James Patterson elárulta, mikor váltott irányt az élete

James Patterson 1976 óta 147 regényt írt. Ezek közül 114 New York Times bestseller lett és ő a rekorder is, 67 alkalommal ugyanis a lista első helyére került a könyve. Többek közt olyan karaktereket alkotott meg, mint Alex Cross vagy Michael Bennett. Most a Business Insider készített vele interjút, amelyben életének nagy fordulatáról és munkamódszeréről is izgalmas részleteket árult el.

fk | 2021. január 11. |

Patterson az interjúban elmondta, korábban a reklámszakmában dolgozott, de már jó ideje „tiszta”. A fordulópont az életében egy vasárnap jött el, amikor a tengerparti házából New Yorkba kellett utaznia munkaügyben. Hosszasan állt a dugóban, a kocsisor meg se moccant, közben azt látta, hogy a másik irányba szabadon mennek az autók. Másfél órán át araszolt a dugóban, aztán rájött valamire, ami megváltoztatta az életét: rossz úton halad, rossz irányba tart. Ekkor döbbent rá, hogy valami olyasmit csinál, amit nem szeret. Úgy döntött, hogy ezentúl nem fog mást tenni, csakis regényeket írni.

A cikkben szóba került, hogy számos történelmi alakról írt már könyvet, többek közt John Lennonról, a Kennedyekről, Muhammad Aliról, legutóbb pedig Bill Clintonnal dolgozott együtt. A Kennedy-könyv szerinte azért volt érdekes, mert sok ember, aki átélte, már elfelejtette a részleteket, a fiatalabbak meg csak kis részben ismerték a történetet. A Lennon-könyvet azért írta meg, mert aznap, amikor meghalt, maga is ott volt. Akkoriban a Central Parknál lakott, és amikor kiderült a hír, pár tucat emberrel lement a helyszínre. A következő napokban sok ember jött a parkba, sírtak és gyászoltak, valakinél pedig egy tábla is volt, amire annyi írt: „Miért?”. Egy fotós barátja megörökítette ezt az embert, és ez a kép azóta is ott van az irodájában.

Patterson azt mondja, amikor könyvet ír, elképzel egy embert, aki vele szemben ül, és neki meséli el a történetet. A fő célja, hogy ez az elképzelt olvasó ne álljon fel, amíg véget nem ér a történet, szóval arra törekszik, hogy ne untassa, ez nagyon fontos számára.

Az interjúból az is kiderült, hogy Patterson az oktatás területén sok mindent máshogy csinálna, ha tehetné. Szerinte a gyerekek túl sokat tanulnak a nyelvtanról és a szabályokról, és közben olyan történeteket adnak a kezükbe, amelyekhez nem tudnak kapcsolódni. Úgy gondolja, izgalmas történeteket kéne olvastatni velük, amik magukkal rántják őket, hiszen nem az a cél, hogy mindenki a Harvardra menjen, az sokkal inkább, hogy értő olvasóvá váljanak. Az is kiderült, hogy egy floridai egyetemmel éppen azon dolgozik egy közös projektben, hogy miként lehetne javítani a gyerekek szövegértését.

És hogy mi James Patterson legfőbb karriertanácsa? Szerinte érdemes olyasmit keresni, amit az ember igazán, szenvedélyesen szeret csinálni, és azon a területen kell elhelyezkedni.

Forrás: Business Insider

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Újabb thrilleren dolgozik együtt Bill Clinton és James Patterson

Nagysikerű első közös regényük (Az elnök eltűnt) után újabb thrilleren dolgozik együtt Bill Clinton korábbi amerikai elnök és James Patterson amerikai bestselleríró.

...
Beleolvasó

Vajon ki a valódi szerzője James Patterson és Bill Clinton közös thrillerének?

...
Hírek

James Patterson könyvet ír az új O.J. Simpsonról

Polc

A Tél Szokcsóban nem a beteljesülés regénye, hanem az áthidalhatatlan távolságoké

...

