sokan felháborodással fogadták, J.K. Rowling ezért egy esszében akarta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban. Az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett.

Könyves Magazin | 2020. június 11. |

Az egész úgy kezdődött, hogy J.K. Rowling egy hétvégi cikkre reagált, amelyben "az emberek, akik menstruálnak" szófordulat szerepelt, amire azt írta, hogy egyszerűbb lenne azt a szót használni, hogy "nők". Azt is írta, hogy ha a biológiai nem (sex) nem valóságos, akkor azzal eltörölnék a nők által megélt valóságot is. Mint írta: ismer és kedvel trasznemű embereket, de a biológiai nem fogalmának eltörlése sokak számára lehetetlenné teszi, hogy értelmes vitát folytassanak az életükről. Rowling megjegyzései ellen sokan tiltakoztak, például a Harry Potter címszerepét játszó Daniel Radcliffe vagy a Legendás állatok egyik sztárja, Eddie Redmayne is elhatárolódott a kijelentéseitől.

Rowling ezt követően a saját oldalán egy 3600 szavas esszében írta meg, miként szembesült a saját életében a szexizmussal és a nőgyűlölettel (figyelmeztetésként pedig már az elején jelezte, hogy az írása nem gyerekeknek szól). Itt leírta, hogy tulajdonképpen csak azért reagált arra az ominózus cikkre, mert úgy érezte, hogy az degradáló nyelvezetet használ a nőkkel kapcsolatban: csupán a biológiai nem fontosságára akarta felhívni a figyelmet és - mint írta - keservesen megfizette azóta az árát, hiszen transzfóbnak meg lotyónak kiáltották ki, sőt, volt olyan, aki egyenesen Voldemortnak nevezte.

Az írásból mindenesetre kiderül az is, hogy Rowling fiatalon szexuális támadás áldozata lett. Nem konkretizálja a körülményeket, csak annyit ír, hogy a húszas éveiben járt, és olyan időszakban és helyen történt, amikor nagyon sebezhető volt és egy olyan férfi követte el, aki visszaélt a helyzetével. Bár Rowling nem nevesíti az elkövetőt, a brit sajtó szinte tényként kezeli, hogy az író portugál exférjéről van szó, akitől az első gyereke született, de akivel a házassága hamar felbomlott. Ezt amúgy lényegében maga Rowling is megerősítette, amikor a követlezőt írta:

"Már több mint húsz éve a nyivánosság előtt élem az életem, és nyilvánosan sosem beszéltem arról, hogy családon belüli erőszak és szexuális támadás áldozata voltam. Nem azért, mintha szégyellném a velem történteket, hanem mert traumatikus felidézni. Emellett szeretném megvédeni az első házasságomban született lányomat. Nem akartam kisajátítani magamnak azt a történetet, ami az övé is. Mindenesetre nemrég megkérdeztem tőle, mit szólna, ha a nyilvánosság előtt őszintén beszélnék az életem ezen részéről, és ő arra bátorított, hogy tegyem meg."

Forrás: Guardian

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

5 dolog, amit tudnod kell Rowling új meséjéről

A Harry Potter írója pár napja jelentette be, hogy részletekben fogja közzétenni azt az évek óta az asztalfiókban, pontosabban a padláson porosodó meséjét, amelyet eredetileg a gyerekeinek írt. A The Ickabog című történetből jelenleg nyolc fejezet érhető el, de minket máris teljesen beszippantott. Összeszedtük, mit érdemes tudni róla.

...

Mégis hol írta Rowling a Harry Pottert?

A Harry Potter helyszínei nagyjából a megjelenés óta lázban tartják a rajongókat (Skóciában például komplett tematikus túrákat is szerveznek), egy twitterező ugyanakkor a napokban egy az egyben rákérdezett Rowlingnál, aki elárult pár kulisszatitkot.

...

Még Rowlingnak is elállt a szava a Harry Potter első olasz kiadásától

Egy rajongó mutatta meg a Twitteren, azóta mindenkinek csak kérdései vannak.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog

A hét könyve
Kritika
Miért gondolja bárki, hogy gyereknek lenni jó?
...

Jókai Mór 200: 6 érdekesség az íróról

Jókai Mór regényeit iskoláskorunk óta olvassuk, könyvei ott vannak minden családi könyvespolcon. Bár 200 éve született, írói hagyatékával ma is foglalkozunk.