J. K. Rowlingot most az új könyve miatt nevezik transzfóbnak

Nem csitulnak a hullámok J. K. Rowling körül: most éppen új Robert Galbraith krimije miatt nevezik őt transzfóbnak. A legújabb Cormoran Strike-könyvben ugyanis a detektív egy olyan sorozatgyilkost próbál elkapni, aki férfi létére női ruhákban cserkészi be áldozatait. 

Könyves Magazin | 2020. szeptember 15. |

Angolul éppen ma jelenik meg Robert Galbraith, azaz J. K. Rowling legújabb krimije, a Troubled Blood, amely a Cormoran Strike-sorozat régóta várt, ötödik része. A könyv azonban már most heves vitákat váltott ki, a benne szereplő sorozatgyilkos ugyanis női ruhákban vadászik az áldozataira, ezt pedig többen is összekapcsolták Rowling nyár elején tett kijelentéseivel. A #StandWithJKRowling után a #RIPJKRowling címke is kezd terjedni a közösségi médiában, sokak szerint ugyanis ez az író karrierjének végét jelentheti.

A Rowling személye körül kialakult botrány még júniusban kezdődött, a kiváltó oka pedig egy Twitter-poszt volt: Rowling egy cikkre reagált, amelyben „az emberek, akik menstruálnak" szófordulat szerepelt, mire ő azt írta, hogy egyszerűbb lenne azt a szót használni, hogy „nők". Azt is írta, hogy ha a biológiai nem (sex) nem valóságos, akkor azzal eltörölnék a nők által megélt valóságot is. Mint írta: ismer és kedvel trasznemű embereket, de a biológiai nem fogalmának eltörlése sokak számára lehetetlenné teszi, hogy értelmes vitát folytassanak az életükről. Rowling megjegyzései ellen sokan tiltakoztak, a Harry Potter-sorozat több színésze pedig nyilvánosan elhatárolódott a kijelentéseitől. Rowling pár nappal később egy esszében próbálta tisztázni, miért érezte szükségét, hogy megnyilvánuljon a születési és a társadalmi nemmel kapcsolatban - az írásból egyebek mellett az derült ki, hogy évekkel ezelőtt szexuális bántalmazás áldozata lett.

A helyzet azonban ezután sem javult. Először brit kiadójának alkalmazottai lázadtak fel: a Hachette dolgozói azzal fenyegetőznek, hogy nem fognak az új meséjén, Az Ickabogon dolgozni. Aztán pedig Rowling irodalmi ügynökségének négy tagja bontott szerződést a céggel, miután úgy ítélték meg, hogy az nem állt ki eléggé a transzjogok mellett. A támadásoknak eddig nem volt nagyobb következménye, bár a nyáron valamelyest lassult Rowling könyveinek eladási üteme. Júliusban pedig a Harry Potter írója is alírta azt a nyílt levelet, amely az elnémítás kultúrája, azaz a cancel culture ellen szólalt fel.

Rowling pár hete egy díjat is visszaadott az őt ért vádak miatt, weboldalán pedig hosszabban is kifejtette a gondolatait a témáról. Azt írta, nők ezrei keresték fel azzal az utóbbi időben, – orvosok, akadémikusok, terapeuták, tanárok és szociális munkások is voltak közöttük – hogy biztosítsák őt a támogatásukról, és hogy aggodalmukat fejezzék ki a genderelmélet hatásai miatt. A bejegyzése után többen is kiállítak az író mellett. 

Forrás: NBC

Olvass minket e-mailben is!

  • Könyves hetilap a postaládádban
  • Kézzel válogatott tartalmak
  • A legérdekesebb, legfontosabb könyves anyagok egy helyen
  • Nem spammelünk, heti 1-2 levelet küldünk.

Könyves Magazin Hírlevél

Kapcsolódó cikkek
...

Rowling visszaadott egy díjat az őt ért kritikák miatt

J. K. Rowling visszaadja az egyik díját, amely a Kennedy-családhoz kötődik, miután Kerry Kennedy is kritikákkal illette a transzneműekkel kapcsolatos nézeteit.

...

Már magyarul is olvasható Rowling meseregénye, Az Ickabog!

Mától magyarul is olvasható J.K. Rowling meseregénye, Az Ickabog. A régi-új történet egyelőre folytatásokban jelenik meg online, és egy rajzverseny is kapcsolódik hozzá, amelynek tétje elég nagy, hiszen ősszel a nyertes rajzokkal illusztrálják majd a magyarországi kiadást.

...

Nyílt levélben tiltakozik Rowling, Atwood és Rushide az elnémítás kultúrája ellen

Többek közt J. K. Rowling, Margaret Atwood és Salman Rushide is aláírták azt a nyílt levelet, amely kedden jelent meg a Harper’s magazinban, és amely a cenzúra terjedésére hívja fel a figyelmet. A tiltakozás célja a cancel culture elleni felszólalás, az aláírók szerint ugyanis az elnémítás csak az ellentétes véleményekkel szembeni intoleranciához és nyilvános megszégyenítéshez vezet.

Olvass!
...

Hogyan változik meg az életed, ha kávéházat nyitsz a háború utáni Bécsben?

Az osztrák író és színész regénye az 1966-as évek Bécsébe kalauzolja az olvasót.

...

„Harmincnégy évesen még mindig az anyja elismerésére és áldására várt” – ilyen a mérgező anya-lánya kapcsolat

Hogyan lehet felépülni abból, ha az anyánk nem jól szeretett? 

...

A gleccser sem áll a szerelem útjába a finn író-biológus könyvében – Olvass bele!

Inkeri Markkula író-biológus hőse az éghajlatváltozás következményeit tanulmányozza egy gyorsan olvadó gleccseren, amikor egy titokzatos férfival találkozik.

...

A feminista író, akit a fasiszták el akartak törölni, Elena Ferrante pedig újra felfedezte

Alba de Céspedes a 20. századi olasz irodalom egyik kiemelkedő alakja: küzdött a fasizmus ellen, baloldali és feminista nézeteit írásaiban sem titkolta. Börtönbe zárták, bestseller könyvét betiltották, ma pedig talán népszerűbb, mint valaha – ez pedig részben Elena Ferrante érdeme.

Szerzőink

...
Szabolcsi Alexander

A 18. századi „olvasási járvány”, ami öngyilkosságokhoz vezetett

...
bs

A spiritualitás fogja megoldani az ökológiai válságot? – Zöld könyv podcast Litkai Gergellyel

...
Borbély Zsuzsa

Egy Jókai-regényben független nő nem lehet boldog