Csak a dzsungel van Závada Péter új verseskötetében

...

Alice Munro novelláiban a takaros előkertek mögött mindig ott a titok, a temetetlen múlt

...

Elveszve, mégis megtartva – Tompa Andrea új regényében a történelem fehér foltokkal büntet

...
Még több olvasnivaló
...
Nagy

Kafkánál a valóság az igazi rémálom, az élet pedig maga a reménytelenség

Franz Kafka az idegenség írója, aki a létezésben nem talál semmiféle otthonosságot – az ember létét a világban kiúttalan, elidegenedett, szorongással és félelemmel teli állapotként jeleníti meg, elsősorban a groteszk és az irónia segítségével, egy szürreális, mégis ismerős világ megteremtésével. Újraolvasó rovatunk májusi könyve Kafka talán leghíresebb műve, A per

...
Nagy

Az izlandi Dan Brownt keresték, ezért megírta első krimijét Lilja Sigurðardóttir

Lilja Sigurðardóttir az izlandi krimi fontos szerzője, Csapda című regényét most fordították magyarra. Az éppen Budapesten tartózkodó szerzőt a regény kapcsán kérdeztük többek között a skandináv krimiről, írói rutinjáról, az izlandi társadalomról, kokaincsempészetről és homoszexualitásról. 

...
Panodyssey

Borda Réka: Hová lettek a tárgyak az irodalomból? [Tárgydilemmák]

"A szépirodalom persze az ember, nem a környezet nagy kérdéseit taglalja – mindazonáltal környezetünk nemcsak hogy nem elhanyagolható, hanem sok esetben minket meghatározó dolgok összessége, amelyek funkcióval való megtöltése képes színesíteni, mélységgel megtölteni az irodalmi alkotásokat. Elvégre tárgyaink és tereink mi magunk vagyunk: nincs civilizáció, ha mi, emberek nem alakítjuk környezetünket." Borda Réka Tárgydilemmák című esszésorozatának következő részében azt vizsgálja, hogyan és miért hiányzik a materialitás irodalmunkból.

...
Nagy

A Dreherek sikertörténetét csak az államosítás tudta megakasztani

A Dreher bejáratott márkanév Magyarországon, a mögötte meghúzódó család- és cégtörténet pedig legalább annyira színes, szerteágazó és fordulatokkal teli, mint az elmúlt durván kétszáz év magyar történelme. Iglódi Csaba első regénye, a Dreher-szimfónia négy tételben meséli el az egymást követő generációk felemelkedését.

...
Nagy

Gurubi Ágnes: Kőr Dáma

Gurubi Ágnes a Szív utca című regényével 2021-ben a top3-ban végzett a legjobb első prózakötetesnek járó Margó-díjért folyó versenyben. Volt értelme megőrülni című tárcasorozatának ez a harmadik része.

...
Kritika

Levélfolyamból bontakozik ki a Kner család megrázó és felemelő története

A magyar történelem egyik legtragikusabb korszaka elevenedik meg a Magvetőnél megjelent könyv lapjain, és a családregényszerű szövetet kirajzoló epizódok arról győznek meg, hogy kivételes szellemi és érzelmi kohézió fogta össze a Kner család egymást követő nemzedékeit.

A hét könyve
Kritika
A háború bennünk lakik, és túl fog élni mindannyiunkat
...
Nagy

Tóth Krisztina: A mesterséges intelligencia soha nem helyettesítheti az emberi alkotást

Bemutatták Tóth Krisztina új, Ahonnan látni az eget című kötetét. A novellák az elmúlt öt év lenyomatai, olyan aktualitásokra reflektálnak, mint hogy milyen helyzetben vannak a melegek, hogyan írnak majd az írók a jövőben, vagy elveheti-e a művészek munkáját a mesterséges intelligencia.